DIŽU SVOJU CENU! AKCIJE KOMPANIJE PFIZER SU PORASLE NAKON PUŠTANJA U PRODAJU „ČUDESNE“ PILULE PROTIV COVID-a! TVRDE DA JE 89% EFIKASNA U LEČENJU VIRUSA
Četvrtak je bio težak dan za akcije Moderne nakon što je kompanija objavila brojke o prihodima i FY smernice koje su duboko razočarale očekivanja Volstrita (potencijalno uništivši reputaciju finansijera Stiva Vajsa, verovatno najvećeg promotera Moderne na Volstritu, u tom procesu). Ali u petak, Pfizer – najveći Modernin rival – protrljao je nos Moderni najavljujući revolucionarni novi oralni antivirusni lek protiv COVID-a sličan Merck ‘čudotvornoj piluli’ koja je juče dobila odobrenje britanskih regulatora.
Vest je izazvala porast akcija Pfizer-a, dok su akcije Moderne i Merck-a pale, tokom pretprodajne trgovine. Akcije Pfizer-a su porasle 11%+:
Ključni zaključak iz najave kompanije Pfizer je sledeći: Pfizer je rekao da su studije pokazale da su njegove pilule za COVID-19 smanjile hospitalizacije i smrt kod pacijenata sa visokim rizikom za 89%. To je čak i više od 50% smanjenja hospitalizacija i smrti koje je obezbedila Merck pilula. Opet, kao i Merck, Pfizer je rekao da više ne uzima nove pacijente za kliničko ispitivanje tretmana „zbog ogromne efikasnosti“ leka, za koji sada planira da svoje nalaze preda FDA na odobrenje za hitne slučajeve (baš kao što je uradio Merck). Juče je Merck dobio odobrenje za svoj novi antivirusni lek protiv COVID-a, molnupiravir, od regulatora u Velikoj Britaniji, i nastoji da prikupi što je moguće više EUA(odobrenja za hitnu upotrebu) od regulatora iz svih krajeva sveta.
Pfizer već planira da zatraži hitno odobrenje od američke vlade jer je, prema brojkama, njegov lek čak efikasniji od molnupiravira. Prema brojevima iz naslova, Pfizer-ov novi antivirusni lek je čak efikasniji od rivalske pilule iz Merck-a. Pfizer-ova pilula, koja će se prodavati pod brendom Paxlovid, smanjuje rizik od hospitalizacije ili smrti za 89% kada se uzme u roku od tri dana nakon pojave simptoma (rok za Merck-ov lek je bio da se mora uzeti u roku od 5 dana od infekcije).
„Rezultati su zaista izvan naših najluđih snova“, rekla je Analiesa Anderson, izvršna direktorka kompanije Pfizer koja je vodila razvoj leka. Ona je izrazila nadu da Paxlovid „može imati veliki uticaj na pomaganje da se svi naši životi ponovo vrate u normalu i da vidimo kraj pandemije”.
MERCK-OV “SUPER LEK” PROTIV COVID-A PREDSTAVLJA OPASNOST UPOZORAVAJU NAUČNICI
Očekuje se da će novi lek biti dostupan barem u SAD, ali u početku u ograničenim količinama.
Kritike su upućene i oko cene molnupiravira, a izvršni direktor kompanije Pfizer Albert Burla je već potvrdio na CNBC-u da će jedan tretman lekom koštati osiguravače ili kupce oko 700 dolara (iako kompanija kaže da namerava da prodaje lek po „sniženim“ cenama u „siromašnijim zemljama”).
Prema navodima NYT-a:
Američka vlada je u pregovorima sa Pfizer-om za dovoljno pilula za 1,7 miliona kurseva lečenja, uz dodatnu opciju za 3,3 miliona, rekao je visoki zvaničnik administracije. To je otprilike ista količina koju su Sjedinjene Države naručile od Merka. Vlada očekuje da će platiti oko 700 dolara po kursu lečenja za oba leka, rekao je zvaničnik.
I Pfizer i Merck pilule su namenjene pacijentima koji se smatraju visokorizičnim, uključujući one starije od 60 godina ili sa stanjima poput gojaznosti koja ih čine podložnijim teškim posledicama COVID-a.
Ali dok su stručnjaci ponovo hvalili bezbednosni profil leka, nekoliko naučnika je govorilo o potencijalnim bezbednosnim rizicima vezanim za molnupiravir, lek Merck-a.
Još jedno važno pitanje: šta onda znači potez Bajdena koji nameće prinudnu vakcinaciju?
Nulta Tačka/ZeroHedge