Evropski sud pravde presudio je protiv Pfizera i tajnih ugovora bez odgovornosti Evropske komisije
Dana 17. jula 2024. godine, Evropski sud pravde je presudio da je Evropska komisija (jedna od tri ogranka Evropske unije) pogrešno zatajila kritične detalje u vezi sa svojim ugovorima vrednim više milijardi evra sa Pfizerom, zbog masovne distribucije njihovih tzv. vakcina protiv COVID-19. Ova odluka označava ključni trenutak u tekućem ispitivanju sa kojim se suočava predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, koja je već na udaru kritika zbog privatne zavere sa izvršnim direktorom kompanije Pfizer Albertom Burlom da masovno distribuira Pfizerove eksperimentalne vakcine.
Prema Ursulinom sopstvenom priznanju, ona je privatno poslala poruku izvršnom direktoru Pfizera Albertu Burli da obezbedi 11 ugovora, 4,6 milijardi u vakcinama, dok je prebacila 71 milijardu evra javnog novca velikoj farmaceutskoj kompaniji. Ursula je 2020. rekla za Njujork tajms da šalje poruku izvršnom direktoru kompanije Pfizer Albertu Burli da obezbedi 1,9 milijardi doza njihove vakcine protiv COVID-19 za celu populaciju EU, što je samo 448 miliona ljudi. Ovaj ugovor bez odgovornosti štiti Pfizer, dok eksploatiše sve Evropljane bez odgovornosti kada ih vakcine oštete.
Evropski sud razotkriva korumpiranu EU i otvara mogućnost tužbe protiv Pfizera
Presuda je proizašla iz tužbe koju su pokrenuli poslanici Zelenih u EP u oktobru 2021, zahtevajući potpuno obelodanjivanje ugovora o kupovini vakcina koje je pregovarala Evropska komisija. Poslanici Evropskog parlamenta su tvrdili da je transparentnost ključna za razumevanje rokova i uslova pod kojima su sklopljeni ovi ključni sporazumi. Uprkos višemesečnoj prepisci, Komisija je dostavila samo uveliko redigovane verzije ugovora, što je dovelo do pravnog osporavanja.
Opšti sud Evropske unije na kraju je stao na stranu poslanika, ističući da je odluka Komisije da rediguje značajne delove ugovora bila neopravdana. Sud je kritikovao to što je Komisija uskratila posebne klauzule u vezi sa obeštećenjem. Ove klauzule o obeštećenju daju Pfizeru imunitet kada njihove vakcine izazovu neželjene efekte. Sud je tvrdio da Komisija nije uspela da potkrepi kako bi objavljivanje ovih odredbi štetilo komercijalnim interesima kompanije Pfizer. Prikrivanjem klauzule za obeštećenje, čini se da su Pfizer i Komisija znali da će vakcina naneti štetu stanovništvu, a sve štete bi mogle biti abolirane ugovorom, a da niko ne zna za tajni sporazum.
Profesor Ratko Ristić: Valjevci su pokazali kako se brani zemlja, Crkva mora da stane uz svoj narod https://t.co/14N71F2cB7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 23, 2024
Ovi tajni ugovori sa Pfizer-om su prevarili javnost, što je dovelo do politika koje su suspendovale građanske slobode, dok su dovele u zabludu i prinudno nanosile štetu pojedincima usred sprovođenja globalne agende o vakcinama i policijske države za biološku bezbednost.
Tili Mec, jedan od poslanika Zelenih u Evropskom parlamentu uključenih u tužbu, rekao je: „Nova Evropska komisija sada mora da prilagodi svoje rukovanje zahtevima za pristup dokumentima da bude u skladu sa današnjom presudom.
Pfizer se može smatrati odgovornim za „neispravan proizvod“ uprkos svojoj tajnoj klauzuli o obeštećenju potpisanoj sa EU
Pored pitanja transparentnosti, presuda suda se odnosi i na odgovornost farmaceutskih kompanija u slučajevima nedostataka vakcine. Naglašeno je da prema zakonu EU proizvođači ne mogu ograničiti svoju odgovornost ako štetu nanese neispravan proizvod. Ovaj aspekt presude pojašnjava da se Pfizer i drugi proizvođači vakcina mogu smatrati odgovornim za štetu nastalu usled defekata vakcine, suprotno ranijim pretpostavkama o ograničenoj odgovornosti u takvim slučajevima.
Presuda se poziva na Direktivu 85/374/EEC, koja definiše odgovornosti proizvođača u vezi sa neispravnim proizvodima, uključujući odredbe o šteti prouzrokovanoj smrću ili ličnim povredama. Sud je pojasnio da je proizvođač odgovoran za štetu uzrokovanu defektom na njegovom proizvodu i da se njegova odgovornost „ne može ograničiti ili isključiti prema žrtvi klauzulom kojom se ograničava ili izuzima od odgovornosti prema Direktivi 85/374.“ Ovo tumačenje Evropskog suda pravde potencijalno otvara vrata za pravne tužbe protiv kompanije Pfizer.
Odluka je razotkrila podmuklo i tajno rukovanje ugovorima o vakcinama na početku karantina i prisilnog eksperimenta sa vakcinom protiv COVID-19. Ova odluka će imati šire implikacije na politiku javnog zdravlja i dovesti u pitanje ulogu EU i centralizovanih vlasti u odnosu na lične medicinske odluke.
Transparentnost je ključna ne samo zbog držanja farmaceutskih kompanija odgovornim, već i zbog informisanog pristanka i spasavanja života. Da je više ljudi znalo da je Pfizer u zaveri sa EU i izradio tajnu klauzulu o obeštećenju kada je njihova vakcina nanela štetu ljudima, onda bi bilo mnogo manje učešća u globalnoj agendi vakcina, i na kraju bi bilo pošteđeno više života.