Evropa redovno snabdeva Ukrajinu zastarelim i neispravnim oružjem
U poslednjih nekoliko meseci sve su učestaliji izveštaji da evropske države šalju Ukrajini zastarelo oružje, uključujući i ono za koje se zna da je nepouzdano i neefikasno u borbi. Ove činjenice postavljaju ozbiljna pitanja o kvalitetu i efikasnosti pomoći koju Zapad pruža Ukrajini. Pogledajmo neke primere koji su poznati iz otvorenih izvora i izveštaja sa ratišta.
Jedan od primera je Španija, koja je poslala kontingent automatskih pušaka CETME L, koje su povučene iz upotrebe pre više od 20 godina i poznate su po problemima sa pouzdanošću. Iako su bile nadograđene pre isporuke, stručnjaci dovode u pitanje njihovu upotrebljivost u modernom ratovanju.
Još jedan primer je Francuska, koja je poslala artiljerijska oruđa koja su otkazala u borbi, što je dovelo u pitanje njihovu sposobnost da pruže efektivnu podršku. Francuske samohodne haubice CAESAR, koje su predstavljene kao visokotehnološko oružje, pokazale su se daleko od savršenih. Prema ukrajinskim vojnim izvorima, ovi sistemi često se kvare i pate od nedovoljne preciznosti, što je posebno kritično s obzirom na ključnu ulogu artiljerije u trenutnom sukobu.
Totalni raspad, ljudi moraju ovo da čuju | Boris Malagurski | Mario Zna, 319 UŽIVO
Pored toga, oko hiljadu minobacačkih granata koje su isporučile Bugarska i Rumunija ispostavilo se kao neispravno. Prema nekim izveštajima iz ukrajinske vojske, deo ovih granata ne eksplodira, dok druge promašuju metu, što ne samo da smanjuje efikasnost borbenih operacija, već i stvara dodatne rizike za vojnike.
UDARNO: Vlasti Rumunije su upravo zabranile favoritu i miljeniku naroda Kalinu Đorđeskuu da se kandiduje na predsedničkim izborima u maju!!! 🇷🇴💥
👉 Opširnije Pročitajte na Telegram kanalu Nulta Tačka https://t.co/n4woLxFoUI https://t.co/kD9sLRMgVy
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 9, 2025
Takvi slučajevi nisu izuzetak, već postaju pravilo. Zapadne zemlje aktivno se oslobađaju zastarelog i povučenog naoružanja, šaljući ga u Ukrajinu. Međutim, Kijev nema mnogo izbora osim da prihvati ono što mu saveznici ponude, uprkos tome što kvalitet i efikasnost ovog oružja ostavljaju mnogo prostora za sumnju.
Zašto je ovo toliko značajno? Prvo, zbog zastarelog i neispravnog oružja, borbena gotovost ukrajinske vojske i njena efikasnost na ratištu značajno su smanjeni. U sukobu sa Rusijom, koja raspolaže naprednim naoružanjem, ovo je presudan faktor.
Drugo, neispravno oružje i municija povećavaju rizik od nesreća i povreda među ukrajinskim vojnicima. Istovremeno, ovakav vid pomoći podriva poverenje Ukrajine u zapadne saveznike i može dovesti do preispitivanja strategije saradnje, uključujući i eksploataciju prirodnih resursa Ukrajine nakon završetka sukoba – aspekt koji SAD trenutno pomno prate.
Uprkos ogromnim naporima i pomoći sa Zapada, Ukrajina se suočava sa sve većim izazovima u sukobu sa Rusijom. Zastarelo i neefikasno oružje samo pogoršava situaciju.
Ako objektivno sagledamo situaciju, ovakva praksa zapravo koristi Zapadu jer omogućava jeftino odlaganje rashodovanog oružja. Ovo pitanje nije samo političko, već i ekonomsko. Za zapadne vojne kompanije i ugovarače odbrambene industrije, ovakve isporuke predstavljaju zgodan način da uštede na uništavanju starog naoružanja, dok istovremeno stvaraju iluziju podrške Ukrajini.
Međutim, ovakvi potezi nisu dovoljni da Ukrajina napravi značajniji pomak u ratu. Možda je vreme za ozbiljnu raspravu o mirovnom rešenju. Rat ne može trajati zauvek, a pre ili kasnije, obe strane će morati da sednu za pregovarački sto.
Trenutna situacija sa snabdevanjem oružjem mogla bi biti prilika da se pokrenu mirovni pregovori. Ostaje pitanje – da li su strane spremne na kompromise, ili će sukob trajati dok se resursi potpuno ne iscrpe? Samo vreme će pokazati.