
Diskriminacija i u umetnosti: Ruskom fotografu zabranjen dolazak na dodelu prestižne evropske nagrade
Svetska fondacija za foto-novinarstvo World Press Photo povukla je poziv ruskom fotografu Mihailu Tereščenku da prisustvuje ceremoniji dodele nagrada u Amsterdamu, iako je pobedio na ovogodišnjem konkursu. Odluka je doneta nakon što su se zapadni aktivisti požalili zbog toga što je fotograf državne agencije TASS nagrađen za seriju slika koje prikazuju masovne proteste u Gruziji.
Tereščenko, koji od 2017. radi kao fotograf za TASS, osvojio je nagradu zahvaljujući impresivnoj seriji fotografija koje dokumentuju prošlogodišnje antivladine demonstracije u Gruziji.
Žiri, koji je ocenjivao radove anonimno, pohvalio je njegovu seriju kao „moćan prikaz vatrometa kao novog urbanog oružja“ i „dinamike demokratskih pokreta“.
Međutim, nakon što je otkriven identitet autora, usledile su žalbe aktivista koji su izrazili „zabrinutost i uvređenost“ jer je član ruske državne medijske kuće nagrađen za takav sadržaj.
Fondacija je priznala da „autentičnost fotografija i događaji koje prikazuju nisu sporni“, ali je ipak podlegla pritisku i saopštila da „Mihail Tereščenko više nije pozvan na program za pobednike niti na ceremoniju dodele nagrada u Amsterdamu“.
„S obzirom na rastuće tenzije na evropskom kontinentu, u ovom trenutku nismo u mogućnosti da omogućimo prisustvo gosta iz ruske državne organizacije“, navodi se u saopštenju World Press Photo.
Sramotna politička odluka
Odluku je oštro osudilo rusko Ministarstvo spoljnih poslova. Portparolka Marija Zaharova poručila je da je reč o „sramnoj samocenzuri“ koja je narušila ugled jednog od najprestižnijih svetskih takmičenja u foto-novinarstvu.
„Toliko sraman izgovor da bi bolje bilo da su ćutali. Postavlja se pitanje – da li će ubuduće biti dozvoljene samo neutralne fotografije prirode, cveća i leptira?“ napisala je Zaharova na Telegramu.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov ocenio je da ovakva odluka „nema veze sa zdravim razumom“ i da se kosi sa „duhom novinarske solidarnosti“.
Predsednik Odbora za međunarodne poslove ruske Dume Leonid Slucki nazvao je slučaj „klasičnim primerom kulture otkazivanja“, optužujući Evropu za otvorenu diskriminaciju Rusa „po etničkom osnovu“.
Kontroverze umesto umetnosti
Organizacija World Press Photo, osnovana 1955. godine, važi za najugledniji međunarodni konkurs u oblasti dokumentarne fotografije. Zvanično, njihova misija je da „povežu svet sa pričama koje su važne“.
TASS-ovi fotografi su od 1956. do 1992. godine osvojili više od 25 nagrada ove fondacije.
Odluka da se nagrađeni fotograf izostavi sa dodele zbog političke pripadnosti pokrenula je ozbiljna pitanja o slobodi izražavanja, umetničkoj nezavisnosti i diskriminaciji u savremenoj Evropi.
Nulta Tačka/Mediji