DA LI SU DRUŠTVENE MREŽE DOSTIGLE SVOJ VRHUNAC? FACEBOOK SE SUOČAVA SA POČETKOM KRAJA.
Rast uticaja društvenih medija u našem svakodnevnom digitalnom životu bio je zapanjujući u poslednjih nekoliko godina. Prema podacima iz najnovijeg Statista Digital Economy Compassa, globalno prosečno vreme provedeno na društvenim mrežama dnevno je 142 minuta u 2021. Daleko više od 90 minuta zabeleženih 2012. godine.
Međutim, kao što Martin Armstrong iz Statista navodi u nastavku, ovaj rast je stao poslednjih godina, a najnovija brojka čak predstavlja smanjenje od tri minute u odnosu na prethodnu godinu.
Dakle, 17 godina nakon rođenja Facebook-a, je li vrhunac društvenih medija već iza nas?
Ovo je pitanje o kojem analitičari i investitori razmišljaju već nekoliko godina. Dok će određene platforme doživeti fluktuacije u broju korisnika, a neke će postati zastarele (setite se Myspace-a), tržišni potencijal koji još uvek nije u potpunosti otključan u ekonomijama u razvoju trebao bi značiti da će društveni mediji moći pronaći barem još jednu brzinu pre početka vrhunac je zaista dostignut.
Ipak, brojke ne lažu i impliciraju da je za priličan deo korisnika sjaj društvenih medija možda nestao. Trend je verovatno ubrzan sve većim brojem dokaza o negativnom uticaju koji može imati na naše mentalno zdravlje, kao i zabrinutost oko prikupljanja podataka i njihove ranjivosti na iskorišćavanje za vršenje uticaja ka društvenim i političkim nestabilnostima.
Međutim, ako pitate Marka Zuckerberga, ovo je samo početak priče na društvenim mrežama. Generalni direktor Meta ima velike planove za izgradnju ‘metaverzuma’, koji je kompanija opisala kao „skup virtuelnih prostora u kojima možete stvarati i istraživati sa drugim ljudima koji nisu u istom fizičkom prostoru kao vi“.
Samo će vreme pokazati da li smo zaista dostigli vrhunac društvenih mreža ili smo samo u podnožju „planine“.