Covid zaključavanja ubrzala starenje mozga tinejdžera — studija
Studija objavljena u ponedeljak je dokumentovala kako su Covid zaključavanja izazvala ubrzano starenje mozga kod tinejdžera, posebno kod tinejdžerki.
„Izveštavamo da su mere zaključavanja koje su donete tokom pandemije COVID-19 dovele do neobično ubrzanog sazrevanja mozga kod adolescenata i da je ovo ubrzano sazrevanje bilo mnogo izraženije kod žena nego kod muškaraca“, navodi se u studiji u odeljku „Značaj“.
Možda nije iznenađujuće da su blokade, koje su inhibirale društvenu interakciju, imale veći efekat na žene, jer svako ko je bio u blizini ljudi zna da su žene društveniji rod, što ih čini ranjivijim na društvene preokrete.
„Ovi nalazi ukazuju na veću ranjivost ženskog mozga, u poređenju sa muškim mozgom, na promene u načinu života koje su rezultat pandemije“, navodi se u studiji u odeljku „Značaj“.
Istraživanje je pokazalo da su blokade poslužile kao zanimljiv, iako zlonamerni, neuropsihološki eksperiment na ljudskom mozgu u razvoju.
„Oni dodatno obezbeđuju potencijalni neurofiziološki mehanizam za promene u mentalnom zdravlju adolescenata i drugih ponašanja povezanih sa blokadom“, navodi se u studiji u odeljku „Značaj“.
Kraj je vrlo blizu, niko nije smeo ovo da saopšti ljudima | Aco Anđelković | Mario Zna, 293 Uživo
Dok se „zrelost“ široko smatra pozitivnim aspektom procesa starenja, treba napomenuti da termin „zrelosti“ koji se koristi u naučnim istraživanjima nije pozitivan atribut.
„Pošto je ubrzano sazrevanje mozga povezano sa povećanim rizikom za razvoj neuropsihijatrijskih i poremećaja ponašanja, ovi nalazi naglašavaju važnost pružanja stalnog praćenja i podrške pojedincima koji su bili adolescenti tokom pandemije COVID-19“, navodi se u studiji. Odeljak o značaju.
Istraživači su dalje objasnili štetni efekat u sledećem delu rada.
„Društvena izolacija zbog karantina uvedenih zbog pandemije COVID-19 imala je štetan uticaj na mentalno zdravlje adolescenata, pri čemu je mentalno zdravlje žena više pogođeno nego muškaraca“, navodi se u studiji u odeljku „Apstrakt“.
Istraživanje je sprovedeno analizom MR skeniranja mozga adolescenata starosti 9, 11, 13, 15 i 17 godina od pre (od 2018.) i posle (od 2021.) Covid karantina. Skeniranje je pokazalo „ubrzano stanjivanje kore“ u mozgu nakon izolacije zbog Covid-a – osobina neurološkog starenja. Imajte na umu da su podaci „posle“ sakupljeni od 2021. godine, zbog čega je manja verovatnoća da će neurološki neželjeni efekti vakcina protiv Covida iskriviti rezultate nego u kasnijim godinama.
„Podaci pre COVID-a korišćeni su za kreiranje normativnog modela promene debljine korteksa sa godinama tokom tipičnog razvoja adolescenata. Vrednosti debljine korteksa u podacima nakon COVID-a upoređene su sa ovim normativnim modelom. Analiza je otkrila ubrzano stanjivanje korteksa u mozgu nakon COVID-a, koje je bilo rasprostranjenije u celom mozgu i većeg obima kod žena nego kod muškaraca“, navodi se u studiji u odeljku „Apstrakt“.
Najveći problem za Bila Gejtsa je sloboda govora https://t.co/TRZqkQg7YX
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 10, 2024
Takođe da bi smanjili rizik od drugih varijabli, istraživači su koristili istu populaciju i skeniranje mozga sa iste MRI mašine.
„Postoji više prednosti dizajna trenutne studije. Svi učesnici studije su odabrani od adolescenata koji žive u istoj zajednici, koristeći identične kriterijume isključenja; svi učesnici studije su iskusili slične vremenske okvire pandemije; a svi podaci o mozgu su dobijeni na istom instrumentu MRI. Ova strategija dizajna ublažila je zabrinutost koja se javlja kada se razvijaju normativni modeli na populacijama sa različitim demografskim karakteristikama i korišćenjem različitih sistema za snimanje“, navodi se u studiji u odeljku „Trenutna studija“.
Rečeno je da su pokazatelji stanjivanja korteksa ekvivalentni 4,2 godine kod žena i 1,4 godine kod muškaraca, što znači mozak 15-godišnje devojke koja je veštački starija kao od 19 godina i mozak 15-godišnjaka -dečak je veštački ostario do oko 16,5 godina, ali bez iskustva iz stvarnog života koje bi se prirodno poklopilo sa neurološkim razvojem.
Istraživači su detaljno opisali štetne efekte koje ovo veštačko starenje može izazvati.
„Ubrzano sazrevanje mozga kao rezultat hroničnog stresa ili nedaća tokom razvoja je dobro dokumentovano. Ovi nalazi sugerišu da su poremećaji u načinu života povezani sa zaključavanjem tokom pandemije COVID-19 izazvali promene u biologiji mozga i imali ozbiljniji uticaj na ženski nego na muški mozak“, navodi se u studiji u odeljku „Apstrakt“.
Za one koji nisu razmišljali o ovom ključnom periodu života, istraživači su kvantifikovali promene od detinjstva do odraslog doba u smislu neuropsihološkog razvoja.
„Adolescencija je period dramatične promene u emocionalnom, ponašajnom i društvenom razvoju. Tokom ovog perioda, pojedinci postaju nezavisniji od roditelja i provode više vremena sa vršnjacima. Ove vršnjačke interakcije pružaju neophodne mogućnosti za učenje kako da se krećete u društvenim odnosima. Ovaj vremenski period je takođe period u kome se razvija osećaj samopouzdanja i samokontrole, ali je i period pojave mnogih neuropsihijatrijskih poremećaja, uključujući anksioznost, depresiju i poremećaje ponašanja, studija navodi u odeljku „Uvod“. „Adolescencija je takođe period značajnog strukturalnog remodeliranja mozga. Tokom detinjstva i adolescencije, mozak je nervno plastičan i prolazi kroz mnoge strukturne promene, koje u velikoj meri zavise od faktora sredine. Obim kortikalne sive materije i debljina korteksa dostižu vrhunac tokom detinjstva, stalno se smanjuju tokom adolescencije i nastavljaju da se smanjuju tokom ostatka životnog veka. Mijelinizacija i sinaptičko orezivanje su aktivni procesi u mnogim regionima mozga tokom razvoja adolescenata. Smanjenje debljine korteksa uočeno tokom adolescencije je verovatno prvenstveno uzrokovano sinaptičkim orezivanjem, ali mijelinizacija aksona unutar kortikalnog sloja takođe može igrati ulogu.
Međutim, ovo nije prva studija koja analizira metričke rezultate mozga iz blokade tokom Covid-a. Studija iz 2023. pokazala je i „lošije mentalno zdravlje i ubrzan razvoj mozga kod adolescenata“.
„Dve grupe su se značajno razlikovale i po svom mentalnom zdravlju i razvoju mozga. U poređenju sa grupom pre pandemije, adolescenti koji su procenjeni nakon zatvaranja pandemije prijavili su više simptoma anksioznosti i depresije i veće probleme sa internalizacijom“, navodi se u studiji iz 2023.
Nulta Tačka/InfoWars