EU vodi pilot projekat za digitalnu identifikaciju
EU se sprema da pokrene pilot blok digitalnih ličnih dokumenata koji koristi digitalni novčanik EU. Pilot je saradnja sa bankama i tehnološkim partnerima, uključujući one koji pružaju prepoznavanje lica zasnovano na biometriji.
EU već ima svoj konzorcijum za digitalni identitet, ali ovo je novi, predvođen Nordijsko-Baltičkim eID projektom (NOBID).
Novoformiranom konzorcijumu se pridružuje šest zemalja – Danska, Nemačka, Island, Italija, Letonija i Norveška – od kojih su četiri članice NOBID-a – i predstavio je predlog za koji kaže da će omogućiti velika, prekogranična plaćanja koja imaju za cilj da „bez napora“ kombinuju identitet i plaćanja.
Osim korišćenja postojeće platne infrastrukture, pilot projekat bi takođe trebalo da „dopuni“ neke šire planove EU kao što je Evropska inicijativa za plaćanje (EPI) i digitalna valuta centralne banke Evropske unije, poznata kao digitalni evro.
Poljska se naoružava: 9 milijardi dolara za avione, tenkove i haubice
Zajedno sa nekoliko „lidera u bankarstvu i plaćanju“ iz pet zemalja učesnica, kao što su nemački DSGV i italijanska Intesa, na strani tehnoloških partnera, konzorcijum je angažovao usluge Thalesa, iProov, Signicat, RB, Auðkenni, IPZS, Poste Italiane, Intesi Group, InfoCert, FBK i Letonski državni radio i televizijski centar.
iProov je taj koji će pružati biometrijsku tehnologiju. Kompanija reklamira svoje usluge kao maksimiziranje bezbednosti na mreži i zaštitu privatnosti korisnika tokom uključivanja – i to dok koristi biometrijsku autentifikaciju lica; Industrijske kuće kažu da uloga iProova u novom konzorcijumu i pilotu EU još nije poznata, ali pretpostavljaju da bi koristio biometriju lica za onboarding, a možda i za platne transakcije.
Nije jasno na koji način je tehnologija implementirana u pilot-programu došla od osnivača i izvršnog direktora iProov-a Endrua Bada, koji je rekao da je njegova kompanija oduševljena što je član glavnog tima u konzorcijumu i dodao da iProov pruža „jednostavnu i bezbednu daljinsku registraciju i autentifikaciju”.
I Bad se nada da će ovaj najnoviji napor doprineti prihvatanju EU digitalnog ID novčanika među građanima bloka.
EU, u međuvremenu, opisuje Novčanik kao „biometrijski zaštićenu aplikaciju“.
Kritičari ukupnih napora EU u vezi sa digitalnim identitetom već dugo upozoravaju na rizik koji predstavlja po privatnost Evropljana.