DOK UGROŽAVAJU VAŠU, KINA ŠTITI SVOJU BUDUĆNOST: TIK TOK OGRANIČAVA VREME KORIŠĆENJA EKRANA NA SAMO 40 MINUTA DNEVNO SAMO ZA KINESKU OMLADINU
Možete da ih ne volite, ali u jednoj stvari oni zaista čine nešto jako pametno. Štite svoju omladinu i to od njihovog „proizvoda“. Pa se vi zamislite, zašto baš to čine, i zašto baš na ovaj način.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
ByteDance proizvođač TikTok-a izjavio je da će ograničiti pristup Douyin-u, kineskoj verziji ove aplikacije, na 40 minuta dnevno za korisnike mlađe od 14 godina.
Prema WSJ-u, Douyin-ov „način rada za mlade“, koji prati nametanje novih ograničenja pristupa mlađih kineskih korisnika online video igrama, ograničiće svoje korisnike mlađe od 14 godina na korišćenje ove aplikacije između 6 i 22 časa. Aplikacija će biti nedostupna svim korisnicima u toj starosnoj grupi izvan tih sati.
Dok je Douyin predstavio neke funkcije počevši od 2018. godine na izbornoj osnovi, najnovije uvođenje primenjivaće se na sve korisnike registrovane sa svojim pravim imenom i mlađe od 14 godina, izjavili su iz Douyin-a u subotu.
Rečeno je da su obavezne mere osmišljene kako bi zaštitile mlađe korisnike od štetnih sadržaja, što međutim postavlja pitanje: ako je internet sadržaj koji poslužuje platforma „štetan“, zašto bi to uopšte postojalo. U tom smislu, do 40 minuta Douyin-a dnevno za mlađe korisnike odsad će prezentovati „poučan sadržaj poput naučnih eksperimenata, muzejskih izložbi i časova istorije“, rekla je ova kompanija.
Kako bi uspeli u svojoj zamisli, Douyin je pozvao sve roditelje da prijave svoju decu sa pravim imenom i godinama.
Nova ograničenja usledela su jer kineska vlada pokušava da obuzda najveće internet kompanije u zemlji, optužujući ih za kršenje antimonopolskih pravila, sigurnosti podataka i radnih pravila. Vladajuća Komunistička partija takođe se sve više predstavljala kao „čuvar morala“ mlađe generacije, suzbijajući tutorstvo nakon škole (stvarajući tako crno tržište za nastavnike što ga čini još manje dostupnim svima osim najbogatijima) i naglašavajući potreba da se suzbije ono što naziva opsesijom nezdravom kulturom slavnih (čime se dodatno eskalira nezdrava opsesija slavnim osobama).
U junu je Peking izmenio svoj Zakon o zaštiti manjina, zahtevajući od pružalaca digitalnih sadržaja da implementiraju alate za upravljanje vremenom, ograniče određene funkcije i ograniče kupovinu za korisnike mlađe od 18 godina. Prošlog meseca Kina je donela stroge nove mere čiji je cilj ograničiti ono što su vlasti opisale kao zavisnost od videoigara kod malđe populacije, ograničavajući im vreme igranja na tri sata sedmično veći deo godine.
Prema WSJ-u, Douyin-ovom primarnom domaćem rivalu, istoimenoj aplikaciji Kuaishou Technology, podržanoj od kineskog tehnološkog giganta Tencent Holdings 2019. počela je nuditi sličnu, iako je izborna, funkciju „omladinski način rada“, koja isporučuje unapred odabrane sadržaje prilagođene godinama korisnika i ograničava svakodnevnu upotrebu aplikacija do maksimalno 40 minuta između 6 i 22 časa.
Tencent-ov WeChat, kineska sveprisutna usluga za razmenu poruka, nudi i opcionalni „način rada za mlade“, koji sprečava korisnike u pristupu nekim igrama, kao i funkciji plaćanja aplikacije.
TikTok, Douyin-ov međunarodni „brat-blizanac“, objavio je prošlog meseca brojne mere usmerene na rešavanje pitanja privatnosti i sigurnosti kod mladih korisnika na primer postavljanje privatnih računa korisnika mlađih od 16 godina prema zadanim postavkama i omogućavanje roditeljima da upravljaju funcijama kod svoje dece.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Nulta Tačka/ZeroHedge