CNN: Britanski vojnici koji su silovali žene u Keniji ne žele svoju decu
Britanski vojnici su optuženi da su decenijama silovali hiljade kenijskih žena dok su bili u istočnoafričkoj državi, a navodni silovatelji su za sobom ostavili desetine dece kojoj su bili očevi.
Deca mešovitih rasa i dalje se rađaju u udaljenim selima centralne kenijske regije gde Jedinica za obuku britanske vojske (BATUK) obučava svoje trupe, oko 200 km severno od Najrobija, izvestio je CNN u ponedeljak. Najmanje 69 dece je navodno rođeno kao rezultat silovanja koje su počinili britanski vojnici.
Druga deca, koja su rođena u sporazumnim vezama, nisu dobila podršku ili kontakt od svojih očeva, koji su se vratili kući nakon završetka obuke, navodi CNN. Oni takođe trpe ostrakizaciju od strane svojih suseda.
Sada ćete čuti sve! Budite spremni za istinu koju skrivaju | Goran FES | Mario Zna, 282 Uživo
„Zovu me ‘mzungu maskini’ ili jadna bela devojka“, rekla je 17-godišnja Marian Pannalossi za američke medije. „Uvek govore: „Zašto si ovde? Samo tražite veze da biste mogli da idete svojim ljudima. Ne pripadaš ovde.’”
Optužbe o zločinima koje su počinile britanske trupe u Keniji, uključujući silovanje i ubistvo, datiraju iz 1950-ih. U jednom zloglasnom slučaju, 21-godišnja žena je nestala 2012. nakon što je viđena kako ulazi u hotel sa britanskim trupama. Njeno telo je kasnije pronađeno u septičkoj jami. Vojnik koga su drugi vojnici identifikovali kao osumnjičenog ubicu nikada se nije suočio sa suđenjem.
Ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva odbacilo je optužbe za silovanje 2.187 kenijskih žena 2007. godine, rekavši da nema pouzdanih dokaza koji bi podržali bilo koju pojedinačnu tvrdnju. Istražitelji Kraljevske vojne policije zaključili su da je većina kenijskih dokaza izmišljena. CNN je izvestio da britanske vlasti nisu uradile DNK testiranje ni za jedno dete mešane rase koja su rođena od navodnih žrtava silovanja.
Neki od seljana su 2009. godine svedočili kenijskoj komisiji za istinu, pravdu i pomirenje da su ih britanske trupe napadale dok su obavljale svakodnevne poslove. Vojnici su optuženi za grupno silovanje 30 žena, u mnogim slučajevima uz pretnju nožem. Komisija je kasnije tvrdila da je vlada u Najrobiju izgubila spise slučajeva navodnih žrtava.
UŽAS u Australiji: Bolnica odbila da spasi devojčicu obolelu od raka jer nije vakcinisana! Imala je samo 17 godina https://t.co/cVQEqhoJLq
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 16, 2024
CNN je rekao da Velika Britanija plaća kenijskoj vladi oko 400.000 dolara godišnje za dozvolu za sprovođenje obuke u blizini rezervata divljih životinja Laikipija i Samburu u zemlji. Kontroverzni ugovor je obnovljen 2021. godine.
Nova odredba u sporazumu omogućava da britanski vojnici budu tuženi pred kenijskim sudovima. CNN je rekao da advokat Kelvin Kubai radi na ponovnom uvođenju slučajeva silovanja više od 300 žena. „Kenijski pravni sistem nudi bolju odštetu od onoga što je dostupno u Velikoj Britaniji“, rekao je on za agenciju.
Prema kenijskom zakonu, ne postoji rok zastarelosti za kršenje ljudskih prava, što bi moglo otvoriti vrata ženama koje su navodno silovane pre nekoliko decenija da traže odštetu. Mnogi od oštećenih su umrli dok su čekali da se njihove tvrdnje čuju.
Nulta Tačka/RT