Drama u „raju“! Globalistički Njujork Tajms tužio globalistički Microsfot i OpenAi
AI chat-botovi prete „nezavisnom novinarstvu“, navodi se u američkom listu koji je kao i Microsoft pod upravom „elite“.
Njujork tajms je u sredu podneo tužbu protiv Majkrosofta i OpenAI zbog kršenja autorskih prava, tvrdeći da njihove platforme veštačke inteligencije (AI) predstavljaju nelojalnu konkurenciju i pretnju slobodnoj štampi i društvu.
Ovo je prvi izazov za autorska prava jedne velike američke medijske organizacije, navodi Tajms. List je zatražio od saveznog suda na Menhetnu da optužene smatra odgovornim za „milijarde dolara zakonske i stvarne štete“ za njihovo „nezakonito kopiranje i korišćenje jedinstveno vrednih dela Tajmsa“. Takođe je zahtevao da kompanije unište sve modele chatbot-a i podatke o obuci koji su koristili materijal zaštićen autorskim pravima.
„Optuženi nastoje da besplatno koriste ogromna ulaganja Tajmsa u njegovo novinarstvo“, navodi se u žalbi, optužujući Microsoft i OpenAI da „koriste sadržaj Tajmsa bez plaćanja za kreiranje proizvoda koji zamenjuju Tajms i odvlače publiku od njega“.
Microsoft se navodno obavezao da uloži 13 milijardi dolara u OpenAI i već je koristio neke od svoje tehnologije u svom pretraživaču Bing.
U jednom primeru koji je citiran u tužbi, Pregledanje pomoću Bing-a zasnovano na ChatGPT-u predstavlja rezultate „gotovo doslovno reprodukovane“ sa Timesovog sajta za pregled proizvoda Wirecutter, ali nije pripisao sadržaj i uklonio je referentne veze koje su novine koristile za generisanje provizija od prodaje, što rezultira gubitkom prihoda.
Microsoft i OpenAI su „stavili poseban akcenat“ na korišćenje Timesovog novinarstva zbog „opažene pouzdanosti i tačnosti materijala“, tvrdi list.
„Ako Tajms i druge novinske organizacije ne mogu da proizvode i štite svoje nezavisno novinarstvo, postojaće vakuum koji nijedan kompjuter ili veštačka inteligencija ne mogu da popune“, navodi se u žalbi, dodajući: „Manje novinarstva će se proizvoditi, a trošak za društvo će biti ogromna.”
Američki list napomenuo je da se obratio OpenAI-u i Microsoft-u u aprilu da istraže „prijateljsko rešenje“ problema autorskih prava, ali bez uspeha. Nekoliko drugih medija postiglo je sporazume sa OpenAI-om o korišćenju njihovog sadržaja, uključujući Asošiejted pres i Aksela Špringera, nemačke vlasnike Politikoa i Biznis Insajdera.
Novine zastupa Susman Godfri, ista advokatska firma koja je ranije ovog meseca podnela predloženu grupnu tužbu protiv Majkrosofta i OpenAI, i predstavljala je Dominion Voting Sistems u njenom slučaju za klevetu protiv Foks njuza u vezi sa predsedničkim izborima u SAD 2020.