Dobitnik Nobelove nagrade želi da se rak leči pomoću mRNA tehnologije
Dobitnik Nobelove nagrade dr Dru Vajsman nedavno je govorio o korišćenju mRNA tehnologije za sprečavanje razvoja karcinoma među ugroženim ljudima.
Dr Vajsman je predložio korišćenje mRNA vakcina za prevenciju raka tokom svog predavanja posle Nobelove nagrade 7. decembra. „Ovde je ideja da lečite ljude pre nego što razviju rak“, rekao je on. Dr Vajsman je ove godine dobio Nobelovu nagradu za medicinu zajedno sa dr Katalin Kariko za razvoj metode za sprečavanje imunog sistema od inflamatornih napada kada se laboratorijski napravljena mRNA ubrizgava u telo, omogućavajući na taj način terapeutsku upotrebu medicinske tehnologije.
Ovo je omogućilo brz razvoj mRNA COVID-19 vakcina. Dr Vajsman i njegov tim na Univerzitetu u Pensilvaniji sada se fokusiraju na korišćenje mRNA tehnologije za lečenje raka.
Vakcina koju tim razvija, uči telo da identifikuje tumorske ćelije i bori se protiv njih. Vakcina je namenjena ljudima koji imaju genetsku mutaciju koja povećava rizik od raka.
Na primer, BRCA je gen koji doprinosi riziku od raka dojke. Od više od 18 miliona karcinoma identifikovanih širom sveta svake godine, oko pet do 10 procenata potiče od genetskih mutacija.
Dobitnik Nobelove nagrade i njegov tim istraživali su metode za korišćenje mRNK za pokretanje imunološkog odgovora u telu koji bi ubio ćelije raka.
U eksperimentima sa miševima, istraživači su ubrizgali mRNA koja je naučila telo da proizvodi protein nazvan IL-12. Ovaj protein usmerava telo da proizvodi imune ćelije zvane efektorske T-ćelije koje mogu da uklone rak.
„Znamo da prođe pet ili 10 godina da ćelije raka prvi put počnu da se pojavljuju pre nego što dobijete punopravne velike tumore koji narušavaju funkciju“, rekao je dr Vajsman tokom svog predavanja.
„Ako lečimo ove ljude, možda svakih 5 godina, vakcinom koja stvara samo efektorske T-ćelije, [ona] će očistiti, ukloniti, ubiti sve transformisane ćelije i možda potpuno sprečiti da se rak ikada pojavi kod ovih pacijenata. .”
Kanada počinje eutanaziju građana sa „dugim COVID-om“https://t.co/zaOpaLftcB
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 17, 2023
Tretmani mRNA
Mnoge farmaceutske kompanije već istražuju upotrebu mRNA za terapiju raka. Ovog meseca, Moderna i Merck & Co. objavili su da su započeli ispitivanje u kasnoj fazi svog eksperimentalnog personalizovanog tretmana mRNA za pacijente sa vrstom raka pluća.
Terapija, nazvana v940, biće prilagođena svakom pacijentu pojedinačno kako bi se pokrenule T-ćelije. Biće ponuđen u kombinaciji sa lekom Keitruda. U julu, dve kompanije su započele kasnu studiju kombinovane terapije kod pacijenata sa melanomom, karcinomom kože.
Ranije ove godine, BioNTech, kompanija koja je u partnerstvu sa Pfizerom napravila mRNA vakcine COVID-19, rekla je da je potpisala ugovor sa vladom Ujedinjenog Kraljevstva za personalizovane terapije raka.
Prema dogovoru, do 10.000 pacijenata biće uključeno u klinička ispitivanja do kraja 2030. Terapije raka će koristiti tehnologiju mRNA u svojim tretmanima.
Pored raka, istražuje se i mRNA tehnologija za upotrebu u lečenju alergija, genetskih bolesti, srčanog udara, moždanog udara, srčane insuficijencije, neurorazvojnih poremećaja, HIV-a, malarije i tuberkuloze.
Razvoj mRNK za vakcinaciju protiv drugih bolesti kada postojeća tehnologija ima značajne nedostatke postavlja nekoliko bezbednosnih pitanja.
Istraživači u značajnoj novoj studiji otkrili su sekvencu unutar Pfizer mRNA COVID vakcine koja proizvodi „nenamerni imuni odgovor“ u telu, što stručnjaci nazivaju ogromnim „razvojnim i regulatornim neuspehom“.
Sintetička ribonukleinska kiselina (mRNA), kao što je ona koja se koristi u vakcinama Moderna i Pfizer, omogućava telu da stvori specifičan šiljasti protein koji oponaša SARS-CoV-2. Telo reaguje na strani protein i stvara zaštitni imunitet, koji teoretski neutrališe pravi virus kada uđe u telo.
„Istraživači iz Jedinice za toksikologiju Saveta za medicinska istraživanja (MRC) otkrili su da ćelijska mašinerija koja „čita“ mRNK „sklizne“ kada se suoči sa ponavljanjem hemijske modifikacije koja se obično nalazi u terapiji iRNK. Pored ciljnog proteina, ovo skliznuće dovodi do proizvodnje proteina koji nisu u cilju pokretanja nenamernog imunološkog odgovora“, navodi se u saopštenju za štampu za studiju objavljenu u Nature 6. decembra.
Prošle nedelje, generalni hirurg Floride dr Džozef Ladapo zahtevao je od saveznih zdravstvenih zvaničnika da dostave više informacija o otkriću fragmenata DNK u vakcinama Pfizer i Moderna COVID-19 „koje ulaze u ljudske ćelije“.
U pismu zvaničnicima CDC-a i američke Uprave za hranu i lekove (FDA), on je istakao da prisustvo DNK promotera/pojačivača Simian virusa 40 (SV40) u vakcinama predstavlja „povećan rizik od integracije DNK u ćelije domaćina.”
„Integracija DNK bi teoretski mogla da utiče na onkogene čoveka – gene koji mogu da transformišu zdravu ćeliju u ćeliju raka“, upozorio je on.
Takođe postoje istraživanja koja pokazuju da mRNA vakcine protiv COVID-19 mogu smanjiti korisne bakterije u crevima koje se zovu bifidobakterije, čije je prisustvo povezano sa većim imunitetom protiv patogena i raka.