Da li Sjedinjene Američke Države mogu da isključe evropsko oružje na daljinu?
Iako zvuči kao teorija zavere, mnogi evropski lideri ozbiljno se brinu da američka oružja u njihovim arsenalima – koja su često dizajnirana, proizvedena i održavana od strane američkih kompanija – mogu imati tajne “kill switch” mehanizme koji bi ih deaktivirali ukoliko se koriste na način koji nije u skladu sa željama Vašingtona.
Ove glasine postoje još od Hladnog rata, ali su sada sve ozbiljnije, naročito zbog oštrih kritika Trampove administracije prema Zapadnoj Evropi i njenih mirovnih pokušaja sa Rusijom i Kinom. Nedavno je to naglasio i Džej Di Vens na bezbednosnoj konferenciji u Minhenu, rekavši da pravi problem Evrope nije Rusija ili Kina, već “pretnja iznutra”.
Zabrinutost je porasla i nakon što je Donald Tramp privremeno povukao vojnu pomoć Ukrajini nakon nesuglasica sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim tokom nedavnog sastanka u Ovalnom kabinetu.
„Ako vide kako Tramp postupa sa Zelenskim, trebali bi da se brinu. On ga je bacio pod autobus. Skandinavija i Baltik treba da razmisle: Hoće li i nas tako tretirati?“ – upozorava Mikael Grev, izvršni direktor švedske AI kompanije Avioniq Awareness.
Da li zaista postoje “kill switch” uređaji? Nikada nije dokazano, ali je moguće. Ričard Aboulafia iz konsultantskog preduzeća AeroDynamic Advisory kaže da bi oružja mogla biti deaktivirana uz samo malo softverskog koda – a takva mogućnost svakako postoji.
Ukrajina traži 8 miliona migranata da zamene poginule (VIDEO) 🇺🇦 https://t.co/By4RjzIIvL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 17, 2025
Veliki problem za Evropu nije samo softverski kod, već činjenica da evropske vojske zavise od SAD za delove i održavanje. Do 55% vojne opreme kupljene u Evropi između 2019. i 2023. godine došlo je iz SAD-a – što je porast od 35% u odnosu na prethodnih pet godina. Čak i najmoderniji borbeni avioni 5. generacije u Evropi napravljeni su u SAD-u.
Evropske vojne sile su potpuno zavisne od američkog softverskog ažuriranja, komunikacija, obaveštajnih podataka i opreme za elektronski rat.
Hoće li Evropi uskoro ponestati američke podrške?
Novi geopolitički realiteti, kao i nesigurnost oko američkih obaveza, naterali su evropske političare da preispitaju ovu zavisnost.
Da li će Evropa biti ranjivija ako SAD povuku svoju nuklearnu zaštitu? Nakon što je Francuska ponudila proširenje svog „nuklearnog kišobrana“ na Nemačku, pitanje je da li će Evropa moći da se zaštiti ukoliko SAD povuče podršku.
Jedino dve evropske zemlje imaju svoje nuklearne arsenale: Velika Britanija i Francuska, ali i oni zavise od američkih raketa koje se redovno šalju u SAD na održavanje.
Na kraju, sve ukazuje na to da bi ovaj politički razlaz između Evrope i SAD mogao biti početak kraja „nesalomljive“ veze koja je obezbedila američko vođstvo u NATO-u poslednjih 80 godina.
Nulta Tačka/mediji