EU kaznila Facebook! Mark Zakerberg mora da plati kaznu visoku skoro MILIJARDU DOLARA
Meta Marka Zakerberga, matična kompanija Fejsbuka, Instagrama i WhatsAppa, dobila je ogromnu kaznu od 797,72 miliona evra (otprilike 840 miliona dolara) od strane Evropske komisije zbog kršenja antimonopolskih pravila EU vezanih za njen servis za poverljive oglase na mreži.
TechCrunch prenosi da je Evropska komisija juče objavila da će kazniti Metu sa skoro 840 miliona dolara zbog zloupotrebe svog dominantnog položaja na tržištima usluga ličnih društvenih mreža i oglašavanja na mreži na društvenim mrežama.
Novčana kazna je najnoviji događaj u slučaju koji datira iz juna 2021. godine, a regulatori su u decembru 2022. utvrdili da je Facebook Marketplace prekršio antimonopolska pravila.
Prema rečima Margrethe Vestager, izvršne potpredsednice zadužene za politiku konkurencije, Meta je svoju uslugu Facebook Marketplace povezala sa svojom ličnom društvenom mrežom Facebook i nametnula nepravedne uslove trgovanja drugim provajderima usluga malih oglasa na mreži. Ovo ponašanje je imalo za cilj da koristi Facebook Marketplace-u, dajući mu prednosti koje konkurenti ne mogu parirati, što je protivzakonito prema antimonopolskim pravilima EU.
U odgovoru na presudu, Fejsbuk je naveo da će uložiti žalbu na odluku, tvrdeći da ignoriše realnost uspešnog evropskog tržišta za onlajn klasifikovane usluge i štiti velike kompanije od novog učesnika, Facebook Marketplace-a, koji zadovoljava potražnju potrošača u inovativne i pogodne načine.
Ova kazna je poslednja u nizu kazni od milijardu dolara sa kojima se Meta suočila u Evropi u poslednjih nekoliko godina za različite prekršaje. Kompanija je u septembru kažnjena sa preko 100 miliona dolara zbog kršenja bezbednosti koji je razotkrio korisničke lozinke. U januaru 2023. suočio se sa kaznama u ukupnom iznosu od više od 400 miliona dolara zbog niza prekršaja . Pored toga, u maju 2023. Meta je kažnjena sa preko milijardu dolara zbog kršenja GDPR-a.
Odvojeno, kompanija se suočila sa drugim pravnim problemima u Evropi, uključujući tužbu od 600 miliona dolara za odštetu u Španiji u vezi sa slučajem kršenja privatnosti, kako je objavljeno u decembru 2023. Dok regulatorni slučajevi mogu potrajati godinama, a Meta je u različitim fazama žalbe oko ovih kazni, kompanija je rešila neke slučajeve, kao što je slučaj sa FTC-om iz 2019. u SAD, gde je platila 5 milijardi dolara i uvela nove prakse privatnosti mesto.
Evropska komisija obračunava kazne na kliznoj skali, koje mogu iznositi i do 30 odsto prodaje kompanije u relevantnoj kategoriji. Vreme izricanja ove kazne je značajno, jer dolazi u periodu promene političkih plime, posebno u SAD, gde izvršnu i zakonodavnu vlast sada kontrolišu republikanci. Ova promena bi mogla imati reperkusije na to kako je Big Tech regulisan, ne samo u SAD, već iu drugim delovima sveta.