Demokratija i sloboda govora?! Novoobjavljeni dokumenti otkrivaju da su velike platforme ograničile milione postova tokom izbora za EU
Ah, izbori—vrhunac demokratije gde običan narod glasa i, u idealnom slučaju, bira svoju sudbinu. Ali se iza veličanstvenosti izbora za Evropski parlament ove godine krije sasvim drugačija vrsta upravljanja, koja se sprovodi ne na otvorenim ulicama, već u algoritamskim kulisama. Dobrodošli u doba cenzure na mreži, koju su vam doneli naši uvek pouzdani prijatelji u Meta, Google-u i TikTok-u.
Metina misija: Učinite istinu više… upravljivom
Počnimo sa Metom. U potezu koji deluje kao nešto iz distopijske satire, Meta je ponosno objavila da su smanjili doseg desetina miliona postova širom Evrope. Oni su koristili preko 150.000 članaka na Fejsbuku koji su proveravali činjenice kako bi smanjili viralnost 30 miliona komada sadržaja. Prema Meti, ovo nije bila cenzura – ne, to je bilo samo „skaliranje rada nezavisnih proverivača činjenica“. Kako oni to kažu, sve je to bilo u ime održavanja „informisanih i pouzdanih diskusija“. Ah, pouzdane diskusije, gde je dozvoljeno da slobodno teku samo unapred odobrena mišljenja sa sertifikatom EU.
Naravno, zvanične vladine izjave i edikti iz svetih hramova globalnih zdravstvenih organizacija bili su u potpunosti izuzeti od Metinog žara. Na kraju krajeva, zašto ometati kredibilitet onih koji nikada ne greše – osim, naravno, kada greše, ali nemojmo se zavlačiti u takve nezgodne detalje.
Udari će biti sve jači, na snazi je masovna kontrola uma | Nenad Ilić | Mario Zna, 296 UŽIVO
Na Instagramu, još jednom Meta proizvodu, ova hrabra nova misija moderiranja je opstala. Platforma je koristila 39.000 članaka za proveru činjenica da bi zakočila skoro milion postova. Tako je – milion „potencijalno opasnih“ misli i mišljenja kojima je, za dobro čovečanstva, bio potreban mali algoritamski gas. A ako se pitate, nisu to bili samo mimovi teoretičara zavere – oni su se pobrinuli da i vi, vaša baka i taj komšija sa previše političkih mišljenja dobijete poruku: „Ponašajte se lepo, ili ćemo se pobrinuti da to niko te ne čuje.”
TikTok: potiskujte, ali učinite to modernim
Meta nije bila jedina digitalna dadilja koja je držala Evropljane pod kontrolom. U TikToku, realnost je postala još zamućenija. Platforma je bila ponosna što je priznala da je ograničila obmanjujuće postove – iako je, za razliku od Mete, TikTok držao brojke prilično nejasne. Vidite, njihova strategija se više odnosila na „svesnost“, usmeravanje kreatora sadržaja blagim algoritamskim odmakom od primamljivih ivica dezinformacija. Kako dobro zamišljeno.
Kao da želi da dokaže svoju posvećenost kuriranoj stvarnosti, TikTok je takođe uputio irske korisnike u pravcu provere činjenica od TheJournal.ie, medija koji slučajno dobija sredstva EU. Nema tu sukoba interesa, zar ne? Samo iskreni napor da se „podiže svest“. I dok TikTok nije ponudio brojeve, možemo biti sigurni da je mnogo palaca plesalo po ekranima telefona samo da bi pronašli poruke koje su pogodno prigušene ili nestale.
UFC Šampion u sred Pariza udario na Markrona i demonsku “elitu”: “J*beš Makrona, j*beš globaliste, j*beš demokratiju” https://t.co/e0ymlHXslQ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 30, 2024
Google: Gde su uslovi korišćenja opcioni
A onda imamo Gugl, taj svetionik navodno neutralnog pretraživača – osim kada nije. Izveštaji pokazuju da je YouTube, pod većinskim vlasništvom Google-a, automatski ukinuo video snimke koji su bili u skladu sa njihovim sopstvenim uslovima korišćenja usluge. Da, dobro ste pročitali. Čak i kada je sadržaj prošao po sopstvenom pravilniku, neka nevidljiva ruka ga je smatrala „nedostojnim“. Gugl nam kaže da je ovo bilo da se spreči širenje dezinformacija. Plemenit cilj, osim onog dosadnog pitanja ko odlučuje šta se smatra dezinformacijama – i zašto.
Kritičari, poput Toma Vandendrišea, poslanika Evropskog parlamenta za Patriote za Evropu, nisu bili prevareni velikim, ozbiljnim proklamacijama „zaštite integriteta“. Vandendriessche—čija se stranka borila i pobedila protiv napora Big Tech-a da ućutka ljude—opisuje oštru sliku nekontrolisane moći: tehnološke kompanije sa uticajem bez presedana, odlučujući ko će se čuti, a ko ne. „Ovo bi moglo da dovede do ere ’tehnokomunizma’“, rekao je Vandendriše za Briselski signal, gde neizabrana kabala odlučuje šta predstavlja stvarnost za nas ostale. „Tehnokomunizam“ gde, ako se vaše misli ne poklapaju sa datim narativom, možda i ne postoje.
Nije ni da Vandendriše govori u prazno. Njegova kritika je potkrepljena iskustvom, jer je njegova stranka već okusila gorke plodove deplatformisanja. Ako demokratski izabrani zvaničnik ne može čak ni da iznese svoj glas bez intervencije tehnoloških giganata, kakva nada postoji za prosečnog građanina sa nezgodnom istinom?
Pečat odobrenja EU: Verujte nam, tu smo da vam pomognemo
Ali nemojmo zaboraviti predstavnike EU, koji, predvidljivo, tapšu Big Tech po leđima. Čini se da Vera Jurova veruje da su naišli na neki veliki novi način da „zaštite integritet izbora“. Njihov stav o tajnovitoj kampanji uticaja Big Tech-a bio je izuzetno osunčan — jer kažu da je „zaštita demokratije“ kada nekoliko ultra-bogatih korporacija tiho odlučuju šta se može, a šta ne može reći tokom izborne sezone.
Ono što je fascinantno je uverenje sa kojim EU vrti ovu priču. Oni iskreno veruju – ili žele da mi verujemo – da je ova centralizovana kontrola u našu korist, način da se borimo protiv zastrašujućeg duha „dezinformacija“. Jasno je da je najbolji način za borbu protiv dezinformacija da ućutkaju milione glasova, a da se pritom izuzmu zvaničnici i organizacije čije su izjave očigledno besprekorne. Verujte nam, kažu: ograničavamo informacije koje dobijate samo za vaše dobro.