FBI je primio „inkriminišuće informacije“ od preko 40 poverljivih izvora za Džoa i Hantera Bajdena
FBI ima više od 40 poverljivih izvora u raznim krivičnim stvarima vezanim za porodicu Bajden, uključujući Džoa Bajdena, kada je bio potpredsednik, prema podacima koje je dobio senator Chuck Grasslei.
Poverljivi ljudski izvori „pružili su krivične informacije FBI-u koji se odnose na Džoa Bajdena, Džejms Bajdena i Hantera Bajdena.“ Ti poverljivi ljudski izvori bili su saslušani od više terenskih kancelarija FBI-ja širom nacije, uključujući FBI-ovu kancelariju u Sijetlu.
Ali Grasli je saznao da je radna grupa FBI-ja u terenskoj kancelariji Vašington nastojala, a u nekim slučajevima je uspešno isključivala izveštavanje i informacije iz tih izvora lažno diskreditovanjem informacija kao inostrane dezinformacije. Taj napor je „uzrokovao da se istražna aktivnost prekine“.
Međutim, uprkos tim naporima operativne grupe FBI, Grasli je rekao da je u najmanje jednom slučaju poverljivi ljudski izvor i njegove informacije su proverene od strane više američkih tužilaštva, koje nisu pronašle „nikakve tvrdnje poznatih izvora ruskih dezinformacija“.
Otkrića su izneta u pismu koje je Grasli uputio generalnom tužiocu Meriku Garlandu i direktoru FBI Kristoferu Reju u utorak kasno uveče. Pismo je dobijeno isključivo od Fox News Digital.
„Na osnovu informacija koje su mojoj kancelariji tokom godina pružili brojni kredibilni uzbunjivači, čini se da postoji napor unutar Ministarstva pravde i FBI-a da se obustave istražne aktivnosti u vezi sa porodicom Bajden“, napisao je Grasli Garlandu i Reju. „Ovakve odluke ukazuju na značajnu političku pristrasnost koja inficira donošenje odluka ne samo kod generalnog tužioca i direktora FBI, već i na agente i tužioce“.
On je dodao: „Naša Republika ne može da preživi takvu političku zarazu i vi imate obavezu prema ovoj zemlji da očistite vazduh“.
Grasli godinama istražuje informacije, zapise i navode više uzbunjivača Ministarstva pravde koji ukazuju na „postoji — i bilo je — napora među određenim zvaničnicima Ministarstva pravde i FBI-a da nepropisno odlože i zaustave pune i potpune istražne aktivnosti u vezi sa porodicom Bajden, uključujući, ali ne ograničavajući se na FD-1023, koji se odnose na porodicu Bajden“.
FD-1023 je obrazac koji je generisao FBI i koji se koristi za dokumentovanje poverljivih izveštaja iz ljudskih izvora.
„Suštinsko pitanje na koje se mora odgovoriti je sledeće: da li je FBI istražio informacije ili ih odložio?“ Grasli je napisao, napominjući da ako bi ti izvori bili „nepropisno zatvoreni, to ne bi bilo neobično za FBI”.
O jednom kritičnom FD-1023 u pitanju je prvi put objavio Fox News Digital ranije ove godine. Taj obrazac je uključivao izveštavanje od „veoma verodostojnog“ poverljivog ljudskog izvora koji je naveo kriminalnu šemu podmićivanja između tadašnjeg potpredsednika Džoa Bajdena, njegovog sina Hantera Bajdena i osnivača i izvršnog direktora ukrajinske kompanije za prirodni gas Burisma Holdings, Mikole Zločevskog.
Obrazac sadrži detalje o više sastanaka i razgovora koje je izvor vodio sa najvišim direktorom Burisma Holdingsa tokom nekoliko godina, počevši od 2015. Hanter Bajden je u to vreme sedeo u upravnom odboru Burisme.
Izvor je rekao FBI-u da su Džo Bajden i Hanter Bajden navodno „prinudili“ Zločevskog da im plati milione dolara u zamenu za njihovu pomoć u otpuštanju ukrajinskog tužioca koji istražuje kompaniju Viktora Šokina.
Bela kuća je demantovala optužbe.
Ali taj oblik i te optužbe su „deo tekuće istražne stvari“, za koje Grasli kaže da ukazuje na „njegov istražni kredibilitet i autentičnost“.
