EU usvojila zakon o veštačkoj inteligenciji — zakon optužen za legalizaciju biometrijskog masovnog nadzora u Evropi
Evropski parlament (EP) usvojio je Zakon o veštačkoj inteligenciji, zakon koji je počeo da se pravi još 2021. godine kao način da se spreči masovni nadzor zasnovan na biometriji – ali je sada tu praksu zapravo promovisao u zakon.
I to je zakon koji će stupiti na snagu ovog maja nakon što dobije „blagoslov“ Saveta EU, a zatim će se primenjivati od 2025.
EU je sa svoje strane najavila usvajanje Zakona o veštačkoj inteligenciji kao „značajan“ događaj i reklamira ga kao zaštitne mere u vezi sa „opštom svrhom“ AI, kao i „ograničavanjem upotrebe sistema identifikacije od strane organa za sprovođenje zakona“.
EU takođe tvrdi da akt promoviše ne samo bezbednost i usklađenost, već i inovacije.
Raspad Imperije! U Sjedinjenim Državama sistem je pred pucanjem | Jeremy Ryan Slate | Mario Zna 266
„On ima za cilj da zaštiti osnovna prava, demokratiju, vladavinu prava i ekološku održivost od visokorizične veštačke inteligencije, uz istovremeno podsticanje inovacija i uspostavljanje Evrope (EU) kao lidera u ovoj oblasti“, navodi se u saopštenju za javnost.
Međutim, članovi EP-a iz Piratskih partija nisu mogli više to da odobravaju i glasali su protiv.
AstraZeneca kupuje američku biofarmaceutsku firmu Fusion https://t.co/UuzKjX7TFV
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 19, 2024
Oni tvrde da su izradu Zakona o veštačkoj inteligenciji pratili trijalozi (između EP, Evropske komisije i Saveta EU) koji nisu bili dovoljno transparentni i rezultirali su promenama prvobitne ideje koja sada „efikasno dozvoljava da zakon sprovede uvođenje softvera za nadzor lica i kamera za prepoznavanje lica koji je sklon greškama u javnim prostorima“, kako je na svom blogu izjavio poslanik u Evropskom parlamentu Patrik Brejer.
Brejer na ove i druge alate koji su sada na raspolaganju vladi EU – kao što su nadzor javnih mesta u realnom vremenu, „rasna klasifikacija i nenaučna veštačka inteligencija“ – naziva autoritarnim instrumentima koji prete da pretvore demokratije u „države za nadzor visoke tehnologije“.
Češka piratska partija nije podjednako impresionirana, a poslanik u Evropskom parlamentu Marcel Kolaja kaže da novi zakon sadrži elemente koji su uneli „nacionalne vlade“ za koje kaže da „de fakto“ postavljaju pravnu osnovu za masovno špijuniranje građana pomoću biometrijskih tehničkih uređaja, kao što su kamere.
„Ovakve kamere, opremljene veštačkom inteligencijom, u stanju su da prepoznaju lica ljudi i tako prate ko je bio gde, kada i sa kim. Zakon o veštačkoj inteligenciji trebalo je da zabrani takvo orvelovsko sredstvo, ali ga eksplicitno legalizuje“, naveo je Kolaja.