EU spremna da kazni Francusku u slučaju pobede Marin Le Pen
Evropska unija je spremna da kazni Francusku ako na predstojećim francuskim parlamentarnim izborima pobedi nacionalističko-suverenističko Nacionalno okupljanje Marin Le Pen (Rassemblement National), piše medij establišmenta Politiko. Prema članku, Evropska komisija možda neće pustiti desničarsku vladu da „odlučuje“ u pogledu prevelike potrošnje Francuske, za razliku od njihove popustljivosti prema sadašnjoj i prethodnoj vladi. Ovo je jasan znak da institucije EU koriste svoju „moć novčanika“ da kažnjavaju samo one države članice sa kojima se politički ne slažu.
Evropska komisija može pokrenuti takozvani postupak prekomernog deficita protiv neke zemlje EU ako je prekršila ili je u opasnosti da pređe prag deficita od 3% BDP-a, ili ako ima nivo državnog duga iznad 60% BDP-a, što se ne smanjuje sa zadovoljavajućim tempom. Postupak može rezultirati novčanom kaznom.
Komisija je u prošlosti bila izložena kritikama zbog neuspeha da sprovede pravila o deficitu, posebno u slučaju Francuske, pri čemu je prethodni predsednik Komisije Žan-Klod Junker 2016. godine slavno izjavio da su Francuskoj dali slobodu u pogledu fiskalnih pravila „zato što je to Francuska.”
Sada ćete čuti sve! Budite spremni za istinu koju skrivaju | Goran FES | Mario Zna, 282 Uživo
Budžetski deficit zemlje dostigao je 5,5% BDP-a prošle godine, a predviđa se da će se njen javni dug sledeće godine popeti na 114% BDP-a, a – priznaje Politiko – Brisel će biti manje sputan da kazni zemlju kojom upravlja nacionalistička vlada. „Jedna je stvar pustiti pro-EU, državničkog lidera zbog vrste nepromišljene potrošnje koja ugrožava ekonomsku stabilnost evrozone. Sasvim je drugo ako ga drsko sprovodi nacionalistički političar koji uopšte ne misli da su pravila vredna papira na kome su napisana.”
Briselska elita već tvrdi da Marin le Pen ne bi „poštovala“ pravila EU „neodgovornim planom potrošnje“. Kako mađarska konzervativna publikacija, PestiSracok kaže:
U Briselu su praktično priznali da se kazne izriču po političkoj osnovi. Da li Francuska može očekivati da bude kažnjena zbog svog labavog tumačenja ciljeva budžetskog deficita, zvaničnici u Briselu to su u suštini vezali za rezultate izbora.
Evroskeptično i antiimigrantsko Nacionalno okupljanje saopštilo je da će smanjiti poreze na gorivo i energiju i obećali su da će ponovo preuzeti kontrolu nad energetskom politikom od EU. Takođe su obećali da će smanjiti starosnu granicu za odlazak u penziju na 60 godina i povećati plate za neke javne službenike, piše Blumberg. „Finansijska tržišta su čula samo za karikaturu našeg projekta. Kada čitaju o tome, smatraju da je to prilično razumno“, rekla je Marin Le Pen za list Figaro.
UŽAS u Australiji: Bolnica odbila da spasi devojčicu obolelu od raka jer nije vakcinisana! Imala je samo 17 godina https://t.co/cVQEqhoJLq
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 16, 2024
Kako smo nedavno javili, francuski predsednik Emanuel Makron raspustio je Narodnu skupštinu Francuske i raspisao vanredne izbore koji će se održati 30. juna i 7. jula. Njegove akcije usledile su nakon teškog poraza njegove Renesansne stranke na evropskim izborima prošle nedelje, gde je Nacionalno okupljanje zauzelo prvo mesto. Istraživanja javnog mnjenja govore da će Nacionalno okupljanje dobiti 35 odsto glasova u prvom krugu glasanja, levičar Novi narodni front biće drugi sa 26 odsto, a centristička Renesansa treća sa 19 odsto.
Novi narodni front bi takođe preokrenuo veliki deo Makronove agende, uključujući povećanje minimalne zarade za 13%, smanjenje zakonske starosne granice za penziju sa 64 godine na 60, ograničavanje cena energije i vraćanje poreza na bogatstvo, piše Ekonomist.
Ako bi EU zaista kaznila Francusku na ideološkim osnovama, to ne bi bio prvi put da se pokaže njena politička pristrasnost. Komisija i Evropski parlament su u više navrata maltretirali konzervativne vlade Mađarske i Poljske zbog navodnih kršenja „vladavine zakona“ i uskratili su isplatu sredstava EU koja su dugovali ovim zemljama. Poljska je ove godine oslobođena odgovornosti čim je levo-liberalna vlada došla na vlast.
Nulta Tačka/InfoWars