Egipatski zvaničnik upitao Evropljane: Želite li milion palestinskih izbeglica u Evropi? Poslaćemo vam
U izveštaju Fajnenšel tajmsa koji detaljno opisuje rastući strah egipatske vlade od potencijalne masovne izbegličke krize, neimenovani zvaničnik je navodno rekao da će poslati milion palestinskih izbeglica u Evropu ako budu proterani iz Gaze.
Prema Financial Timesu, visoki egipatski zvaničnik je rekao evropskom kolegi: „Želite da uzmemo milion ljudi? Pa, poslaću ih u Evropu. Toliko ti je stalo do ljudskih prava – pa ti ih prihvati.“
Izraelsko bombardovanje Gaze moglo bi da postane ozbiljan problem za Evropu, jer stotine hiljada Palestinaca beže na jug.
Druge susedne arapske države, od kojih mnoge već imaju znatan broj palestinskih izbeglica, kao što je Jordan, takođe odbijaju da prime više palestinskih izbeglica.
„To je crvena linija“, rekao je kralj Abdulah II, koji vlada Jordanom, novinarima, „Mislim da je to plan nekih uobičajenih osumnjičenih da pokušaju da kreiraju probleme na terenu“.
Izraelske snage ubile su 500 civila gađajujući bolnicu u Gazi. Do sada su ubili više od 2000 muškaraca, žena i dece koji nemaju veze sa Hamasom.
Neko stvarno ima želju da ovaj sukob dobije razmere kakve ne možemo ni da zamislimo. pic.twitter.com/WjI4ODXf10
— Mario ZNA (@MarioBojic) October 17, 2023
„Neće biti izbeglica u Jordanu, niti izbeglica u Egiptu“, rekao je on.
Vest stiže u trenutku kada predsednik Džo Bajden upozorava da Izrael ne bi trebalo da okupira pojas Gaze, što bi stvorilo ozbiljne prepreke za skoro bezuslovnu podršku SAD Izraelu. Bajden je za „60 minuta” rekao da bi to bila „ozbiljna greška”. Ujedinjene nacije su već optužile Izrael da je prekršio međunarodno pravo svojom kampanjom bombardovanja i opsadom Gaze, koja je prekinula hranu, vodu i struju za 2,2 miliona stanovnika Palestine.
Zapadni zvaničnici trenutno pozivaju Egipat da dozvoli Palestincima da pređu njegovu granicu na prelazu Rafa. Međutim, Egipat se povlači, a njegove diplomate su izjavile da će isporučiti pomoć, ali da neće primiti značajan broj Palestinaca.
Kao prvo, postoji zabrinutost da Izrael potiskuje izbeglice sa svoje zemlje kako bi se proširio i okupirao Gaza. Međutim, zemlja, koja se suočava sa ekonomskom krizom, takođe se plaši bilo kakve unutrašnje nestabilnosti koju bi egzodus Palestinaca mogao da donese u Egipat obeležen istorijom političke nestabilnosti i terorističkih napada. ISIS već deluje u Sinajskoj pustinji, što je područje Egipta povezano sa pojasom Gaze.
Očekivana kopnena ofanziva Izraela još nije ni nastupila, ali je humanitarna situacija u Gazi već katastrofalna. Dok je teroristički napad Hamasa na Izrael doveo do smrti 1.400 ljudi, trenutno bombardovanje u Gazi raselilo je stotine hiljada, ubilo 2.750 i ranilo preko 10.000. Gazi nedostaje sanitet, struja i dovoljno bolničkih kreveta za stalan priliv ranjenika.
Izrael je naredio svim stanovnicima severne Gaze da se raščiste i krenu ka jugu Gaze. Fajnenšel tajms navodi da je Egipat sumnjičav da se premijer Benjamin Netanjahu nada da će ih iseliti u Egipat, što izraelska vlada poriče.
Egipatski državni mediji rekli su da bi takvo iseljenje Gazana „okončalo san o palestinskoj državi“ i oslobodilo Izrael njegove pravne odgovornosti kao „okupatora“.
Majkl Vahid Hana, analitičar Međunarodne krizne grupe, takođe se osvrnuo na strahove od egzodusa palestinskih izbeglica, rekavši: „Koliko i koliko dugo? Pa čak i ako je u pitanju privremena humanitarna zaštita, posle izraelske ofanzive možda Palestinci neće imati čemu da se vrate. Ili im Izrael možda neće dozvoliti da se vrate.”
Prema Fajnenšel tajmsu, „Hana je primetila da su prethodna raseljenja Palestinaca postala trajna. Palestinske izbeglice u Libanu i Jordanu provele su decenije u tim zemljama bez ikakvih izgleda da se vrate u svoja sela i gradove.
Već postoji 5 miliona palestinskih izbeglica u raznim bliskoistočnim zemljama koje su decenije provele daleko od svojih sela koja su sada okupirana od strane Izraela.