Nedjelja 5. Februara 2023.
Nulta Tačka Nulta Tačka
  • Mario ZNA PODCAST
  • Početna
  • Svet
  • Srbija
  • Ekonomija
  • Region
  • Zanimljivosti
  • Youtube
  • Tehnologija
  • Kontakt
 EU finansira Test-projekat biometrijskih plaćanja iz digitalnih novčanika
Svet

EU finansira Test-projekat biometrijskih plaćanja iz digitalnih novčanika

Pisalo/la Milena Stojaković 21. Decembra 2022.

Komisija EU će obezbediti sredstva konzorcijumu čiji je posao da pokrene pilot-projekat plaćanja preko digitalnog ID novčanika.

NOBID (Nordijsko-Baltički eID projekat) je izabran da vodi multinacionalni konzorcijum koji se sastoji od brojnih kompanija kao što su Thales i iProov, od kojih se očekuje da započnu pilot projekat koji se fokusira na plaćanja – jedan od četiri pilota EU digitalnog identiteta – u martu 2023.

„iProov je oduševljen što su konzorcijumu NOBID dodeljena finansijska sredstva i što je izabran da nastavi sa projektom“, rekao je Endru Bad, osnivač i izvršni direktor kompanije iProov. „Ovaj projekat će dokazati da biometrijski proverljivi akreditivi mogu da se pozabave novim izazovima sve složenijeg sveta plaćanja“.

Osim dve kompanije, ono što se naziva „tehnološkim partnerima“ uključuje Signicat, RB, Auðkenni, IPZS, Poste Italiane, Intesi Group, InfoCert, FBK i Letonski državni radio i televizijski centar.

NOBID čine Danska, Estonija, Finska, Island, Letonija, Litvanija, Norveška i Švedska, dok će, kako je ranije najavljeno, konzorcijum činiti šest država – Danska, Nemačka, Island, Italija, Letonija i Norveška.

Komisija im je poverila da „upravljaju i oblikuju“ budućnost digitalnih plaćanja i identiteta za 27 zemalja članica EU. Finansiranje će doći iz programa DIGITALNA Evropa Evropske komisije.

🔶 Mask nastavlja da podržava Ukrajinu: Šalje još deset hiljada “Starlink” antena https://t.co/71PtOIvCp0

— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 20, 2022

Pored toga, banke i finansijske kompanije iz Nemačke, Norveške, Danske, Italije i Islanda će takođe biti uključene (DSGV, DNB i BankID, Nets, Intesa Sanpaolo, PagoPA i ABILab. i Greiðsluveitan), a konzorcijum će imati zadatak da razvije projekat uz podršku nekoliko digitalnih vladinih agencija i provajdera tehnologije, saopštio je NOBID.

Predstavnici NOBID-a su uvereni da već imaju dovoljno iskustva da proizvedu veliki pilot projekat plaćanja, koji je opisan kao glavni prioritet u „viziji“ EU o budućem digitalnom ID novčaniku.

NOBID je takođe rekao da će se projekat plaćanja zasnivati na postojećoj infrastrukturi, kako bi se omogućilo izdavanje plaćanja, trenutna plaćanja, transferi sa računa na račun i prihvatanje plaćanja u prodavnici i na mreži.

Prošlog meseca, EU je tvrdila da će njen novčanik za digitalne lične karte biti spreman 2024. godine, centralizujući lična dokumenta građana kao što su nacionalna lična karta, vozačka dozvola i bankovni računi.

Kritike na račun šeme dolaze i od zagovornika privatnosti i od kompanija. EDRi (Evropska digitalna prava), udruženje grupa za građanska i ljudska prava, saopštilo je da bi to bilo neustavno i nezakonito u nekoliko zemalja, poput Nemačke, Austrije i Holandije.

U međuvremenu, kompanije brinu o troškovima integracije digitalnog ID novčanika sa svojom infrastrukturom.

 PROF. NESTOROVIĆ U PODKASTU MARIO ZNA

Nulta Tačka/ReclaimTheNet

  • 0
    Facebook
  • 0
    Twitter
  • 0
    Telegram
Prethodni članak
Sledeći članak

Milena Stojaković (Website)

editor

najnovije
Svet

99 lekara i medicinskih profesionalaca zahtevaju da Britanska fondacija za

4. Februara 2023.
Tehnologija

ChatGPT politički pristrasan – napisao pesmu koja hvali Hantera Bajdena

4. Februara 2023.
Svet

EU započinje sa vojnom obukom 30.000 UKRAJINSKIH nacista

4. Februara 2023.
Svet

AGENT CIA 1992 predvideo: Svetski Ekonomski Forum će ubiti 4

4. Februara 2023.
Nulta Tačka Nulta Tačka

Kategorije

YouTube
Region
Srbija
Svet
Tehnologija
Ekonomija

Partneri

Digitalna Srbija
Kupuj sa Kosmeta
H.O. Kosovsko Pomoravlje
ZeroHedge
The Epoch Times
Popular Mechanics

Produkcija

O nama
Impressum
Kontakt
Video
Arhiva

Pratite nas

Prati podkast Mario ZNA

© Copyright 2023. Nulta Tačka - All rights reserved.