EVAKUACIJA stranaca sa Nove Kaledonije dok traje sukob starosedelaca sa francuskim kolonizatorom
Prvi letovi za evakuaciju turista zaglavljenih na francuskoj pacifičkoj teritoriji Nove Kaledonije poleteli su u subotu, saopštila je visoka komisija arhipelaga, dok je vlada predsednika Emanuela Makrona pokušavala da ublaži krizu.
Međunarodni aerodrom u prestonici Numea ostao je zatvoren više od nedelju dana, a zbog nemira su otkazani svi komercijalni letovi najmanje do utorka.
„Mere za slanje stranaca i francuskih turista kući se nastavljaju“, navodi se u saopštenju visoke komisije, koja predstavlja francusku državu.
Turisti su u subotu otputovali sa aerodroma Magenta u Numei vojnim avionom koji je krenuo ka Australiji i Novom Zelandu, navodi novinar AFP-a.
Zatim će morati da uzmu komercijalne letove do kontinentalne Francuske.
„Došla sam na odmor da posetim svog najboljeg prijatelja… Sukob je izbio i ostala sam zaglavljena“, rekla je za AFP Odri, koja nije dala svoje prezime, u Noumei.
Australija i Novi Zeland su već u utorak započeli repatrijaciju svojih državljana.
NOVO! AMERIČKA VODITELJKA ANN VANDERSTEEL U BUNKERU! OVO MORATE DA ČUJETE
Situacija se postepeno popravlja za mnoge ljude zarobljene na teritoriji koja je od 13. maja potresena neredima zbog planiranih reformi glasanja.
U nasilju je poginulo sedam osoba, a poslednji muškarac koji je ubijen bio je policajac.
Nova Kaledonija je pod vlašću Pariza od 1800-ih, ali mnogi autohtoni Kanaci još uvek negoduju zbog moći Francuske nad njihovim ostrvima i žele potpuniju autonomiju ili nezavisnost.
Francuska planira da da glasačka prava hiljadama neautohtonih dugoročnih stanovnika, nešto što Kanaci kažu da bi razvodnilo uticaj njihovih glasova.
Predsednik Emanuel Makron doleteo je na arhipelag u četvrtak u hitnom pokušaju da smiri političku krizu.
On je tokom svog munjevitog putovanja obećao da planirane reforme glasanja „neće biti forsirane“.
Makron je u subotu rekao da bi bio voljan da održi referendum o spornim promenama, iako se nada da će zvaničnici Kaledonije moći da postignu dogovor.
„Mogu da raspišem referendumu u bilo kom trenutku“, rekao je on u intervjuu za list Parisien.
„Čak i ako se nasilje završi, moraćemo ponovo da živimo zajedno. To je najteže“, rekao je on.
Francuska je uvela vanredno stanje, dovezavši stotine policijskih i vojnih pojačanja kako bi uspostavila red u pacifičkom arhipelagu, oko 17.000 kilometara (10.600 milja) od kontinentalne Francuske.