EU intenzivira deportacije migranata: Oštrija Pravila, Duže Zadržavanje i “Centri za Povratak”
Evropska komisija zvanično je predložila ujednačavanje pravila deportacije širom EU. Trenutni propisi, koji se razlikuju od države do države, omogućavaju onima kojima je odbijen zakoniti boravak u bloku da zloupotrebljavaju sistem, što rezultira stopom deportacije od svega 20%.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen ocenila je ovu stopu kao „dosta prenisku“.
Prema rečima evropskog komesara za unutrašnje poslove i migracije, Magnusa Brunera, predložena pravila će „osigurati da oni koji nemaju pravo boravka u EU budu zaista vraćeni“ u matične zemlje.
Dokument od 87 strana, predstavljen u utorak, predviđa obaveznu saradnju migranata sa vlastima, produženi pritvor tražilaca azila i međusobno priznavanje naloga za deportaciju među državama članicama. Cilj reformi je da podstaknu dobrovoljne povratke i zatvore rupe u sistemu koje trenutno koriste ilegalni migranti, izbegavajući prinudnu repatrijaciju prelaskom između zemalja EU.
U Srbiji je 15. marta 2020. godine Vučić uveo vanredno stanje zbog Korona virusa.
Tog dana ukinuta su osnovna ljudska prava građanima Srbije.
Najveći „opozicionari“ podržali su ukidanje naših prava i zajedno sa režimom, sve nas koji se tome protivimo proglasili za teroriste. pic.twitter.com/lG7H11XIpH
— Mario ZNA (@MarioBojic) March 12, 2025
Plan uključuje i osnivanje „centara za povratak“ u trećim zemljama koje su spremne da prihvate deportovane pojedince iz EU. Ako Evropski parlament i Savet Evrope odobre ove mere, novi sistem stupiće na snagu sredinom 2027. godine.
Ilegalna imigracija ostaje goruće pitanje u EU još od krize 2015. godine, kada je više od milion ljudi stiglo u zemlje članice. Odluka vlasti da prime ovaj talas izazvala je oštar otpor u više istočnoevropskih država, koje su upozorile na pretnje bezbednosti i pretnje kulturnom identitetu.
Političke smernice koje je fon der Lajen objavila prošlog jula obećavaju jačanje granica EU i suzbijanje trgovine ljudima, jednog od ključnih faktora ilegalne imigracije.
Nulta Tačka/RT