Digitalni ID već obavezan u nekim zemljama: 7% Kuvajćana rizikuje da im budu ukinute bankarske usluge
Kuvajtska vlada je u decembru podsetila svoje stanovništvo da će, ako im ne uzmu otiske prstiju do kraja 2024. godine, biti ukinute bankarske usluge. Sada se izveštava da 7 procenata zemlje nije uspelo da da otiske prstiju i da sada rizikuju da bude uklonjeni iz privrede.
„Oko 244.000 iseljenika, 16.000 Kuvajćana i 90.000 Biduna (onih bez zvaničnih dokumenata) nije se pojavilo na proceduri uzimanja otisaka prstiju, prema zvaničnim podacima“, saopštio je Gulf News 31. decembra 2024.
Prvobitni rok za uzimanje otisaka prstiju je višestruko produžen. Oni koji nisu uspeli da daju otiske prstiju do kraja septembra 2024. blokirani su u digitalnom bankarstvu u oktobru, međutim vlasti su negirale bilo kakve planove da novčano kazne ili zatvore ljude kojima se ne uzmu otisci prstiju.
Vijetnam je nedavno pratio veoma sličan put sa uvođenjem biometrijskog digitalnog ID-a.
Stručnjaci iz industrije kažu da je 2025. „godina digitalnog ID-a“, a očekuje se da će većina američkih država uvesti sopstvene aplikacije za pametne telefone sa digitalnim ID-om. Velika Britanija je predstavila svoju aplikaciju za digitalnu identifikaciju, iako kao i drugim zemljama prvog sveta ona još nije obavezna.
Etiopija je još jedna zemlja koja prolazi kroz digitalnu biometrijsku transformaciju. Od sada do 31. decembra 2026. stupiće na snagu zahtev za posedovanjem digitalnog ID-a (koji se zove Faida) za obavljanje bankarskih aktivnosti.
Ovo je poslednja faza, slom Sjedinjenih Država je neizbežan | Haz Al-Din | Mario Zna, 308
„Potez da Faida postane obavezna za bankarske operacije prvi put je najavljena prošle godine, a to je zajednički poduhvat Nacionalne banke Etiopije (centralne banke zemlje) i Nacionalnog programa za identifikaciju (NIDP)“, saopšteno je u ponedeljak.
Posebno, etiopski identifikacioni dokumenti zahtevaju od pojedinca da skenira otiske prstiju, lice i očne jabučice.
„Za biometrijske podatke; Otisak prsta, skeniranje oka i fotografija lica se prikupljaju radi apsolutne mere identifikacije“, navodi se na sajtu Etiopske nacionalne ID.
Pošto je već predstavila svoj biometrijski digitalni ID, Nigerija nastoji da skenira još više delova tela novom inicijativom koja istražuje potencijal da zemlja počne da skenira očne jabučice, pored otisaka prstiju i lica koje već skenira.
Domet električnih automobila može da se smanji zimi i do 40% https://t.co/eVAVeXKMYJ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 6, 2025
„Nacionalna komisija za upravljanje identitetom Nigerije (NIMC) kaže da traži načine za pojednostavljenje i proširenje uvođenja digitalnog ID-a u Nigeriji, a jedna od opcija na stolu je dodavanje biometrijeoka njenom upisu digitalnog ID-a“, kaže se u Biometrijskom ažuriranju. „U ovom trenutku, biometrijski upis za nacionalni identifikacioni broj (NIN) u Nigeriji uključuje lice i otiske prstiju. Dodavanje modaliteta oka, prema rečima zvaničnika, omogućiće građanima sa invaliditetom da podjednako dobiju važan akreditiv koji je neophodan za pristup širokom spektru usluga u zemlji.
Agencija za poslovna istraživanja i analize Goode Research objavila je u ponedeljak četvrto izdanje svog dokumenta Biometrijska plaćanja – Analiza tržišta i tehnologije, strategije usvajanja i prognoze 2025-2030. U njemu je detaljno navedeno da će do 2030. godine biti preko 3,5 milijardi korisnika biometrijskih plaćanja i da će ukupan prihod biometrijskih dobavljača od plaćanja premašiti 11,3 milijarde dolara do 2030. godine.
Nulta Tačka/InfoWars