Eksplodirajući pejdžeri i voki-tokiji otkrivaju alarmantne ranjivosti na mobilnim uređajima
Nedavni napadi na voki-tokije i pejdžere u Libanu istakli su skrivene slabosti u svakodnevnoj tehnologiji. Ovi incidenti naglašavaju potrebu da pojedinci razumeju potencijalne rizike povezane sa njihovim uređajima i da preduzmu proaktivne korake da se zaštite u sve digitalnijem svetu gde bezbednost može biti ugrožena.
Istraživanja pokazuju da mnogi ljudi imaju značajnu zabrinutost za bezbednost i privatnost kako tehnologija napreduje. Statistike otkrivaju alarmantan porast sajber pretnji i kršenja privatnosti, naglašavajući hitnost rešavanja ovih pitanja. Prema IBM-u, prosečna cena povrede podataka širom sveta dostigla je 4,88 miliona dolara 2024. godine, što pokazuje ozbiljne posledice tehnoloških ranjivosti.
Dakle, da li su naši pametni telefoni i uređaji zaista bezbedni? Uz brojne izveštaje o kršenju podataka i kršenju privatnosti u vezi sa tehnološkim razvojem – posebno u vezi sa veštačkom inteligencijom (AI) – nedavni napadi u Libanu izazivaju novu zabrinutost za bezbednost tehnologije u eri u kojoj veštačka inteligencija predstavlja složene izazove.
Hitno pitanje za potrošače je da li se neki od naših uređaja može smatrati zaista bezbednim. Ako Izrael može da pokrene takav napad (a nije potvrdio da stoji iza napada na uređaje – ali nije ni demantovao raširene izveštaje koji insistiraju na tome), druge države bi mogle da slede njegov primer.
Nema praštanja, odgovaraće svi oni koji nam uništavaju živote | Miša Bačulov | Mario Zna, 295 Uživo
Napadi uređaja u Libanu trebalo bi da služe kao ključno upozorenje u vezi sa ranjivostima uređaja koje često uzimamo zdravo za gotovo. Deo izazova leži u manje diskutovanom uticaju veštačke inteligencije, koja može da prati, analizira i deluje na informacije na načine koji predstavljaju rizik po privatnost i bezbednost. Dok veštačka inteligencija donosi značajne koristi društvu, ona takođe stvara složene izazove, posebno u smislu demokratskog integriteta i lične bezbednosti.
Kako tehnologija sve više postaje nezamenljiv deo našeg svakodnevnog života – putem pametnih telefona, tableta i pametnih kućnih uređaja – zaista je važno razumeti rizike povezane sa našom zavisnošću od ove tehnologije. Postoje neki praktični koraci koje svi možemo preduzeti da poboljšamo našu bezbednost i preuzmemo kontrolu nad našim digitalnim životima.
Šta možeš da uradiš
1. Budite pažljivi od koga kupujete: Jedna kritična lekcija je da vodite računa o tome gde kupujete svoje proizvode. Kako tehnologija napreduje, potrošači se često okreću aplikacijama za poređenje cena kako bi pronašli jeftinije opcije. Ali ovi jeftiniji proizvodi često potiču iz udaljenih zemalja sa složenim lancima snabdevanja. Na primer, 2020. godine otkriveno je da su neki uređaji koji se koriste u telekomunikacionoj infrastrukturi sadržali “zadnja vrata”, što je dovelo do navoda o špijunaži i dovelo do toga da su neke zemlje zabranile ili ograničile njihovu upotrebu.
Džordž Soroš će preuzeti kontrolu nad više od 200 radio stanica samo nekoliko nedelja pre izbora u SAD https://t.co/s7wR3oj0b7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 25, 2024
Vredi detaljno istražiti proizvođača pre kupovine. Pre kupovine, proverite recenzije i bezbednosne sertifikate i saznajte da li kompanija ima istoriju kršenja bezbednosti ili zabrinutosti za privatnost. Osiguranje da je proizvođač renomiran dodaje dodatni sloj zaštite.
2. Razumeti potencijalne rizike: Starijim uređajima, kao što su pejdžeri, često nedostaju moderne bezbednosne funkcije kao što su redovna ažuriranja, što ih čini ranjivijim na presretanje. Pored toga, nedavni napredak u veštačkoj inteligenciji izaziva zabrinutost za bezbednost novijih uređaja. Na primer, AI algoritmi koji se koriste u pametnim kućnim uređajima mogu naučiti korisničke obrasce i ponašanja.
Ako su ovi uređaji kompromitovani, hakeri bi mogli da iskoriste ove informacije da orkestriraju ciljane napade ili dobiju neovlašćeni pristup domovima. Ključno je proceniti rizike povezane i sa starim i sa novim tehnologijama – i ako mislite da nisu bezbedne, najbolje je da ih jednostavno ne koristite.
3. Redovno ažurirajte uređaje: Uverite se da redovno ažurirate softver i firmver kako biste imali koristi od najnovijih bezbednosnih zakrpa. Držite se uređaja koje još uvek podržavaju njihovi proizvođači, jer nepodržani uređaji mogu prestati da primaju vitalna bezbednosna ažuriranja, ostavljajući ih ranjivim.
4. Pazite na svoju tehnologiju: svako ko je u mogućnosti da dobije fizički pristup vašem uređaju može da ga menja. Uvek bezbedno čuvajte svoje uređaje kada ih ne koristite, minimizirajući rizik od neovlašćenog pristupa.
5. Budite informisani o pitanjima sajber-bezbednosti: Budite u toku sa najnovijim pretnjama u vezi sa sajber-bezbednošću i naučite kako napadači iskorišćavaju različite tehnologije. Upoznajte se sa osnovnim odbrambenim praksama, kao što je korišćenje jakih, jedinstvenih lozinki i omogućavanje dvofaktorske autentifikacije. Zapamtite da su mnogi savremeni uređaji međusobno povezani, što ih čini potencijalnim kapijama za napade. Na primer, kompromitovani pametni telefon može potencijalno da zarazi vaš laptop ili druge uređaje na istoj mreži.
Budite oprezni sa pametnim uređajima kao što su zvučnici, kamere i nosivi uređaji tako što ćete osigurati da su pravilno konfigurisani, koristeći šifrovane veze i ograničavajući nepotrebno deljenje podataka.
Preduzimajući ove korake, možete poboljšati svoju bezbednost i sa većim samopouzdanjem upravljati složenošću našeg tehnološkog sveta.