Digitalna valuta CBDC kao ultimativno oruđe ugnjetavanja
„Ako želite sliku budućnosti, zamislite čizmu koja gazi ljudsko lice – zauvek“, rekao je O’Brajen, veliki inkvizitor totalitarnog režima u Orvelovom futurističkom romanu 1984.
Alternativno, možete zamisliti sandale.
„Prošlog meseca sam posetila Saton Hu, čuveno anglosaksonsko groblje kralja i njegov brod u Safolku. Za oko mi je zapeo privezak od zlatnika u muzeju. Prikazivao je trijumfalnog Rimljana kako stoji iznad pokorenog varvara, sa nogom u sandalama čvrsto postavljenom na protivnička prsa“.
Sahrana na brodu verovatno datira iz 625. godine, mnogo nakon što su Rimljani otišli. Anglosaksonci su mogli da istope zlato, ali umesto toga je napravljeno u privezak. Možda je dodeljivao prestiž rimskog sveta nosiocu, ili je bio totem pobede. Možda je to bio ironičan podsetnik da su Rimljani nestali i da svako carstvo ima svoj kraj.
Rimljanin na ovom novčiću bio je car Honorije, koji je vladao između 395. i 423. Nesrećno za Honorija, on je bio car kada su Vizigoti zauzeli i opljačkali Rim i kada su Britanska ostrva izmakla rimskoj kontroli. U stvari, kada su ga romansko-britanski gradovi zamolili za pomoć protiv varvarskih napada, rekao im je da se oslone na svoju odbranu. Nikada ne biste saznali sve ovo iz novčića, koji je dobar deo upravljanja reputacijom.
Novčići su uvek bili više od grumena plemenitih metala; oni su i sredstvo propagande i kontrole.
Rani bronzani novčići su prikazivali stoku, pošto je državna svojina Rima prvobitno bila sastavljena od stada stoke. Zatim su na novčićima bila prikazana rimska božanstva kao što je Mars, bog rata, ili simboli države kao što je vučica sa blizancima. Kasnije u Republici, slike političara prikazane su na novčićima. Prvi živi čovek koji je utisnut na novčiću bio je moćni Julije Cezar. Jedan srebrni dinar kovan oko 29. pre nove ere prikazuje nilskog krokodila (simbol Egipta) sa natpisom „Egipat osvojen“. I drugi novčići su takođe prikazivali careve kako pobeđuju varvare, blistajući od moći.
Zamislite da rukujete novčićem koji prikazuje vaše vlastito pokoravanje. Ako ste bili privilegovani, vredni ili dovoljno srećni da steknete nešto od ovog bogatstva, to je ipak bio podsetnik na sandale na vašim grudima. Svaki put kada biste kupili luksuznu robu, prsti bi vam klizili preko reljefnog simbola vašeg poraza. Novčići su vas podsećali na vaše mesto u svetu.
Kovanice u opticaju u Velikoj Britaniji su na rekordno niskom nivou. U stvari, 2022. godine nije izdat nijedan novčić od jedan ili dva penija. Ipak, nikada nije postojao veći potencijal da se novac koristi za propagandu i kontrolu.
Coca-Cola umešana u kupovinu dece i „organa na crnom tržištu“ u Ukrajini https://t.co/dmcDt8R25S
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 10, 2023
Digitalni novac, a posebno digitalne valute Centralne banke (CBDC) nude potencijal Vladi, preko centralne banke, da vidi svaku kupovinu i transfer koji izvršite, u realnom vremenu. I ne samo da vide, već i kontrolišu.
Naravno, vlade na Zapadu će reći da je novac centralne banke u digitalnom obliku zgodan, siguran i stabilan. Oni će obećati da ga nikada neće koristiti kao instrument kontrole, kao što bi to uradila autoritarna Vlada. U Ujedinjenom Kraljevstvu, prijatno nazvan predloženi „Britcoin“ bi navodno postojao pored gotovine.
Kina, zemlja koja je prednjačila sa zaključavanjima, preuzela je vođstvo sa CBDC-ima. Počela je da istražuje CBDC-ove 2014. godine i godinama je vodila probe DCNY (digitalni kineski juan), sa svakim povećanjem veličine i obima. Kineska vlada je testirala datume isteka kako bi podstakla korisnike da brzo potroše svoj DCNY, u vremenima kada je privredi potreban podsticaj. Tako je, datum isteka za novac već isproban.
