
Dekolonizacija od Francuske: Niger ukida francuski kao zvanični jezik
Prelazna vlada Nigera smanjila je status francuskog jezika i proglasila hausa nacionalnim jezikom. Ova odluka je deo novog Ustava koji je nedavno usvojen, u kojem se francuski jezik sada naziva “radnim jezikom.”
Iako je hausa najšire govoreni jezik u Nigeru, francuski je imao zvanični status još od nezavisnosti od Francuske 1960. godine. Nova vlast u Nijamiju, koja je došla na vlast nakon vojnog puča u julu 2023. godine, nastoji da prekine veze sa Parizom.
Krajem prošlog meseca, država Sahela je usvojila Povelju o obnovi, koju vlada smatra zakonskim okvirom. Ustav iz novembra 2010. godine je suspendovan nakon puča 26. jula.
Istina je izašla – Ovo je borba koja menja sve | Jelena Pavlović | Mario Zna, 324 Uživo
„Nacionalni jezik je hausa… a radni jezici su engleski i francuski,“ piše u članu 12. Povelje, koja je objavljena u zvaničnom listu Nigera, izveštava AFP.
Kriminalizacija hrišćanstva? Britanija uvodi zatvor za javnu molitvu i propovedanje – verske slobode pod znakom pitanja 🇬🇧 ✝️https://t.co/gIjcfM12DS
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 5, 2025
Prema tom dokumentu, devet drugih jezika, uključujući zarma-songhaj, fulfulde (peul), kanuri, gormantše i arapski, označeni su kao „govorni jezici“ Nigera.
Povelja o prelaznom periodu, koja je prvi put predstavljena na nacionalnoj konferenciji u februaru, takođe je produžila mandat privremenog predsednika Nigera, Abdurahmana Čijanija, za još pet godina.
Niger, zajedno sa svojim saveznicima Burkinom Faso i Malijem, povukao se iz globalne organizacije francuskog govornog područja, Međunarodne organizacije frankofonih nacija (OIF), u martu. Ove tri zemlje, osnivači Saveza sahelskih država (AES), optužile su OIF da je skrenula sa svoje misije promocije kulturne i tehničke saradnje i postala politički pristrasna.
AES je takođe kritikovao ovu organizaciju baziranu u Parizu zbog kršenja suvereniteta svojih članica kroz selektivno primenjivanje sankcija. Organizacija je suspendovala Mali, Burkinu Faso i Niger nakon vojnih pučeva u ovim bivšim francuskim kolonijama, koje su bile među prvim članicama OIF-a kada je organizacija osnovana u Nijamiju 20. marta 1970. godine.
Odnos između Bamaka, Nijamija i Uagadugu i Pariza pogoršao se nakon vojnih preuzimanja vlasti. Sve tri vojne vlade su prekinule odbrambenu saradnju sa Parizom zbog optužbi za mešanje i neuspeha francuskih snaga da suzbiju smrtonosnu džihadističku pobunu u regionu Sahela.
Nulta Tačka/RT