EU razmatra cenzuru WhatsApp-a: Prag od 45 miliona korisnika pokreće strože regulative
Metin WhatsApp mesindžer (i njegovi korisnici) uskoro bi mogli postati predmet strožijeg nivoa regulative nametnutog kroz sveobuhvatni zakon EU o cenzuri, DSA.
Razlog je broj prosečnih mesečnih aktivnih korisnika WhatsApp-a u EU, za koji je Meta otkrila da je bio oko 46,8 miliona u drugoj polovini prošle godine – prag za smatranje za veoma veliku onlajn platformu (VLOP) je 45 miliona.
Ali ovo određivanje se ne dešava automatski, jer je na Komisiji EU da odluči da počne da tretira platformu kao VLOP.
Za sada, Meta nije komentarisala situaciju, dok bi način na koji DSA reguliše VLOP-e mogao učiniti moguće uključivanje WhatsApp-a kao još jednu prepreku između nove američke administracije i ukorenjenih birokrata EU kada je reč o slobodi govora – i interesa američkih kompanija.
Prema pravilima DSA VLOP, platforme moraju da izvrše procenu rizika ne samo u vezi sa nezakonitim, već i sa sadržajem koji Brisel smatra „štetnim“ – a zatim moraju da implementiraju strategije za ublažavanje. Ako to ne urade, to može dovesti do kazni do 6 procenata godišnjeg globalnog prometa kompanije.
RFK Mlađi uspaničio farmaceutski lobi: Radikalne promene u vakcinalnoj politici SAD ⚡️https://t.co/kAE0X6rnZa
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 24, 2025
U međuvremenu, platforme su u obavezi da dva puta godišnje izveštavaju o tome koliko korisnika imaju u EU. Meta je svoje najnovije podatke dostavila 14. februara, rekavši da je od 1. jula do poslednjeg dana 2024. prosečno mesečno aktivnih korisnika WhatsApp-a bilo približno 46,8 miliona.
Aktivni korisnik WhatsApp-a je onaj koji je „otvorio aplikaciju u poslednjih 30 dana od datuma provere“, saopštila je Meta.
Druga aplikacija za šifrovane poruke, Telegram, koja je prošle godine bila pod jakim pritiskom EU kada je njen izvršni direktor Pavel Durov uhapšen, takođe je dostavila svoje podatke za koje je rekla da su „značajno“ ispod praga od 45 miliona.
Čini se da barem na ovom frontu, za sada, Telegram neće morati da se pridržava strožih pravila EU bloka, dok ostaje da se vidi kako će Evropska komisija odlučiti da se pozabavi Metom sada kada su njeni WhatsApp korisnici malo iznad granice koju je odredila DSA – i kakve tačne posledice to može proizvesti.