EUROPOL proširuje ovlašćenja! Smanjuje se zaštita ličnih prava i omogućava se PRIKUPLJANJE PODATAKA pojedinaca
Nova pravila Evropola proširila su ovlašćenja agencije EU za sprovođenje zakona uz smanjenje zaštite ljudskih prava i nadzora nad njenim operacijama obrade podataka, navodi se u izveštaju Statewatch-a.
Sprovođenje pravila počelo je u junu.
Europol obrađuje razmenu podataka između članica EU i drugih subjekata. Dakle, nova pravila povećavaju ovlašćenja svih agencija za sprovođenje zakona koje rade sa Evropolom.
Nova pravila dozvoljavaju Evropolu da obrađuje „istražne podatke“ koji mogu da pokriju bilo koga bilo gde sve dok su povezani sa „konkretnom krivičnom istragom“. Agenciji je, stoga, dozvoljeno da obrađuje velike količine podataka prenetih u njene zemlje članice o pojedincima koji bi mogli biti nevini i nemaju veze sa kriminalom, i kao rezultat toga, legalizuje aktivnost za koju je Evropski nadzornik za zaštitu podataka ukorio Europol ( EDPS).
KLIMATSKI AKTIVISTI traže odštetu zbog globalnog zagrevanjahttps://t.co/mIOBTn1DJm
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 13, 2022
Nova pravila takođe omogućavaju Evropolu da pokrene projekte „istraživanja i inovacija“, koji će se fokusirati na korišćenje mašinskog učenja, veštačke inteligencije i velikih podataka za obradu osetljivih podataka kao što su etnička pripadnost i genetske informacije.
Podaci dobijeni iz zemalja koje nisu članice EU sada se mogu koristiti za „informativna upozorenja“ u bazi podataka Šengenskog informacionog sistema.
Biometrijski podaci dobijeni iz zemalja koje nisu članice EU mogu se dostaviti nacionalnim policijskim snagama u EU. To dovodi u opasnost da podaci iz zemalja koje nisu članice EU nezakonito ili kršeći ljudska prava budu „oprane“ preko evropskih policijskih snaga, a zatim iskorišćene za maltretiranje aktivista i disidenata.
U izveštaju se takođe navodi da nova pravila ublažavaju ograničenja za međunarodni prenos podataka. Nije potreban pravni sporazum da bi se odobrio prenos ličnih podataka međunarodnim organizacijama i zemljama koje nisu članice EU. Prioritetne zemlje za međunarodnu saradnju su Maroko, Turska, Egipat i Alžir, koje su ili diktature ili imaju autoritarne režime.
Nezavisni i spoljni nadzor za obradu podataka je takođe smanjen. Zahtevi za upućivanje novih operacija obrade podataka EDPS-u su povećani. Pored toga, čak i ako nova obrada podataka dostigne prag za upućivanje na EDPS, kada Europol odluči da je obrada podataka „hitna i neophodna za [sprečavanje i borbu protiv neposredne pretnje“, može da započne obradu podataka bez zelenog svetla EDPS.
Agencija za sprovođenje zakona mora da ima službenika za osnovna prava (FRO). Ali nezavisnost uloge je ugrožena jer će FRO imenovati Upravni odbor Evropola, na predlog izvršnog direktora, i „podnosiće izveštaj direktno izvršnom direktoru“.
„Sa novim pravilima dogovorenim u junu, EU je odlučila da ojača taj model, ohrabrujući Europol i države članice da prikupe ogromne količine podataka, razviju tehnologije veštačke inteligencije za njihovo ispitivanje i povećaju saradnju sa državama koje imaju užasne podatke o ljudskim pravima. “, rekao je direktor Statevatch-a Chris Jones.