Заменик извршног директора Еуропола, Јурген Ебнер, позива Европску унију да ублажи законе који штите грађане, тврдећи да правила успоравају иновације у полицији. Он жели систем који би омогућио коришћење нових алата ВИ у „хитним“ ситуацијама пре редовних провера заштите података.
Ебнер упозорава да криминалци сада имају „време живота“ користећи ВИ у злонамерне сврхе, док полиција мора да чека и до осам месеци због законских процедура.
Ovo je prava istina! Režim namerno uništava odnose sa Rusijom | Duško Kuzović | Mario Zna, EP. 371
Међутим, такозвани „хитни“ приступ надзору ВИ носи ризике: једном када се креирају изузеци, дефиниција хитности може брзо да се прошири, што доводи грађане у опасност од аутоматизованих система који доносе одлуке о њима без транспарентности и правне заштите.
Еуропол је последњих година уложио значајна средства у анализу података и дешифровање, консолидујући огромне количине личних информација под централисаном контролом. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен већ је најавила удвостручење радне снаге Еуропола и претварање агенције у централни штаб за борбу против организованог криминала.
Нулта Тачка/Медији