DUH GADAFIJA ŽIVI! USPON GADAFIJEVOG SINA PRED LIBIJSKE IZBORE UNOSI STRAH ZAPADU
Predsednički izbori zakazani za 24. decembar u Libiji neće biti održani. Sada je sigurno. Čeka se samo zvanična komunikacija Državne visoke izborne komisije. Libija rizikuje novi vakuum vlasti, jer bi i premijer Abdelhamid Dbeibah i šef države Mohamed Younis Ahmed al-Manfi pali sa svojih pozicija u slučaju izbora. Njihov mandat je završen i povezan sa izbornim konsultacijama.
Kandidatura Saifa Al Islama Gadafija uništila je ionako nesigurnu ravnotežu između frakcija koje se bore za vlast u Libiji. Zemlja je podeljena na tri glavne oblasti uticaja.
Tripolitanija je u velikoj meri pod zaštitom turske vlade, Kirenaika, trenutno jedina “mirna” regija sa kojom upravlja Libijska nacionalna armija koju predvodi general Haftar i pod uticajem je Rusije i Egipta. I na kraju Fezan, rezervoar većeg dela libijskog bogatstva sa 70 posto CO2. Upravo u izbornoj jedinici Sebha, najvažnijeg grada Fezzana, Saif Al Islam Gadafi je predstavio svoju kandidaturu za predsednika Libijske Republike.
Pritisci međunarodne zajednice da se proslave glasanjem su zastali zbog velikih previranja između različitih aktera u libijskoj politici. Da je glasanje zaista slobodno, Libija bi nesumnjivo izabrala Saifa Al Islama za novog šefa države. Rezultat je to svih predizbornih anketa koje su mediji i operateri društvenih mreža sproveli poslednjih nedelja.
Gadafijevo ime bi porazilo svakog konkurenta: epohalni poraz Ujedinjenih naroda i novih lidera Libije nakon 2011.
Saif al-Islam Gaddafi, son of former Libyan ruler Muammar Gaddafi, will be permitted to run in Libya’s presidential election after being briefly disqualified for possible war crimes. https://t.co/WTbNNHQnz8
— ABA International (@ABAInternatl) December 13, 2021
Postoje jasni signali sa političkog i vojnog polja. Tripoli je prošle nedelje ponovo došao pod kontrolu naoružanih policajaca. Brigada Al Samoud pukovnika Salaha Badija pokazala je potpunu nedoslednost dvojca Dbeibah/AlMenfi.
Za nekoliko sati vozila pukovnika Badija dovela su pod kontrolu ključne tačke moći u Tripoliju, od predsedničke palate do Ministarstva odbrane. U isto vreme, Libijska nacionalna armija je opsedala grad Sebha. Cilj trupa generala Haftara bio je da stave 116. brigadu pod svoju kontrolu. Zadatak izvršen. Haftarova vojska sada kontroliše dve od tri glavne libijske regije.
Ono što se čini kao uvod u građanski rat je zapravo “riziko igra” koja služi za repozicioniranje snaga na terenu i uspostavljanje stabilne ravnoteže. Za Dbeibaha i Al Menfija nema nade da će ostati na čelu zemlje nakon isteka roka od 24. decembra. Veliki igrač je Aquila Saleh, bivši šef države u Libiji između 2014. i 2015. Nakon što je napustio funkciju u korist Fayeza Al Serraja (predsednika kojeg je Libiji nametnula međunarodna zajednica), Saleh je nastavio svoj rad političke teksture iz Tobruka. Kandidat na izborima 24. decembra, libijski političar uspeo je pronaći rešenje koje zadovoljava sve snage na terenu. “Jedinstveno” rešenje koje se sastoji u tome da se svi slože protiv povratka Gadafija na vlast.
Dakle, večna rivalstva su predodređena da se u bliskoj budućnosti pretvore u zgodne saveze. Salehov plan uključuje kreiranje nekih garancijskih cifara. Sa starijim vođom poreklom iz grada Al Qubbaha kao predsednikom nacije, vođenje vlade bi bilo povereno proturskom Fathiju Bashagi, bivšem ministru unutrašnjih poslova vlade Al Serraja.
Karta Saleh-Bashaga nije ništa novo. Njih dvojica su se zajedno predstavili na završnim glasanjima Foruma za libijski politički dijalog u Ženevi (LPDF, serija unutarlibijskih sastanaka započeta krajem 2020. godine, sa ciljem brzog dovođenja do libijskih izbora i do demokratskog legitimiteta libijskih institucija). Na glasanju 18. januara 2021. Saleh i Bashaga (obojica podržani od strane američkog State Departmenta) poraženi su sa pet glasova od dva praktično nepoznata političara: sadašnjeg premijera Dbeibaha i predsednika Al Manfija.
Libijska vlada će imati i dva potpredsednika. Jedno je ime sigurno: Khaled Al Misri, jedan od vođa Muslimanskog bratstva u Libiji. Al Misri je mesecima najavio da Bratstvo neće učestvovati na izborima.
Ostaje da se razjasni koju ulogu dodeliti trećem glavnom libijskom igraču: generalu Haftaru. Saleh je igrao posredničku ulogu između komandanta Libijske nacionalne armije i bivšeg ministra unutrašnjih poslova Bašage.
Haftar, ili ko već za njega, imaće zadatak da koordinira vojni sistem odbrane cele Libije. Pre samo godinu i po dana, Haftarove policije i trupe nacionalne vlade (podržane od turskog kontingenta) sukobile su se u operaciji Vulkan besa za osvajanje Tripolija. Od tada je prošlo dosta vremena.
Muammar Gaddafi je brutalno pogubljen na ulici od strane “pobunjenika” koje podržavaju SAD/NATO 20. oktobra 2011. u blizini Sirta.
Gadafijev duh, simbolično oličen u njegovom najstarijem sinu, dovoljno je zastrašujući da prisili dva stara rivala da sklope novi savez. Sporazum je takođe prošao kroz kontrolu turske vlade, koja je dala zeleno svetlo. Kada stupi na dužnost, vlada Saleh-Bashaga morat će odrediti novi datum izbora.
Ali to će biti dugo vremena. Prvo, potrebno je jednom za svagda obračunati sa “starim neprijateljem” svih vremena: duhom Gadafija.