EU optužena da je uvela „orvelovska ministarstva istine“ kako bi se uhvatila u koštac sa „dezinformacijama“
Evropska unija je optužena da primenjuje scenario iz knjige Džordža Orvela 1984 sa svojim planom da stvori „ministarstva istine“ kako bi suzbila ono što karakteriše kao onlajn „dezinformacije“.
Orvelovska „ministrstva istine“ će obezbediti da pogrešne misli nisu dozvoljene.
Prema drakonskom novom zakonu koji je stupio na snagu 25. avgusta, očekuje se da će veb-bosovi dati prednost savetima koje im daje mreža „pouzdanih proverivača“ i proveri činjenica koje je odobrila EU i koji prate informacije koje se objavljuju na internetu.
Mail Online izveštava: Kristijan Terhes, rumunski poslanik i poslanik u Evropskom parlamentu, tvrdi da mu Zakon o digitalnim uslugama bloka daje dovoljno moći da donese odluku o tome koji je sadržaj istinit, a šta laž kada se pojavi na veb stranicama nekih od najvećih svetskih provajdera.
On je za Telegraf rekao: „Evropska komisija je uzela stranicu iz Orvelove 1984 i zahtevala da zemlje članice EU uspostave ministarstva istine koja sponzoriše vlada kako bi osigurala da pogrešne misli i zabranjene reči ne budu dozvoljene u digitalnom prostoru.
„U demokratskom društvu trebalo bi da javnost koja čuje ili ima pristup svim argumentima bude ta koja odlučuje o istinitosti ili privlačnosti određenih činjenica, ideja ili partija“.
Potvrđeno! MI5, MI6 i ostale špijunske agencije iz Britanije cenzurisale “dezinformacije” vezane za COVID 19- https://t.co/y6Ld5wOSLr
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 4, 2023
„Trebalo bi da bude na ljudima da čuju i odluče šta smatraju istinitim ili poželjnim, a ne državnim organima“.
Zakon o digitalnim uslugama (DSA) ima navodno za cilj da zaštiti evropske korisnike kada je u pitanju privatnost, transparentnost i uklanjanje štetnog ili nelegalnog sadržaja.
Uredba, koja je stupila na snagu 25. avgusta, ističe potrebu za 27 država članica EU da uspostave mrežu „pouzdanih proverivača“, sa stručnošću u praćenju nelegalnog ili štetnog sadržaja.
Pravila imaju za cilj da postave nove standarde za kontrolu govora mržnje, dezinformacija i falsifikata na vebu, a sve velike digitalne platforme moraju ih poštovati.
Novi standardi su implementirani kako bi se pozabavili načinom na koji tehnološki giganti kao što su Gugl i Fejsbuk rade u Evropi, ali će takođe biti uključene veb stranice i onlajn platforme koje donose 45 miliona korisnika mesečno.
Instagram i TikTok su među 19 platformi koje moraju da ispoštuju posebne obaveze prema uredbi.
Nulta Tačka/MailOnline