
Da li je EU spremna da poništi rezultate nemačkih izbora ako AfD osvoji većinu?!
Kontroverza je izbila nakon izjave bivšeg evropskog komesara za unutrašnje tržište, Tijerija Bretona, u kojoj je sugerisao da bi Evropska unija (EU) mogla da poništi rezultate izbora u zemljama članicama, uključujući Nemačku, ako stranka Alternative za Nemačku (AfD) postigne veliki uspeh.
Breton je izjavio da je EU to već uradila u Rumuniji i da bi to mogla da uradi i u Nemačkoj ako bude potrebno.
Breton je aludirao na predsedničke izbore u Rumuniji iz novembra, kada su rezultati poništeni nakon što je Kalin Đeorđesku, neočekivano pobedio. Rumunski Ustavni sud je tvrdio da je poništavanje bilo neophodno zbog online kampanje i ruskog uticaja.
Iako Breton nije precizirao na koga se odnosi „mi“, s obzirom na to da je političar iz Brisela, većina pretpostavlja da je govorio o Evropskoj uniji.
Poništavanje izbora postaje globalna tema
Poništavanje izbora u Rumuniji postalo je globalna vesti, a ove nedelje je američki potpredsednik Džej Di Vens posebno istakao ovaj incident kao primer nedostatka demokratije u Evropi, kritikujući evropske elite na Bezbednosnoj konferenciji u Minhenu.
Andraš Laslo, mađarski poslanik iz stranke Viktora Orbana, takođe je privukao pažnju kada je odgovorio na Bretonovu izjavu na X, rekavši da Evropska unija „odbija da poštuje demokratske norme“. On je nastavio da optužuje EU da je spremna da „poništi demokratiju“ kada joj se ne dopada ishod nacionalnih izbora u svojim članicama.
Ispitivanje primene Zakona o digitalnim uslugama (DSA)
Ovo pitanje postaje još relevantnije u kontekstu Zakona o digitalnim uslugama (DSA) EU, koji je usvojen 2022. i stupio na snagu 2024. godine. DSA nalaže online platformama u EU da cenzurišu sadržaj po nalogu briselskih birokrata kada se smatra da krši zakon EU. Takođe se teži većoj transparentnosti u vezi sa izvorima političkog oglašavanja.
Nekoliko online kompanija, kao što je Google, već je naznačilo da neće poštovati DSA, dok je Ilon Maskov X optužen od strane EU zbog navodnog kršenja zakona o političkom sadržaju, mada Mask negira ove optužbe, tvrdeći da EU jednostavno pokušava da cenzuriše govor koji joj se ne sviđa.
Moguće poništavanje rezultata nemačkih izbora?
Iako do sada nije došlo do poništavanja rezultata izbora u EU, mogućnost da vlada članice EU koristi DSA ili drugu evropsku legislativu da poništi rezultate nacionalnih izbora svakako postoji. Prema zakonodavstvu EU, nacionalni sudovi su odgovorni za sprovođenje zakona EU kao i domaćih zakona.
U slučaju Nemačke, Zakon o saveznim izborima reguliše način na koji se garantuje integritet izbora, a Savezni ustavni sud bi bio pozvan da preispita rezultate u slučaju sumnje u nepravilnosti.
Nulta Tačka/Mediji