Facebook izbrisao objavu „Isus je umro da biste mogli da živite“ i nazvao je „govorom mržnje“
Facebook sigurno ima svoje tumačenje onoga što čini toleranciju otvorenog uma – da ne spominjemo, legalni govor.
Centralni postulati jedne religije ne bi trebalo da budu manje ili više prihvatljivi od postulata druge, bez obzira da li se „moderator” (to jest, cenzor, osoba ili mašina) slaže ili ne.
Ali kada hrišćanin objavi da „Isus je umro da biste vi mogli da živite“ – što bi bilo jedno od osnovnih verovanja u religiji – osoba koja stoji iza objave možda ipak bude optužena za „govor mržnje“ na Fejsbuku.
Uzmimo bivšeg pisca Blejza, novinara Bilija Halovela, koji je upravo takvu izjavu podelio na mreži. Zapanjujući odgovor Fejsbuka nije bio samo da na kraju izbriše objavu, već i objasni cenzuru kao odgovor na „govor mržnje“.
Nema nikakve važnosti da li se vi sa tim slažete ili ne – kao i sa verovanjima bilo koje druge religije – ali šta je zapravo „mržnja“ u tome? Ako ništa drugo, fraza jasno govori o nesebičnosti i žrtvovanju za dobro drugih.
Halovel je o tome pričao na Tviteru, postavio je sliku i komentar u kojem se navodi da je incident, po njegovom mišljenju, „veoma, veoma bizaran“.
Ali postojao je i proces žalbe, koji nije pomogao. Ko god/šta god da pregleda ove žalbe na Fejsbuku, ostao je pri svom stavu.
👉 Britanska vlada: Pad nataliteta predstavlja „apokaliptičnu pretnju zapadnoj civilizaciji“ https://t.co/nGx585cDG3
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 18, 2023
Halovel je prvi put kliknuo na „objavi“ na Fejsbuku oko 2. aprila (tako da bi to bilo oko Uskrsa, čineći poruku koju je pokušavao da širi relevantnijom). Ali objava je brzo označena zbog navodnog kršenja politike govora mržnje u zajednici – i dobila je upozorenje da bi se objava mogla „pregledati“.
U tom trenutku, kazna za koju je Facebook mašina za cenzuru smatrala da odgovara „zločinu“ bila je da se objava učini nevidljivom bilo kome osim autoru.
To što je Isus umro da bi njegovi sledbenici mogli da žive – kao pojam ili ne – samo je princip religije.
Dakle, umesto da opravdava ekstremno niže rangiranje – u tom smislu – činjeničnog – posta sa, „imamo ove standarde (govor mržnje) tako da se svi osećaju bezbedno, poštovano i dobrodošlo” – možda bi bezumni Facebook sistem „moderacije” shvatio da su upravo ovakve reakcije učinile da se hrišćani ne osećaju ni „bezbedno, poštovano ni dobrodošlo“.
Onda je postalo još gore. Objava je potpuno izbrisana nakon “žalbe”.
„Vaša žalba je razmotrena“, tvrdi Facebook, dodajući: „Nismo u mogućnosti da prikažemo sadržaj koji je u suprotnosti sa standardima naše zajednice o govoru mržnje“.