Egipatska onlajn cenzura dostiže nove nivoe sa planovima za kriminalizovanje objavljivanja „dezinformacija“ o klimi
Odbor za turizam i civilno vazduhoplovstvo Parlamenta Egipta odobrio je nacrt zakona kojim se Egipatskoj meteorološkoj upravi (EMA) daje ovlašćenje da kažnjava ljude zbog objavljivanja „dezinformacija“ o vremenu.
Pogrešne informacije o vremenu dovele bi do kazne do 5 miliona LE (161,8.000 dolara)
Cilj zakona je da se smanji objavljivanje informacija koje mogu naneti štetu privredi. Član odbora Emad al-Dargali rekao je da je zakon odobren za poboljšanje kvaliteta meteoroloških usluga, podsticanje istraživanja i privlačenje stranih investicija.
Prema Egipat Indipendentu, Dargali je rekao da postoje stranice na društvenim medijima i veb-sajtovima sa vestima koje objavljuju lažne informacije o vremenu i šire dezinformacije o ekonomskim pitanjima. On je dodao da će zakon biti stavljen na glasanje pre kraja tekuće plenarne sednice.
Bivši šef EMA-e Ahmed Abdel-Aal rekao je da mnogi nespecijalisti objavljuju meteorološke vesti pod različitim imenima i da ti nespecijalisti objavljuju lažne informacije i glasine koje bi mogle da izazovu zabunu.
Tokom protekle decenije, Egipat je prošao kroz značajna politička previranja i transformaciju, što je imalo direktan uticaj na stanje slobode interneta i cenzure u zemlji.
Poslednjih godina, vlada je preduzela korake da reguliše i kontroliše protok informacija na mreži, što je izazvalo kritike organizacija za ljudska prava i zagovornika slobode govora.
Arapsko proleće početkom 2011. dovelo je pitanje cenzure interneta u prvi plan u Egiptu.
👉 Raskrinkan najveći “fektčeker”- Soroš ipak finansira tužioce koji su udarili na Trampa https://t.co/0KNp6bh3co
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 4, 2023
Dok su građani izašli na ulice zahtevajući političke promene, vlada, pod tadašnjim predsednikom Hosnijem Mubarakom, odgovorila je zatvaranjem interneta i mobilnih usluga. Ovo neviđeno zamračenje interneta trajalo je pet dana i označilo je prekretnicu u odnosu Egipta prema onlajn cenzuri.
Egipatska vlada je 2014. godine uvela Zakon protiv sajber kriminala i krivičnih dela informacionih tehnologija, koji je značajno proširio moć države da nadgleda i cenzuriše onlajn sadržaj. Zakon kriminalizuje širok spektar aktivnosti, uključujući širenje lažnih vesti, podsticanje nasilja i promovisanje ekstremističkih ideologija. Kritičari tvrde da nejasan jezik zakona dozvoljava proizvoljno sprovođenje i predstavlja pretnju slobodi izražavanja.
Egipat je bio svedok masovne kampanje blokiranja veb lokacija 2017. godine, pri čemu je vlada blokirala pristup stotinama veb lokacija, uključujući novinske kuće, organizacije za ljudska prava i VPN usluge.
Kampanja je pokrenuta pod izgovorom borbe protiv terorizma i zaštite nacionalne bezbednosti. Međutim, širok opseg blokiranih veb lokacija izazvao je zabrinutost u vezi sa namerama vlade i uticajem na slobodu informacija.
Egipatski parlament je 2018. godine usvojio Zakon o regulisanju medija, koji vladi daje ovlašćenje da reguliše i nadgleda sve oblike medija, uključujući platforme društvenih medija. Zakon zahteva od korisnika sa više od 5.000 pratilaca da se registruju kao mediji, što ih stavlja pod iste propise i cenzuru kao i tradicionalne medije. Organizacije za ljudska prava kritikovale su zakon zbog daljeg gušenja slobode govora i povećanja vladine kontrole nad onlajn sadržajem.