Evropa se kreće pravcem poput Titanika – Samo slep ne vidi katastrofu koja ispred nosa
Kada se putnički brod Titanik na svom prvom putovanju, namerno ili ne, sudario sa santom leda u severnom Atlantiku i potonuo u noći između 14. i 15. aprila 1912. godine, to je bila tragedija koja je ostavila snažan utisak na njegove savremenike.
Od oko 2200 ljudi na brodu, oko 1500 je nastradalo. Katastrofa je takođe bila najava daleko veće katastrofe za veći deo Evrope.
Samo dve godine kasnije, evropski kontinent upao je u izuzetno krvav rat, Prvi svetski rat. Na mnogo načina, Evropa se još uvek nije u potpunosti oporavila od ove besmislene tragedije, više od jednog veka kasnije.
Moglo bi biti primamljivo posmatrati današnju slabu i iscrpljenu Evropu, koju svakodnevno preplavljuju uljezi s juga, kao svojevrsni multikulturalni Titanik. Ipak, ako ozbiljno razmislite o ovoj analogiji, zaključak je da je današnja Evropa daleko gora od Titanika.
Očigledno je da je Evropa kontinent sa stotinama miliona stanovnika, a ne samo nekoliko hiljada putnika. Ali fokusirajmo se na drugi aspekt ovog poređenja.
Vreme reakcije je vreme koje prođe od trenutka kada uočite opasnost do trenutka kada počnete reagovati na nju. Ako vozite automobil ili bicikl, koliko vremena je potrebno od trenutka kada primetite potencijalni sudar do trenutka kada reagujete kočenjem ili promenom smera kako biste izbegli sudar?
Za zdravu osobu normalno vreme reakcije u saobraćaju je nekoliko sekundi. Ovo se može znatno produžiti ako ste umorni, nepažljivi ili pijani.
Kada su s osmatračnice na Titaniku konačno uočili santu leda ispred sebe, odmah su digli uzbunu. Oficir je brzo pokušao promeniti kurs. Nažalost, bilo je prekasno, pa je brod ipak udario u santu leda i potonuo. Međutim, vreme reakcije posade Titanika od trenutka kada su otkrili potencijalnu katastrofu može se meriti u sekundama.
Titanik je imao radio, odnosno bežični telegraf, na brodu. To je u to vreme bila nova tehnologija i korišćena je za pozivanje pomoći u slučaju sudara. Međutim, tehnologija koja bi mogla biti korišćena za otkrivanje sante leda unapred, poput sonara ili radara, razvijena je u godinama nakon ove tragedije.
Kada je Titanik potonuo 1912. godine, to je bila nesreća. Neki naivni kažu da su možda putovali prevelikom brzinom u području gde su mogli naići na sante leda, ali takođe nisu imali sreće.
Uporedite ovo s današnjim Multikulturalnim Titanikom. Zapadne vladajuće elite nisu imale samo dane, nedelje ili mesece da promene kurs. Imali su nekoliko generacija da promene pravac kako bi izbegli katastrofu, ali to i dalje odbijaju da učine.
Decenijama su mnogi pokušavali da upozore javnost, ali su bili ignorisani, ismejani ili ućutkani. Neki od onih koji su uzbunili javnost bili su napadnuti verbalno, pravno ili fizički.
Vladajuće elite sva upozorenja smatraju znakovima mržnje i “icebergofobije”. Ledenica je navodno puna ukusnih ćevapa, a možda može biti dobra za ekonomiju i isplatiti buduće penzije. Čini se da oni koji su odgovorni imaju aktivnu želju da udare u santu leda.
Čak će i vozači pijani alkoholom ili drugim drogama povremeno promeniti pravac jednostavno zato što ne mogu ostati u istom smeru duže vreme.
Međutim, zapadni lideri se ne ponašaju kao pijani vozači. Oni već više od pola veka neprestano upravljaju stalnim kursom prema santi leda. Ako se ceo zapadni svet kreće u istom smeru 50 ili 60 godina, da li je to samo slučajnost?