FACEBOOK uhvaćen u prikupljanju informacija o pacijentima iz bolnica u SAD
Bolnica u državi Vašington optužena je da deli privatne podatke svojih pacijenata sa gigantom društvenih medija Fejsbuk.
Optužba je iznesena u novoj grupnoj tužbi u Sijetlu.
Tužba osuđuje Medicinski centar Overlake Hospital, veliku bolnicu, zbog navodnog deljenja osetljivih informacija o pacijentima sa Fejsbukom, njegovom matičnom kompanijom Meta i povezanim trećim licima.
Tvrdnja dovodi u pitanje etičke dimenzije malo poznatih alata za praćenje podataka koji bi mogli imati razorne uticaje.
Stranka u postupku, Jack Nienaber, optužila je Medicinski centar Overlake Hospital da je efikasno dozvolio Meta Pixel-u i njegovom programskom interfejsu aplikacije za konverzije da deluje kao neka vrsta nadzora unutar svoje infrastrukture.
Ovi marketinški alati su obično ugrađeni u aplikacije kao što su Facebook i Instagram radi optimizacije isporuke oglasa.
Međutim, oni su doveli do značajnog narušavanja poverenja.
Nadzor i kontrola judi: Vlada Ujedinjenog Kraljevstva uvodi tehnologiju prepoznavanja lica širom zemljehttps://t.co/7qH6w5eciT
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 8, 2023
Nova tužba tvrdi da su intimne zdravstvene tajne stotina hiljada pacijenata potencijalno izvučene i podeljene.
Otkrića su izašla na videlo otprilike u isto vreme kada su Ministarstvo zdravlja i ljudskih usluga (HHS) i Federalna trgovinska komisija (FTC) istakli ozbiljne rizike po privatnost oko tako rasprostranjenih tehnologija praćenja.
Pitanje je pokrenuto u zajedničkom savetodavnom pismu HHS-a i FTC-a upućenom 130 bolnica i programerima zdravstvenih aplikacija.
U upozorenju je navedeno da loše čuvani alati za praćenje kao što su Meta ili Facebook Pixel i Google Analitics mogu dovesti do neželjenih implikacija.
Te implikacije uključuju krađu identiteta i diskriminaciju nesuđenih potrošača.
Nienaberova tužba pojačava oprezni pristup agencija.
On tvrdi da bolnica Overlake ne samo da je koristila vidžete za nadzor da poveća profitabilnost ohrabrujući pacijente da više komuniciraju sa svojom digitalnom zdravstvenom platformom, već je takođe dozvolila Meta i povezanim trgovcima da krše poverljivost pacijenata nezakonitim pristupom njihovim informacijama.
Ovaj dalekosežni pristup mogao bi omogućiti trećim stranama da saznaju o specifičnim zdravstvenim stanjima korisnika.
Podaci kojima se pristupilo otkrili su osetljiva pitanja poput raka, trudnoće, HIV-a i demencije, navodi se u tužbi.
Nienaberova tužba naglašava da su takvi rizici inherentni Overlakeovoj korporativnoj ambiciji da „optimizuje isporuku oglasa, meri konverzije na više uređaja, kreira prilagođenu publiku i smanji troškove oglašavanja i marketinga“.
Naučnici sada razvijaju vakcinu protiv nove PANDEMIJE izazvane “Virusom X” https://t.co/eLYmJhI1Ok
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 7, 2023
Facebook Pixel, nepotreban dodatak koji nema nikakvog uticaja na funkcionisanje veb stranice, verovatno služi Overlakeovim sopstvenim interesima na račun svojih pacijenata.
Overlake baziran na Bellevueu omogućio je Meta-i da automatski i suptilno pristupi širokom spektru detalja o pacijentima.
Ti detalji su uključivali specifičnosti njihovih simptoma, tretmana i stanja.