EU se sprema za bezgotovinsku budućnost? Predstojeći propisi mogli bi naterati prihvatanje digitalnog evra
Dok planovi za uvođenje centralizovanog novca koji kontroliše vlada dobijaju određeni pritisak u SAD, čini se da je konsenzus odlučio u korist uvođenja digitalne valute centralne banke (CBDS), odnosno digitalnog evra.
A sada je pitanje kako tačno dalje, uključujući i određivanje strateških ciljeva.
U evrozoni – koju čini 20 (od 27) članica EU koje su usvojile evro – trgovci bi se mogli naći u obavezi da prihvate buduću digitalnu valutu Evropske centralne banke (ECB).
Ovo je informacija iz dokumenta o kojem se očekivalo da će ministri finansija evrozone razgovarati u ponedeljak. Obaveza proizilazi iz dodele EU CBDC istog statusa kao gotovine, što ga čini zakonskim sredstvom plaćanja.
Dokument navodi da bi ovakav način delovanja obezbedio povećanje mrežnog efekta i distribucije digitalnog evra.
👉 SAD: Bolnica odbila da izvrši transplantaciju bubrega nevakcinisanoj ženi https://t.co/jpF887Z02l
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 21, 2023
Još jedna stvar koju dokument postavlja za debatu ministara je da li treba da postoje izuzeci, čiji bi cilj bio „uravnotežavanje principa ugovorne slobode i obaveznog prihvatanja“.
ECB tek treba da formalizuje odluku o izdavanju svog CBDC-a, ali se očekuje da će se to dogoditi na jesen, a u međuvremenu, birokrate EU su očigledno zauzete finalizacijom predloga, uključujući tehnička pitanja i prioritete.
Prošle nedelje je Evropski parlamentarni forum za finansijske usluge čuo od komesarke za finansijske usluge Merid MekGinis da će predlog zakona biti predstavljen u bliskoj budućnosti i da ECB u ovom trenutku razmatra ključna dizajnerska i tehnička pitanja pre nego što donese odluku.
Ali da bi centralna banka EU donela tu odluku, potrebna je regulacija, uz učešće Evropskog parlamenta i Evropskog saveta.
Očekuje se da će predlog biti podnet u drugom kvartalu 2023. godine, kako bi se uspostavio CBDC bloka i regulisao, uključujući pitanja kao što su status zakonskog sredstva plaćanja, privatnost i sprečavanje pranja novca, finansijska stabilnost, distribucija i kompenzacija i korišćenje digitalnog evra izvan evrozone, rekla je MekGinis.
I ranije, u januaru, ministri finansija koji su ovo razmatrali – kolektivno poznati kao „Evrogrupa“ – primetili su da je traženje CBDC EU političko pitanje koje zahteva političke odluke.