Kineski „Socijalni kreditni sistem“ je širok regulatorni okvir koji je dizajniran da oceni i podstakne poverenje pojedinaca i kompanija. Drugim rečima, Vlada će ili nagrađivati ili kažnjavati različite oblike ponašanja praćenjem u realnom vremenu, prikupljanjem i deljenjem podataka, sastavljati crne i crvene liste i koristiti kazne, sankcije i nagrade.
Izveštaj iz 2019. otkrio je da je 23 miliona ljudi stavljeno na crnu listu zbog putovanja avionom ili vozom zbog niskog socijalnog kredita. 2018. studentkinji je odbijen pristup univerzitetu jer je njen otac bio u dugovima. Ne postoji centralizovan i transparentan skup pravila, već je do sada funkcionisao lokalno, ali je prijavljeno da ponašanje kao što je loša vožnja, predugo igranje video igrica ili objavljivanje lažnih vesti može dovesti do niske ocene, kao što je kod i ozbiljnije stvari kao što je neispunjavanje sudskih naloga.
Nećete naći mnogo kineskih kritičara socijalnog kreditnog sistema – verovatno postoji sankcija za kritiku vladine politike. Pomislili biste da će ovaj sistem ujediniti zapadne komentatore u užasnutoj kritici, ali ga neki levičarski pisci i istraživački centri opisuju prilično neutralno i čak preporučljivo.
Ne moramo da gledamo čak do Kine da bismo razumeli implikacije na Zapadu. U 2019. godini, Mastercard i Doconomi su lansirali kreditnu karticu sa kalkulatorom ugljeničnog otiska koji može da isključi vašu potrošnju kada dostignete svoj maksimum ugljenika. Ova funkcionalnost je dobrovoljna, ali može biti automatski aspekt CBDC-a.
Tom Muton, direktor Banke Engleske, rekao je da će vlada morati da donese konačnu odluku o tome da li CBDC u Velikoj Britaniji treba da bude programiran. Ser Jon Cunliffe, zamenik guvernera banke, rekao je:
Mogli biste da zamislite da svojoj deci date džeparac, ali da programirate novac tako da se ne može koristiti za slatkiše. Postoji čitav niz ovih stvari koje bi novac mogao da uradi, programibilni novac, što ne možemo da uradimo sa trenutnom tehnologijom.
Kao što ovaj citat otkriva, CBDC neće samo promeniti naš odnos sa novcem već i sa vladom. Vlade širom sveta su pokazale sve autoritarnije tendencije tokom upravljanja pandemijom Covida, a odnedavno i da obeshrabruju vožnju u gradovima. Nauka o ponašanju je iskorišćena da manipuliše, podstiče i primorava nas da se ponašamo kao uzorni građani. Da li želimo da pregovaramo sa državom da nam bude dozvoljeno da trošimo svoj „džeparac“ kako želimo?
CBDC zasnovan na računu bi Vladi dao ogromnu moć nad vašim novcem jer je vaš identitet povezan sa novcem. Dokument za diskusiju Banke Engleske iz 2020. dao je primere programabilnosti, na primer da pametni automobili mogu automatski da plaćaju gorivo direktno na pumpi za točenje, uz automatizovano oporezivanje i dobrotvorne donacije na prodajnom mestu.
Sve to zvuči veoma zgodno. Ali političari koji guraju Net Zero ciljeve prema nevoljnoj populaciji mogli bi izabrati da odu korak dalje. Ako insistirate na tome da zadržite svoj privatni automobil, uprkos nezgodnim ograničenjima brzine od 20 mph, Ulezu i naknadama za zagušenje saobraćaja, i barijerama u naselju sa malim saobraćajem, oni bi jednostavno mogli da diktiraju maksimalnu potrošnju goriva u datom vremenskom periodu. Samo 10 vaših britkoina na benzin ovog meseca, gospodine, nema više vožnje za vas.
Novac daje slobodu i zato se takođe može koristiti da negira slobodu. Nasilnicima u porodici ograničavaju pristup novcu, a samim tim i osnovnim stvarima kao što su hrana, odeća i putovanja. Ekonomska zloupotreba je podmukla, delotvorna i suptilna i ne ostavlja modrice. Kao i kod nasilnika u porodici, postoji potencijal da Vlada upotrebi novac kako bi izvršila konačnu finansijsku kontrolu.
Čizma i sandale bili su grafički simboli vlasti koja potčinjava pokorene narode. Ako se uvedu programabilni CBDC-ovi, vaš digitalni finansijski otisak će se koristiti da vas kontroliše. Sredstva kontrole se menjaju tokom vremena, ali neutoljena želja za potpunom kontrolom ostaje konstantna.
Nulta Tačka/DailySceptic/Laura Dodsworth