Evropskoj uniji možda treba sopstvena atomska bomba, kaže nemački političar
Evropska unija, koja već juri ka tome da postane federalna superdržava sama po sebi, možda će morati da razvije sopstveno nuklearno odvraćanje „na putu ka evropskoj vojsci“, kaže nemački poslanik u Evropskom parlamentu.
Liderka nemačke vladajuće stranke u Evropskom parlamentu Socijaldemokrata (SPD) Katarina Barli, europarlamentarka, odgovara na rusku intervenciju na istoku Evrope i jasne signale predsednika Trampa da Evropa mora učiniti više kako bi se zaštitila u skladu sa zahtevima sporazuma NATO-a što sugeriše da je možda došlo vreme za nuklearno oružje.
Govoreći za nemački liberalno-centristički pozicionirani list Der Tagesspiegel Barli je rekla da je izvesnost „američkog nuklearnog kišobrana“ za Evropu opala i posledično bi nuklearno oružje za Evropsku uniju „takođe moglo postati pitanje na putu ka evropskoj vojsci“.
Vladimir Gajić: Ekstremizam i spiskovi, kolonijalna vlast i opozicija! 259 Mario Zna, Uživo
S obzirom na ono što je rekla da je interes ruskog predsednika Vladimira Putina za Poljsku i Litvaniju porastao(za šta ne postoje dokazi), „to pokazuje koliko moramo da budemo oprezni“, rekla je ona, napomenuvši da ako su SAD savladane ratnim zamorom u Ukrajini i ako prestanu da isporučuju oružje Kijevu, onda bi Evropa morala da preuzme teret.
EU je imala dve nuklearno naoružane države pre Bregzita, kada se Ujedinjeno Kraljevstvo povuklo iz kontinentalnog bloka, ostavljajući samo Francusku sa svojih 290 bojevih glava. Pored toga, evropske države Belgija, Nemačka, Italija i Holandija su domaćini i obučavaju se sa nuklearnim oružjem SAD kroz NATO program razmene nuklearnog oružja. Njihovi sopstveni avioni mogu da nose i lansiraju američko nuklearno oružje, ali samo uz američku dozvolu, što sistem čini proširenjem američkog programa kroz NATO, a ne nezavisnim sredstvom odvraćanja.
Globalizam nema granice! Sastali se Papa i Havijer – Predsednik argentine koji je u jevrejskoj sekti ranije Franju nazivao “Kučkinim sinom” https://t.co/qQbwQctFLw
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 13, 2024
Proširenje nuklearnog oružja na više država je opterećeno pravnim poteškoćama, ne samo zbog Ugovora o neširenju nuklearnog oružja iz 1968. koji to apsolutno zabranjuje. Zaista, nekoliko nacija osudilo je Rusiju zbog razmeštanja delova svog nuklearnog arsenala u savezničkoj državi Belorusiji prošle godine, rekavši da je time prekršen Ugovor, zbog čega Evropa pokušava da uradi istu stvar što je upitno u praksi.
Rusija je tvrdila da dajući Belorusiji mogućnost da lansira nuklearno oružje iz svojih aviona u njeno ime, oni samo rade isto što su SAD radile integrišući svoje bombe u nemačko vazduhoplovstvo, na primer. Ipak, američki program razmene nuklearnog naoružanja godinama je prethodio Ugovoru o neširenju, i stoga je bio „stariji“ u vreme potpisivanja.
Da ne govorimo o domaćim primedbama. Nemačka je, na primer, sada toliko antinuklearna da je zatvorila svoju flotu nuklearnih elektrana usred energetske krize, pošto je politički imperativ istovara čiste atomske energije bio veći od obezbeđivanja da se nacionalna potražnja može ispuniti koja je izgubljena neuvezenim gasom iz Ruske Federacije.
Barlijino pozivanje na „evropsku vojsku“ odnosi se na decenije sanjanja evrofederalista — etiketa koja se primenjuje na evropske političare koji rade na pretvaranju Evropske unije u federalnu superdržavu, njene pojedinačne zemlje članice sublimirane u regione veće celine — da će EU konačno da zapoveda jedinstvenom kontinentalnom vojskom, mornaricom i vazduhoplovstvom. Kritičari navode podrivanje nacionalnog suvereniteta i neefikasnost dodavanja još jedne komandne strukture u kojoj NATO već dobro funkcioniše, a pitanje da se Ujedinjeno Kraljevstvo ubaci u takvu silu bio je jedan od mnogih argumenata koji su doveli do glasanja o Bregzitu 2016.