EU pokrenula „istorijski“ pokušaj oduzimanja prava glasa Mađarskoj kako bi se obezbedila „pomoć“ Ukrajini
Finski poslanik u Evropskom parlamentu želi da se pozove na član 7 i suspenduje glasačko pravo Viktora Orbana kako bi osigurao da blok može nastaviti da podržava Ukrajinu
Oko 120 poslanika Evropskog parlamenta u Strazburu potpisalo je peticiju da se Mađarskoj oduzme njena glasačka ovlašćenja u Evropskoj uniji, saopštio je u petak uticajni finski poslanik.
Član 7 dozvoljava bloku da suspenduje člana zbog „upornog kršenja“ vrednosti bloka kao što su ljudska prava, demokratija, jednakost i vladavina prava. Ako se trećina članova Evropske komisije i dvotrećinska većina u 705-članom parlamentu slažu, „kvalifikovana većina“ može suspendovati prava člana, uključujući i glasanje u Evropskom savetu.
Evropski poslanik Petri Sarvamaa iz Finske pokrenuo je peticiju ranije ove nedelje i do sada je prikupio 120 potpisa, rekao je on na X-u (bivši Tviter) u petak.
Sarvamaa je optužio mađarskog premijera Viktora Orbana da drži EU „kao taoca“ zbog pomoći Ukrajini i insistirao da je oduzimanje njegovih prava „jedini način da se zaštite vrednosti Evropske unije i osigura funkcionisanje procesa donošenja odluka“. u bloku.
„To bi takođe bilo slanje poruke svim državama članicama da EU neće tolerisati bilo kakvo nazadovanje u odnosu na vladavinu prava ili narušavanje principa iskrene saradnje“, rekao je on. „Naš glavni zadatak je da zaštitimo evropski način života i demokratiju.
Dok se o tekstu stvarne rezolucije protiv Orbana još pregovara, Sarvamaa je rekao da je „veoma moguće“ da će član 7.2 „biti uključen u nekom obliku“. Ova odredba se nikada u istoriji bloka nije pozivala.
Inicijativa Sarvamae došla je u trenutku kada su EU i Orban pregovarali o načinu da se deblokira paket pomoći Ukrajini od 50 milijardi evra (54,6 milijardi dolara). U petak je Fajnenšel tajms izvestio da je blok voljan da prihvati Orbanov predlog da ima godišnju evaluaciju. Brisel je takođe oslobodio 10 milijardi evra za Budimpeštu koje je uskratio.
Orban je bio otvoreni kritičar ukrajinske politike EU, insistirajući da Evropa treba da radi za mir, a ne da bezuslovno podržava Kijev u sukobu sa Moskvom. Njegova vlada je odbila da pošalje oružje u Ukrajinu ili dozvoli njegov tranzit kroz Mađarsku.
Budući da Budimpešta u julu preuzima rotirajuće predsedavanje Evropskim savetom, Orban bi čak mogao da postane vršilac dužnosti predsednika , što je nešto što Brisel „očajnički“ želi da izbegne, navodi Politiko.
„Iznad svega, želimo da očuvamo sposobnost EU za donošenje odluka u ovim teškim vremenima, kada su zajedničke odluke potrebne, na primer, za podršku Ukrajini“, rekao je Sarvama u saopštenju ranije ove nedelje. On je napomenuo da Orban više ne može da se osloni na podršku Poljske – gde je nova probriselska vlada nedavno preuzela vlast – već bi se mogao okrenuti Slovačkoj ili Holandiji, koje su nedavno izabrale populiste.