EU hoće da menja poznate jezičke fraze jer nisu rodno neutralne
EU je pozvala zakonodavce i kreatore politike da napuste ustaljene fraze jer nisu „rodno neutralne“ uključujući frazu „ničija zemlja“ jer se na engleskom to kaže “no man’s land”, a “man” znači čovek, znači odnosi se na muški rod a to nije poželjno.
Birokrate kažu da bi frazu iz Prvog svetskog rata(ničija zemlja) trebalo zameniti sa „teritorija koja ne pripada nikom“(na engleskom se u takvoj frazi ne pominje ni muški ni ženski pol), dok bi „Joe Public“(i ovde se odnosi na muški rod) umesto toga trebalo da bude „prosečan građanin“.
Poslanik Torijevaca označio je ove smernice kao „besmislice” i rekao da EU ima „daleko ozbiljnija pitanja” zbog kojih bi trebalo da bude zabrinuta.
Dokument na 61 stranici, koji je sastavio Evropski institut za rodnu ravnopravnost i objavljen 2019. godine, opisuje uvredljiv govor i nudi alternative.
Pod nazivom „Priručnik o rodno osetljivoj komunikaciji“, ovaj paket savetuje da se ne koriste termini kao što su „naporna“ i „piskava/kreštava“ koji „imaju jake konotacije koje su snažno povezane samo sa ženama“.
Umesto toga, institut preporučuje „asertivno“ za prvi izraz, a „visok ton“ za drugi.
U međuvremenu, izraz „muževno“, za koji se smatra da je „snažno povezan samo sa muškarcima“ trebalo bi da se zameni sa „snažno ili energično“, prema autorima teksta.
Britanci glasali! 88% njih želi da Valdimir Putin bude premijer Velike Britanije https://t.co/PzyEUwpWUn
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 27, 2024
Zakonodavci, kreatori politike i mediji takođe se savetuju da preispitaju redosled uobičajenih fraza kao što su „kralj i kraljica“ ili „brat i sestra“ gde je se muškarac prvi navodi.
„Pokušajte ponekad da promenite redosled ovih fraza“, predlaže dokument.
Klasična rečenica Zvezdanih staza, „Smelo ići tamo gde nijedan muškarac ranije nije išao“, takođe se navodi kao primer gde „žene mogu biti podložne nevidljivosti ili je propušteno da se pomenu“.
Komentarišući jezičke smernice, poslanik Torijevaca Nik Flečer je rekao: „Mislim da je to besmislica, posebno kada se u ovom trenutku dešavaju mnogo ozbiljnija pitanja o kojima moramo da brinemo.
„EU treba da dobro pogleda sebe i razmisli o drugim problemima koji se trenutno dešavaju u svetu“.
Poslanik Don Valleiya je dodao: „Imamo ratove koji se vode, energetsku krizu i mnoge zemlje se suočavaju sa istom vrstom problema kao i mi u Velikoj Britaniji“.
“Ovakve stvari su gubljenje našeg vremena.”
Bivša poslanica Torijevaca En Vidkomb rekla je za The Sun: „To je smešno“.
U međuvremenu, Najdžel Mils, poslanik Torijevaca za Amber Valley, rekao je za novine: „Ovo je potpuno ludilo. To je napad na engleski jezik“.
2022. godine, „ribar“ je postao najnoviji izraz koji je na meti EU, a osoblje u Uniji je ohrabreno da umesto toga koristi „osobe koje love ribu“.
Dok je Britanija zvanično napustila EU u januaru 2020. godine, engleski je i dalje njen službeni jezik.