Digitalni dolar neće biti anoniman, kaže predsednik Federalnih rezervi Džerom Pauel
Uprkos tome što je privatnost jedna od glavnih briga građana o digitalnim valutama centralne banke (CBDC), čelnici Federalnih rezervi Sjedinjenih Država (SAD) i Evropske centralne banke (ECB) potvrdili su da njihove CBDC neće biti anonimne.
Tokom pojavljivanja na događaju Bankue de France (Banka Francuske), predsednik Federalnih rezervi, Džerom Pauel, rekao je da ako SAD budu težile digitalnoj valuti centralne banke (CBDC), tu će biti „proveren identitet“ a „ ne anonimno”.
„Tražili bismo da uravnotežimo zaštitu privatnosti sa verifikacijom identiteta, što… mora da se uradi, naravno, i u današnjem tradicionalnom bankarskom sistemu“, dodao je Pauel.
Predsednica Evropske centralne banke (ECB), Kristin Lagard, priznala je da je privatnost jedna od glavnih briga Evropljana u vezi sa CBDC-om koji je predložila Evropska unija (EU). Uprkos ovim zabrinutostima, ona je potvrdila da „neće biti potpune anonimnosti kao što je to sa… novčanicama“ kada se koristi digitalni evro.
„Postojao bi ograničen nivo otkrivanja i svakako ne na nivou centralne banke“, dodala je Lagardova.
Funta pala na najniži nivo ikada: MMF pozvao britansku vladu da preispita plan za smanjenje poreza
Lagardova je takođe napomenula da će ECB odlučiti da li da pređe u fazu prototipa za digitalni evro 2023. godine i razgovarala o važnim karakteristikama potencijalnog digitalnog evra. Jedna od ovih karakteristika bi naizgled dala ECB-u moć da ograniči bilanse pojedinačnih korisnika.
„Takođe verujemo da bi trebalo da postoje dobro osmišljene zaštitne mere koje bi ili uključivale ograničenja u vlasništvu ili bi uključivale sofisticirani sistem stepenovanja u pogledu naknade, kako bi se sprečilo da digitalni evro postane veoma atraktivna investicija više nego sredstvo plaćanja“, rekla je Lagardova.
Komentari Pauela i Lagarde odražavaju zabrinutost koju su građani izrazili u vezi sa CBDC-ima dok vlade širom sveta nastoje da ih uvedu. Nedostatak anonimnosti narušava privatnost jer vlade mogu da vide sva stanja na računima i transakcije svojih građana, dok „zaštitne mere“ na koje je Lagardova ukazala daju vladama neviđen nivo kontrole nad načinom na koji građani troše i štede svoj novac.
Pre nego što su ovi komentari dati, SAD su sve više prihvatale ideju o digitalnom dolaru, a EU je iznela svoje planove za potpuno uvođenje digitalnog evra do 2026. Druge zemlje, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) i Kanadu, takođe su počele da istražuju CBDC.
Čak i bez nikada ranije viđenog nivoa finansijske kontrole koji bi CBDC-i dali vladama, neke zemlje su već pokazale da su spremne da koriste svoje finansijske sisteme da ciljaju demonstrante. Jedan od najistaknutijih primera za to bile su akcije kanadske vlade protiv Konvoja slobode koji je protestovao protiv obavezne vakcinacije. Kanadska vlada zamrznula je bankovne račune demonstranata i članova njihovih porodica i uvela demonstrante u stalne evidencije.