„ELITA“ iz Davosa predviđa da će ekonomska kriza trajati i trajati- Nude GLOBALIZACIJU kao rešenje
Kriza troškova života, nadolazeća recesija i rastući dug su najveće kratkoročne pretnje sa kojima se suočava globalna ekonomija, upozorava se u godišnjem izveštaju o globalnim rizicima Svetskog ekonomskog foruma (VEF).
Svet teško da će videti olakšanje u naredne dve godine jer se zemlje bore sa „energetskom, inflacionom, prehrambenom i bezbednosnom krizom“, kaže se u godišnjem istraživanju 1.200 „elitista“ iz vlade, biznisa i civilnog društva, objavljenom uoči samita u Davosu.
Dve trećine ispitanika sugerisalo je da će višestruki šokovi proistekli iz nedavne histerije Covid-19 i konflikta u Ukrajini koji je u toku izazvati nevolje globalnoj ekonomiji u bliskoj budućnosti, dok petina eksperata predviđa „katastrofalne ishode“ u roku od jedne decenije.
„Gledamo na nešto što je novo, ali u isto vreme jezivo poznato“ , rekla je za CNBC Karolina Klint, liderka upravljanja rizicima za kontinentalnu Evropu u Maršu. „Tako da vidimo povratak nekih starijih rizika za koje smo smatrali da smo postigli dobar napredak u pogledu rešavanja, ali smo se sada vratili na mapu rizika“ , dodala je ona.
Počinje za nekoliko dana! Došli smo u posed liste SVIH UČESNIKA Svetskog Ekonomskog Foruma ove godinehttps://t.co/kcVcz84erX
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 11, 2023
Kriza troškova života smatra se najneposrednijim rizikom koji je „veoma teško prihvatiti“ jer pogađa najranjiviju populaciju.
„Vlade sada zaista rade na ublažavanju tog uticaja, u isto vreme dok pokušavaju da se zaštite od spiralne inflacije i servisiranja istorijski visokih dugova“, zaključila je Klint.
Autori izveštaja pozivaju na globalnu saradnju i tvrde da, ako vlasti ne uspeju da upravljaju aktuelnom krizom, „rizikuju da stvore društvenu nevolju na nivou bez presedana, jer ulaganja u zdravstvo, obrazovanje i ekonomski razvoj nestaju, dodatno narušavajući društvenu koheziju“.
Generalna direktorka WEF-a Saadia Zahidi, koja veruje da bi svet mogao da ulazi u „začarani krug “, upozorava da „u ovoj već toksičnoj mešavini poznatih i rastućih globalnih rizika, novi šok događaj, od novog vojnog sukoba do novog virusa, mogao postati neupravljiv.“
Svet bi se mogao suočiti sa izazovom „polikrize“ u bliskoj budućnosti, sa problemima koji se preklapaju, navodi se u izveštaju, ističući „suparništvo u resursima“ kao jednu od najvećih pretnji, pošto su zemlje ušle u globalnu konkurenciju za prirodne resurse.