Dok Tramp preuzima vođstvo, velike korporacije izlaze iz programa zasnovanih na rasi, polu i klimatskoj agendi
Nakon godina primene ideološkog okvira progresivnog ekološkog, društvenog i upravljačkog (ESG) u korporacijama, čini se da rukovodioci sada shvataju da bi ovi programi mogli da gurnu njihove kompanije u pravni i finansijski haos.
Protekle godine je bila rastuća lista kompanija sa liste Fortune 500 koje su najavile da odustaju od programa zasnovanih na rasi i polu za svoje zaposlene i da se povlače iz globalnih klimatskih klubova koji su zahtevali Neto-nulu.
Kompanije koje su najavile da ukidaju svoje programe raznolikosti, jednakosti i inkluzije (DEI) uključuju Meta, Walmart, Ford, McDonald’s, Harley-Davidson, John Deere, Tractor Supply Company, Lowe’s, Molson Coors, Nissan, Toyota, and Stanley Black & Decker.
Pored toga, u roku od nekoliko nedelja od izbora 2024. godine, šest najvećih američkih banaka – Goldman Sachs, Citigroup, Wells Fargo, JPMorgan Chase, Bank of America i Morgan Stanley – odustalo je od programa Net-Zero Banking Alliance koji sponzoriše UN.
Inicijativa Net Zero Asset Managers (NZAMi) je 13. januara objavila da će obustaviti svoje aktivnosti nakon što je investitorski gigant BlackRock objavio da se povlači iz kluba 9. januara. Ovi odlasci su usledili nakon što je polovina članova Neta-Zero Insurance Alliance napustila tu organizaciju 2023.
Ovo se čekalo: Tramp se vratio, ruše se snovi demonske elite | Mario Zna, 311 SPECIJAL UŽIVO
Ovo je mnoge navelo da zaključe da se ESG pokret brzo bliži kraju.
„ESG i DEI su na izdisaju“, rekao je za Epoch Times Danijel Kameron, bivši generalni tužilac Kentakija i sadašnji izvršni direktor neprofitne organizacije 1792 Exchange.
„Mislim da je to zato što kompanije shvataju da veliki deo zemlje samo želi da se naša korporativna zajednica fokusira na stvaranje i razvoj sjajnih proizvoda i pružanje odlične usluge, umesto da gura ili propoveda partijski plan“, rekao je on.
Pobede republikanaca na izborima u novembru 2024. verovatno će izazvati više prebega iz progresivnog korporativnog pokreta.
„Izbor Donalda Trampa upozorio je pristalice ESG-a i verujem da je nedavni odlazak nekoliko velikih banaka i menadžera imovine iz kartela UN protiv fosilnih goriva potvrđuje da je širi ESG pokret na održavanju života“, rekao je Rajli Mur je za The Epoch Times.
U svojoj bivšoj ulozi državnog blagajnika Zapadne Virdžinije, Mur je bio među prvima koji je oduzeo državna sredstva od BlackRock-a zbog onoga što je on uzeo kao podršku ESG politici.
Nasdak berza je 16. januara podnela zahtev Komisiji za hartije od vrednosti (SEC), tražeći da povuče svoje pravilo o raznolikosti iz 2021. nakon što ga je žalbeni sud nedavno poništio.
Nasdak pravilo je zahtevalo od kompanija koje su navedene na berzi da imaju najmanje dva „različita“ člana odbora, uključujući „najmanje jednog direktora koji se identifikuje kao žena“ i jednog koji se „samoidentifikuje kao crnac ili Afroamerikanac, hispanoamerikanac ili Latinoamerikanac, Azijat, Indijac ili sa Aljaske, sa Havaja ili sa Pacifika, dve ili više rasa ili etničkih grupa, ili kao LGBTQ+.”
Ruski komandant Nikolajev otkrio zašto su Srbi i Rusi oduvek bili trn u oku Zapada: „Mrze nas iz dva razloga“ (VIDEO) https://t.co/wCmyWe2mfD
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 19, 2025
Da li je ESG dobar za kompanije?
Ideologija ESG-a je nastala u Ujedinjenim nacijama 2004. godine kao način da se privatne kompanije pridruže progresivnim klimatskim i društvenim ciljevima poznatim kao „Ciljevi održivog razvoja“ Ujedinjenih nacija.
Zagovornici za ESG, zajedno sa njegovom komponentom DEI, pozdravili su to kao suštinske alate za upravljanje rizikom koji nisu bili samo dobri za društvo, već i za poslovne rezultate kompanija.
Svedočeći pred državnim senatom Teksasa 2022. godine, Dalija Blas, šefica spoljnih poslova BlackRock-a, izjavila je da kompanija veruje da je „uređen prelazak na ekonomiju sa niskim emisijama ugljenika mnogo korisniji za… portfolio klijenata“.
