Čovek uhapšen u Pakistanu zbog „sajber terorizma“ jer je pisao o Velikoj Britaniji
Ovonedeljno hapšenje jednog pakistanskog državljanina sugeriše da kampanja premijera Kira Starmera protiv „dezinformacija“ nakon nereda izazvanih ubistvom tri devojčice u Sautportu nema granica.
Farhan Asif uhapšen je u utorak u svojoj kući u Lahoreu pod sumnjom za sajber terorizam, u vezi sa dezinformacijama za koje se tvrdi da su pomogle u podsticanju nereda u Velikoj Britaniji.
Pakistanska policija je saopštila da je Asif, veb programer, povezan sa sajtom za prikupljanje vesti Channel3Now, koji je dao lažno ime za napadača iz Sautporta i pogrešno sugerisao da je on muslimanski ilegalni migrant koji je stigao u Veliku Britaniju nakon što je prešao Kanal.
Britanska policija je od tada optužila 18-godišnjeg Aksela Rudakubanu, čiji su roditelji iz Ruande, po tri tačke za ubistvo i 10 tačaka za pokušaj ubistva zbog masovnog napada nožem na dečjem plesu na temu Tejlor Svift u gradu na severu Engleske.
Asifovo hapšenje navelo je neke britanske komentatore da dovedu u pitanje fokus establišmenta tokom nereda na englesku „krajnju desnicu“ – a posebno na Englesku odbrambenu ligu koja odavno ne postoji. Direktor Unije za slobodu govora Tobi Jang rekao je da „to sugeriše da je analiza Kira Starmera … da su ove nemire organizovali ‘krajnje desničarski’ agitatori… bila lažna vest”.
SAD preporučuju ažurirane vakcine protiv Covid-19 kompanija Moderna i Pfizer/BioNTech čak i za decu https://t.co/UfpO0aHgmh
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 23, 2024
Postoje i pitanja o tome kako je došlo do hapšenja. Britanska komisija u Islamabadu odbila je da komentariše da li je Britanija tražila hapšenje, tvrdeći da je „ovo pitanje pakistanskih vlasti“.
Međutim, Njujork tajms primećuje da je hapšenje usledilo nakon sastanka u nedelju u Lahoreu između britanskog visokog komesara u Pakistanu i glavnog ministra za državu Pendžab, kao i bivšeg pakistanskog premijera Navaza Šarifa. List se poziva i na izvore iz lokalne policije koji su „naveli da je hapšenje izvršeno na zahtev britanskih vlasti, iako nije bilo zvanične potvrde“.
Asif je rekao policiji da je napisao članak za Channel3Now na osnovu informacija kopiranih sa naloga društvenih medija u Velikoj Britaniji, a da nije potvrdio njihovu autentičnost. Takođe je rekao novinarima:
Ne znam kako bi tako mali članak ili manji Tviter nalog mogao izazvati široku zabunu. Channel3Now je pomenuo da je [osumnjičeni bio] musliman i imigrant, ali to nema veze sa haosom koji izazivaju ljudi u njegovoj zemlji. Da je bilo dezinformacija, to se moglo mirno rešiti. Zašto je nastala takva galama?
Channel3Now je prestao sa radom.
Nulta Tačka/InfoWars