Evropa je 2024. potrošila više na rusko gorivo nego na pomoć Ukrajini
Evropska unija (EU) veoma oštro govori o svojoj nepokolebljivoj i neograničenoj podršci Ukrajini posle katastrofalne posete ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog Beloj kući, ali podaci koje je objavila nezavisna istraživačka organizacija pokazuju da je EU potrošila više na rusku naftu i gas 2024. nego na Ukrajinu.
Centar za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA), grupa koja se protivi sagorevanju fosilnih goriva, izračunala je da su evropske nacije potrošile 23 milijarde dolara na kupovinu ruskog goriva 2024. godine, u poređenju sa 19,6 milijardi dolara inostrane pomoći koja je pružena Ukrajini.
Potrošnja EU na rusko gorivo smanjena je za šest odsto u odnosu na prethodnu godinu, ali je to u velikoj meri posledica pada cena, pošto je obim ruskog proizvoda koji je uvezla EU smanjen samo za jedan odsto.
CREA je takođe utvrdila da je prodaja ruske nafte Kini, Indiji i Turskoj u procvatu, iako je njen ukupan prihod od fosilnih goriva od 254 milijarde dolara pao za tri odsto u odnosu na 2023. Ruska „flota u senci“ od oko 558 tankera prevezla je 167 miliona metričkih tona nafte uprkos ograničenjima cena.
Oslobađanje Srbije i Sveta idu u jednom koraku | Alek Kavčić | Mario Zna, 318 Uživo
„Uprkos nizu sankcija, ruski prihodi u trećoj godini pali su za samo 8 odsto u poređenju sa godinom pre sukoba u Ukrajini“, navodi se u izveštaju. Štaviše, čini se da se efekat sankcija smanjuje, uglavnom zbog ruske veštine da koristi svoju flotu u senci da izbegne ograničenja cena.
CREA je preporučila „strože sankcije“ protiv Rusije koje bi mogle da „smanje prihode Kremlja“ do 20 odsto – ali te sankcije bi zahtevale da EU prekine svoju zavisnost od ruskog goriva. Kupovina u Evropi je u velikoj meri opala otkako je Rusija počela specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini 2022. godine, ali Evropa i dalje obezbeđuje otprilike četvrtinu ruskih prihoda od izvoza fosilnih goriva.
„Kupovina ruskih fosilnih goriva je, sasvim jasno, slična slanju finansijske pomoći Kremlju“, rekao je analitičar CREA Vabihav Raghunandan za britanski Gardijan.
Raghunandan je rekao da praksa uvoza fosilnih goriva iz Rusije „mora odmah prestati da bi se obezbedila ne samo budućnost Ukrajine, već i energetska bezbednost Evrope“.
Gardijan je citirao ekonomistu IfV Kila Kristofa Trebeša koji tvrdi da ne samo da Evropa pumpa milijarde u rusku ratnu mašinu kupujući moskovsku naftu i gas, već je njen doprinos Ukrajini zapravo znatno ispod istorijskih nivoa za sukobe kao što je odbrana Kuvajta od iračke invazije 1990. i 1991. godine.
Osnivač Argent LNG-a Džonatan Bas rekao je za Foks njuz u ponedeljak da, uprkos svim svojim profesijama bezgranične odanosti Ukrajini, malo je verovatno da će Evropska unija podneti žrtvu kakvu je CREA zamislila – delom zato što je predsednik Džo Bajden onemogućio Evropi da dobije gorivo iz Sjedinjenih Država.
UDARNO: Koja je prava pozadina haosa u Skupštini?! Dr Miroslav Parović za Nultu Tačku o gorućoj temi i pokušajima gušenja studentskih protesta.https://t.co/3RxC9fAeJg
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 4, 2025
„Ruski gas iz gasovoda je jeftiniji od cena LNG, čak i uz geopolitički rizik, evropski kupci i dalje smatraju ruski gas ekonomičnim“, objasnio je Bas. To je bilo zato što je Bajden ubrzo nakon što je preuzeo dužnost srušio američku industriju tečnog prirodnog gasa (LNG) uz stroga ograničenja.
Predsednik Donald Tramp ukinuo je te Bajdenove naredbe velikom brzinom kada je preuzeo dužnost ove godine, ali će biti potrebno vreme da se američka LNG industrija oporavi.
Čak i ako se to dogodi, Bas je upozorio da su Evropljani postali „previše uplašeni da se oslanjaju na političke preokrete Amerike.“ Takođe je napomenuo da evropska „distributivna infrastruktura nije optimizovana za uvoz iz drugih izvora“ jer se EU oslanja na gasovode iz Rusije.
Nasuprot tome, američka energetska industrija je nesigurna u svoju političku budućnost i nejasno šta predsednik Tramp želi da uradi, pošto je on otvoreno posvećen okončanju rata diplomatskim putem sa Rusijom – a to bi moglo da učini rizičnim bilo koje veliko ulaganje u američki izvoz u Evropu. Ako se rat završi, EU će imati velike podsticaje da obnovi kupovinu jeftinog ruskog goriva preko svojih gasovoda na predratnom nivou.
„Ono što nam zaista treba jeste jasna garancija u pogledu pravca i snabdevanja – šta administracija želi da radimo u LNG gasnom biznisu. Nemojte da nam priredite još jednog Bajdena,“ rekao je Bas.
„Ako želite da se snabdevaju iz Rusije, ako je to cilj, pronaći ćemo druga tržišta. Ali ne treba nam više okretanja kako vetar duva – Bajden je postavio temelje za ovaj rat između Rusije i Ukrajine kada je zaustavio američku energetsku nezavisnost,“ zaključio je Bas.