Međutim, na istom ročištu, Lori Hejnel, glavni investicioni službenik za State Street Global Advisors, rekla je: „Nemam dokaza da je ovo dobro u bilo kom vremenskom okviru; u stvari, videli smo da su dokazi sasvim suprotni.“
Ernst & Young, globalna konsultantska kuća za menadžment, tvrdi da je „upravljanje ESG rizicima postalo obavezna vežba“, a njeno istraživanje C-suite Insights iz 2023. pokazalo je da je 90 odsto kompanija imalo ESG programe, sa korporativnim odborima i glavnim službenicima za održivost usmeravanja i praćenja njihovog napredovanja.
Istraživanje Harvard Business Review-a iz 2022. pokazalo je da dve trećine američkih kompanija ima uspostavljen DEI program zasnovan na rasi ili polu. Kompanije uključujući Wells Fargo, JPMorgan Chase, Delta Airlines, Ralph Lauren i Estee Lauder implementirale su politike zapošljavanja i promocije zasnovane na tome, a United Airlines je 2021. objavio da će polovina njegovih novih pilota pripravnika biti žene ili „tamnoputi ljudi“.
McKinsey & Company, konsultantska kuća za menadžment, izjavila je 2023. da kompanije koje zapošljavaju više žena ili su rasno raznovrsnije imaju „značajno veće šanse da će finansijski nadmašiti konkurenciju”. Međutim, naknadnom analizom učinka kompanija u indeksu S&P 500, koju je 2024. objavio Econ Journal Watch, nije pronađena statistički značajna veza između rasne raznolikosti kompanija i njihove prodaje, profita ili učinka kapitala.
U ovom poslednjem izveštaju, koji su napisali profesori računovodstva Džeremija Grin sa Teksaškog univerziteta A&M i Džon Hend sa Univerziteta Severne Karoline, navodi se da je Mekinzijeva metodologija „pogrešna i da se na nju ne treba oslanjati da podrži stav da američke kompanije mogu očekivati da isporuče bolji finansijski učinak ako povećaju rasnu/etničku raznolikost svojih rukovodilaca.”
Prema mnogim kritičarima, ESG i DEI nikada nisu bili ništa više od korporativnog hira, koji je sada izašao iz mode.
„Nikada nije bilo toliko istinskih vernika koliko ljudi misle – to je uvek bilo više ‘signaliziranje vrline’ i prevara nego bilo šta drugo“, rekao je za Epoch Times Dejvid Bansen, osnivač i glavni investicioni službenik The Bahnsen Group. „Ali ostaće neki istinski vernici, iako marginalizovana sekta investicionog pejzaža.
Od pokreta do industrije
Ovo je dramatičan pad za pokret koji je prerastao u industriju i koji je pre samo nekoliko godina dominirao korporativnim pejzažom. ESG juggernaut uključivao je menadžere imovine, konsultante, rejting agencije, računovođe, zastupnike koji su savetovali akcionare i menadžere penzijskih fondova o tome kako da glasaju na korporativnim glasačkim listićima, i brojne klimatske klubove da koordiniraju napore.
Industriju su podržale milijarde dolara sa Volstrita, kao i državni i nacionalni penzioni i investicioni fondovi. Investicioni dolari vođeni ESG-om premašili su 30 milijardi dolara 2024. godine, prema izveštajima Bloomberg Intelligence-a, a investiciona banka Morgan Stanley je izvestila da fondovi za „održivost“ čine oko 8 procenata svih sredstava kojima se upravlja širom sveta do 2023. godine.
Ali čak i ovo je bio samo vrh ledenog brega.
Svetska štednja i investicije su u velikoj meri koncentrisane u rukama samo nekoliko menadžera fondova, od kojih su najveći, nazvani „velika trojka“, BlackRock, State Street i Vanguard, koji zajedno upravljaju imovinom od preko 20 biliona dolara uglavnom preko njihovih indeksnih fondova.
Poređenja radi, BDP Sjedinjenih Država iznosi oko 29 biliona dolara.
Studija iz 2022. koju su sproveli Lucian A. Bebchuk sa Pravnog fakulteta Harvard i Scott Hirst sa Univerziteta u Bostonu pokazala je da je „velika trojka kolektivno držala srednji udeo od 21,9 posto u kompanijama S&P 500, što je predstavljalo udeo od 24,9 posto glasova datih na godišnjim sastancima tih kompanija“.
Ovome se pridodaju najveći opštinski penzioni fondovi Sjedinjenih Država, uključujući CalPERS, CalSTRS i Njujork Siti i državni penzioni fondovi, koji su takođe vršili pritisak na kompanije da prihvate ESG ideologiju.
Ovi menadžeri fondova pridružili su se Neto-nula savezima koje sponzoriše UN, kao što su NZAMi i Net-Zero Banking Alliance—koji su se obavezali da će smanjiti upotrebu fosilnih goriva—kao i drugim aktivističkim organizacijama kao što je Climate Action 100+.