Evropska komisija preti Tviteru zabranom ukoliko se ne pridržava strogih pravila cenzure sadržaja
Vlasti u Vašingtonu i Briselu izgleda imaju koordinaciju u vršenju pritiska na Ilona Maska, u ulozi vlasnika Tvitera.
Konkretno, izgleda da su SAD i EU uznemirene njegovim potezima za koje se čini da imaju za cilj da utru put ka većoj slobodi govora na ovoj društvenoj mreži i da bude manje cenzure, koja je tamo harala tokom nekoliko proteklih godina.
Koliko elita na vlasti sa obe strane Atlantika vidi takav razvoj događaja kao ozbiljnu „pretnju“, evidentno je po igračima koji su trenutno otvoreno uključeni u pokušaje da pritegnu Maska: Evropska komisija i ministarka finansija SAD Dženet Jelen.
Mask je razgovarao sa evropskim komesarom za unutrašnje tržište Tjerijem Bretonom, koji je takođe vodeći u primeni novog Zakona o digitalnim uslugama, čija je svrha, između ostalog, da „razjasni” obaveze onlajn platformi.
Zvanično, ovo ima veze sa davanjem pravne jasnoće manjim preduzećima i jednakih uslova za igru – ali kada je Breton stupio u video poziv sa Maskom, razgovaralo se o stavljanju tačke na „proizvoljno“ vraćanje de-platformiranih korisnika (nije zabeleženo da EU negativno reaguje kada bi neko dobio proizvoljno zabranu).
🔶 Izvršni direktor matične kompanije Balensijaga poseduje aukcijsku veb stranicu na kojoj se prodaju lutke dece sa genitalijama na licu https://t.co/iNE1iNctcf
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 2, 2022
Dalje, Breton želi da Tviter nastavi sa „agresivnim“ pristupom „dezinformacijama“ i da se podvrgne opsežnoj „nezavisnoj reviziji“. Ako sve ovo ne uspe, kompanija bi se mogla suočiti sa zabranama u 27 država članica EU ili bi bila primorana da plati kazne koje rastu do 6 odsto njenog globalnog prometa.
Mask je navodno reagovao rekavši da je dotični čin „veoma razuman“ i sugerišući da ga treba „primeniti svuda u svetu“.
Maskovo preispitivanje Tviter politike, posebno u vezi sa govorom (vraćanje naloga) do sada je urađeno na način „pokušaja i greške“, pri čemu je milijarder sve vreme govorio da će poštovati sve važeće zakone.
U međuvremenu, američki pritisak se u ovom trenutku fokusira na pitanja vlasništva i tu stavlja „nacionalnu bezbednost“.
Dženet Jelen je nedavno rekla na konferenciji Njujork tajmsa da je Komitet za strana ulaganja u SAD „gledao transakcije koje uključuju strana ulaganja da bi video da li one stvaraju rizik za nacionalnu bezbednost“.
Ovo je „rad u toku“ i odnosi se na Saudi Kingdom Holding Company, koja takođe ima udele u Uberu, Liftu i Citigroup-u.
„Dok je sama Jelen (za razliku od Džoa Bajdena) ranije odbacila verovatnoću takve istrage, u sredu je rekla da je ‘pogrešila'“, naveo je FT u svom izveštaju.
Mario Zna Podcast #180 – Goran Šarić