“CRVENI TEROR”! KINA KAŽE DA SE DEMOKRATIJA KORISTI KAO “ORUŽJE ZA MASOVNO UNIŠTENJE”
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova optužilo je SAD da koriste ideju “demokratije” kao “oružja za masovno uništenje” da nametnu svoju volju svetu, nakon što je Peking ostao nepozvan na Vašingtonski “Samita za demokratiju”.
Lideri i zvanice iz 100 zemalja i međunarodnih organizacija učestvovali su na Samitu za demokratiju Bajdenove administracije u četvrtak i petak. Održan virtuelno, na događaju su američki saveznici proglasili svoju podršku građanskom društvu i jednakosti i obavezali se da će finansirati „prodemokratske“ nevladine organizacije u zemlji i inostranstvu.
Kina, glavni geopolitički rival SAD, nije pozvana, dok su druge zemlje u sa lošim odnosom sa Vašingtonom, odnosno Rusija i Mađarska, takođe bile kritikovane.
FUDBALER PARTIZANA RIKARDO GOMEŠ KOJI SE PRE TRI DANA SRUŠIO NA TRENINGU POZIRAO NA VAKCINACIJI PRE MESEC IPO DANA! TRENER STANOJEVIĆ: “SITUACIJA JE OZBILJNA”
https://t.co/o6fVZDkxon— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 12, 2021
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova iskoristilo je priliku u subotu da uništi samit i optuži SAD da kriju svoje napore da održe “globalnu hegemoniju” iza izraza “demokratija”.
“Da li je neka zemlja demokratska ili ne treba da odlučuje njen narod, a ne šačica autsajdera koji upiru prstom”, navodi se u saopštenju ministarstva. „Demokratski sistem jedne zemlje i njen put ka demokratiji treba da biraju njeni sopstveni ljudi nezavisno u svetlu njihove nacionalne stvarnosti.”
Nastavljeno je sa udarcima na SAD zbog pokušaja da demokratiju uvedu sa oružjem u Avganistanu, Iraku, Libiji i Siriji, kao i za korišćenje sankcija i pretnji „obojenim revolucijama“ da primoraju druge države da prihvate njihovu verziju demokratije.
„Obojena revolucija“ je termin koji se koristi da opiše pokušaj, koji predvode dobro finansirane grupe civilnog društva i nevladine organizacije, da se zbaci vlada. SAD su, bilo prikriveno ili otvoreno, podržale brojne strane obojene revolucije, uključujući protestni pokret 2000. koji je svrgnuo srpskog lidera Slobodana Miloševića sa vlasti, Revoluciju ruža u Gruziji 2003. i Narandžastu revoluciju u Ukrajini 2004. godine.
Dok je Kina kritikovala SAD zbog takve lažne taktike, zapadni mediji slavili su Vašington “šablon za pobedu na tuđim izborima”.
Izjava Pekinga optužila je SAD da koriste demokratiju kao “oružje za masovno uništenje”.
„Treba da odlučno odbacimo i suprotstavimo se svim oblicima pseudodemokratskih i antidemokratskih praksi i političkih manipulacija pod okriljem demokratije“, zaključuje se u saopštenju.