Država članica EU poručila Ukrajincima: Morate da idete kući
Danska je rekla da kada se sukob završi, izbeglice moraju da odu.
Ukrajinski državljani koji su potražili utočište u Danskoj od sukoba sa Rusijom neće biti dobrodošli da ostanu kada se uspostavi mir, rekao je u petak ministar za imigraciju Kaare Dibvad.
Postoji preko 30.000 Ukrajinaca koji su podneli zahtev za izbeglički status u Danskoj na osnovu posebnog zakona, koji ističe u martu 2025. Anketa koju je sproveo Univerzitet u Kopenhagenu u septembru na uzorku od 7.000 pokazuje da bi oko polovina želela da ostane u zemlji čak i nakon završetka ratnih dejstava u Ukrajini.
U razgovoru za dnevnik Berlingske , Dibvad je rekao da to ne dolazi u obzir i da se moraju vratiti.
„Nećemo menjati tu tačku gledišta“, naveo je ministar i dodao da će izbeglice i dalje imati privremeni status, bez obzira odakle dolaze. Čak i ako su nam Ukrajinci „kulturno bliži od ljudi sa Bliskog istoka“, tvrdi Dibvad, oni se i dalje ponašaju na „potpuno drugačiji način“ od Danaca.
Vlada u Kijevu je bila jasna da želi da se njeni građani vrate, rekao je Dibvad, a Danska će to „morati da poštuje“.
On je dozvolio mogućnost da bi neki od 30.278 Ukrajinaca koji su trenutno prijavljeni kao privremeni stanovnici mogli da ostanu do marta 2025. ako ispune određene uslove. Na primer, ako zarađuju više od 375.000 danskih kruna (oko 55.400 dolara) godišnje, mogli bi da podnesu zahtev za poslovnu dozvolu.
„Mislim da imaju priliku da ostanu u razumnoj meri, ali mi nećemo da pravimo nezavisno otvaranje gde kažemo da svako ko dolazi iz Ukrajine može da ostane u Danskoj“, rekao je ministar.
On je odbacio ideju da će Danska ostaviti izbeglice na cedilu zahtevajući od njih da se vrate, napominjući da je Kopenhagen dao milijarde dolara pomoći Kijevu.
„Nemamo zbog čega da se stidimo“, rekao je Dibvad. „Nadam se da su Ukrajinci zainteresovani za obnovu sopstvene zemlje kojoj je to potrebno.
Oko 5,8 miliona Ukrajinaca napustilo je zemlju od eskalacije sukoba sa Rusijom u februaru 2022, prema UN. Mnogi su izrazili želju da i nakon postizanja mira ostanu u zemljama koje su im dale utočište. Dok je većina zemalja domaćina odbila zahteve Kijeva da pošalju vojnike kući, one nisu bile oduševljene prihvatanjem izbeglica kao stalnih imigranta.
Ranije ove nedelje, Nemačka je saopštila da je samo oko trećina Ukrajinaca koji su pohađali „integracione kurseve“ zaista dobila prelaznu ocenu, dok medijske istrage pokazuju da izbeglice više vole socijalnu pomoć nego rad.