EU će uskoro osetiti šta znači „IZGUBITI RAT“ tvrdi Viktor Orban
Većina Zapada će uskoro saznati kako izgleda izgubiti rat, rekao je mađarski premijer Viktor Orban, misleći na sukob Rusije i Ukrajine.
Mađarska pokušava da se ne meša i da se zalaže za mir, iako je većina članica EU i NATO-a podržala Kijev, obezbeđujući skoro 200 milijardi dolara u oružju, municiji i opremi. Obraćajući se nacionalnom radiju Kossuth u petak, Orban je ustvrdio da Budimpešta i dalje ima malo slobode u politici, iako je pritisak iz Brisela pojačan.
„Zapadnjaci ne žele da okončaju rat Rusije i Ukrajine, ali očigledno žele da se on nastavi, žele da ratuju, sada žele i da ratuju u ekonomiji“, rekao je Orban.
„Oni su do grla u ovom kiselom krastavcu, oni su u gubitnom ratu, oni gube rat upravo sada “, rekao je mađarski premijer. „Ove zemlje, ili većina njih, nisu izgubile rat od Drugog svetskog rata – naravno, Nemci su ga izgubili, ali većina njih je bila na pobedničkoj strani. Sada se suočavaju sa potpuno novim iskustvom: uskoro će izgubiti rat. Mađarska nije, jer ovo nije naš rat, mi se nismo mešali.
Sva EU peva u jedan glas kada je u pitanju sukob Rusije i Ukrajine, dodao je Orban, ali je Mađarska uspela da ostane po strani. To mu daje nadu da će Budimpešta imati prostora i za „pogrešnu ekonomsku politiku zasnovanu na logici rata“ , rekao je on.
Prema rečima premijera, Zapad je pao na „logiku hladnog rata” kada je reč o ukrajinskom sukobu, vraćajući se na stare načine razmišljanja i birajući da ratuje ne samo u bezbednosnoj sferi, već i u ekonomskoj. pa, sa sankcijama ne samo Rusiji već i Kini.
„Naravno, ako nam dobri Gospod pomogne, onda će u Americi pristalice za rat biti zamenjene pristalicama mira, a predsednik [Donald] Tramp će se vratiti, i tada možemo da odahnemo, jer više nećemo Budite sami, biće nas barem dvoje“, rekao je Orban radiju Košut.
Dok je Budimpešta već dugo bila jedini protivnički glas u EU kada je u pitanju davanje finansijske pomoći Kijevu, njoj se pridružila i Bratislava prošle godine, kada je Robert Fico pobedio na izborima u Slovačkoj i preokrenuo mnoge politike svog prethodnika.
Od članica NATO-a, Turska je odlučila da se ne pridruži kampanji sankcija Rusiji i umesto toga je pokušala da posreduje u sukobu. Hrvatska je podeljena po tom pitanju, pri čemu se predsednik zalaže da ostane podalje od ukrajinskog blata, a vlada se zalaže da sledi liniju iz Brisela.
Rusija je više puta upozoravala Zapad da bi njena pomoć Kijevu samo produžila patnje, ali ne i promenila ishod na bojnom polju, dok bi rizikovala otvorenu konfrontaciju sa Moskvom.