Da li je u Iranu bio zemljotres ili tajno testiranje nuklearnog oružja?
U subotu se u iranskoj provinciji Semnan dogodio seizmički događaj jačine 4,5 stepeni Rihterove skale, što je izazvalo spekulacije da je Iran po prvi put testirao nuklearno oružje. Takav seizmički događaj je obično rezultat zemljotresa, ali su se pojavile spekulacije na društvenim mrežama koje sugerišu da je događaj bio podzemni nuklearni test koji je izvršila Islamska Republika kao odgovor na izraelske pretnje bombardovanja nuklearnih energetskih i naftnih postrojenja u Teheranu.
Prema iranskim izvorima koji govore za The Cradle, u Iranu se na visokim nivoima raspravlja o mogućnosti da je nuklearni test zaista sproveden. Sirijski izvori koji su razgovarali sa The Cradle u septembru predviđali su da će Iran nastojati da razvije sposobnost nuklearnog oružja kao odgovor na izraelsko ubistvo lidera Hamasa Ismaila Hanija u Teheranu.
Iran je lansirao najmanje 180 balističkih projektila na Izrael, uzrokujući štetu na tri vazdušne baze 1. oktobra, nakon izraelskog ubistva lidera Hezbolaha Hasana Nasralaha i komandanta IRGC Abasa Nilforušana 27. septembra. Iran sada čeka mogući odgovor Izraela.
Spekulacije da je Iran izvršio nuklearni test dolaze samo nekoliko dana nakon što je Heritidž fondacija, desničarski trust mozgova u SAD, objavila izveštaj u kojem se navodi da „Iran može da proizvede nuklearno oružje mnogo brže nego što se očekivalo“.
U izveštaju, objavljenom 1. oktobra, navodi se da je krajem aprila 2024. visoki iranski zakonodavac izjavio da postoji samo „jednonedeljni razmak od izdavanja naredbe do prvog testiranja“ nuklearne bombe.
Bil Gejts: Novinari imaju „moralnu obavezu“ da „lažu“ o klimatskim promenama https://t.co/rvfjHbULeL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 7, 2024
U maju je savetnik iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija upozorio da bi Iran mogao biti primoran da promeni svoju nuklearnu doktrinu, koja je do sada pozivala samo na korišćenje nuklearne tehnologije u civilne svrhe. „Nemamo odluku da napravimo nuklearnu bombu, ali ako opstanak Irana bude ugrožen, neće biti drugog izbora osim da promenimo našu vojnu doktrinu“, rekao je Kamal Harazi.
U izveštaju Heritidž fondacije dodaje se da je u julu američki državni sekretar Entoni Blinken potvrdio ovu tvrdnju kada je izjavio da „umesto da bude najmanje godinu dana daleko od probojnog kapaciteta za proizvodnju fisionog materijala za nuklearno oružje, [Iran] je sada verovatno udaljen od toga jednu ili dve nedelje.“
Izjave su pratile značajno povećanje iranskih zaliha uranijuma obogaćenog na nivo od 60 odsto između maja i avgusta 2024. godine, navodi se u izveštaju Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).
Naime, uranijum koji je obogaćen do 60 odsto čistoće je samo kratak, tehnički korak od 90 odsto potrebnih za nuklearno oružje, dodaje se u izveštaju.
Fondacija za odbranu demokratije (FDD), istraživački centar povezan sa Izraelom sa sedištem u Vašingtonu, objavio je izveštaj 2019. godine u kojem se tvrdi da je Iran započeo program izgradnje podzemnih nuklearnih testnih mesta počevši od 2000-ih, poznat kao „Projekat Midan. “
FDD je naveo: „Koristeći javno dostupne, potvrđujuće geoprostorne informacije, identifikovali smo verovatnu lokaciju (u oblasti jugoistočno od Semnana) gde su 2003. godine sprovedeni testovi podzemnih nenuklearnih eksplozija kao deo razvoja seizmičkih metoda merenja prinosa podzemnog nuklearnog eksploziva“.