Redefinisanje stvarnosti: Da li živimo u simulaciji? https://t.co/NGgGgGgvbd
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 26, 2023
U pismu prosleđenom DOJ-u i FBI-u kasno u utorak, Grasli je otkrio da je u decembru 2019. FBI Vašingtonska kancelarija na terenu zatvorila slučaj „205B“ kleptokratije protiv Zločevskog. Tu istragu je u januaru 2016. godine otvorio tim Zakona o stranoj korupciji sa sedištem iz iste terenske kancelarije – tim koji je uključivao agente iz sedišta FBI.
U vreme zatvaranja istrage, u decembru 2019, uloga Hantera Bajdena u upravnom odboru Burisme bila je pod mikroskopom usred prvog opoziva bivšeg predsednika Donalda Trampa. Postupak opoziva zasnovan je na Trampovom zahtevu ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom da istraži poslove porodice Bajden u Ukrajini i zašto je otpušten tužilac koji istražuje Burismu.
Nekoliko meseci kasnije, u februaru 2020., Grasli je rekao da je održan sastanak u terenskoj kancelariji FBI-ja u Pitsburgu, koji je uključivao diskusiju o istražnim pitanjima u vezi sa istragom Hantera Bajdena i povezanim istragama. Do marta 2020. u toj kancelariji je otvorena procena „staratelja“ za analizu informacija o Bajdenima koje je dao tadašnji Trampov advokat Rudi Đulijani.
Tokom te procene, zvaničnici DOJ i FBI su locirali FD-1023 od 1. marta 2017, koji se odnosi na istragu o kleptokratiji Zločevskog. Taj dokument je uključivao referencu da je Hanter Bajden bio u odboru Burisme, što je „agent u to vreme smatrao nerelevantnom informacijom za tekući krivični finansijski slučaj“.
„Kada je taj FD-1023 otkriven, službenici Ministarstva pravde i FBI-a su zatražili od rukovodioca da poverljivi ljudski izvor ponovo intervjuiše taj CHS“, rekao je Grasli.
Na kraju je došlo do tog ponovnog intervjua, rekao je Grasli, a gorepomenuti FD-1023 u kojem se navodi kriminalna šema između tadašnjeg potpredsednika Bajdena, Hantera Bajdena i Zločevskog stvorena je u junu 2020.
Ali savezni tužioci u Pitsburgu bili su „ograničeni u svojim istražnim sposobnostima“. Grasli je rekao, jer je to bila samo „procena“. Tužioci nisu mogli da izdaju sudske pozive i naloge za pretres, već su mogli samo da sprovode „provere baze podataka“.
„Moja kancelarija je obaveštena da su agenti FBI-a i zvaničnici DOJ-a koji su radili na proceni u Pitsburgu morali da pauziraju svoj rad nedeljama jer su procenu morali da odobravaju svakih 30 dana više zvaničnika DOJ-a i FBI-a“, napisao je Grasli u pismu.
Nekoliko meseci kasnije, u avgustu 2020., analitičar nadzorne obaveštajne službe FBI-ja Brajan Auten otvorio je procenu, koju je koristila Radna grupa za strani uticaj, da bi u terenskim kancelarijama FBI-ja širom zemlje tražila poverljive informacije iz ljudskih izvora u vezi sa porodicom Bajden. Grasli je rekao da je tada radio na tome da ih „lažno diskredituje kao stranu dezinformaciju“.
Radna grupa je „pokušala da obustavi” istražne korake u vezi sa FD-1023 u pitanju, rekavši da je „podložan stranim dezinformacijama”.
„Treba naglasiti da je osnova za pokušaj zatvaranja porodice Bajden 1023 opisana u mojoj kancelariji kao veoma sumnjiva i da je u suprotnosti sa drugim dokumentima za koje je mojoj kancelariji rečeno da postoje u okviru Radne grupe za strani uticaj, FBI terenske kancelarije u Sijetlu, Terenske kancelarije FBI-ja u Baltimoru i fondova štaba FBI-a“, napisao je Grasli.
Tokom istog vremenskog perioda, u avgustu 2020. godine, da je radna grupa putovala u Capitol Hill i „nepravilno ispitala“ Graslija i Džonsona o njihovoj istrazi porodice Biden-a nakon „pritiska demokrata iz Kongresa“.
„Taj nepravični brifing su koristile demokrate i mediji da bi zalepršali našu istragu, što je zasnovano na evidenciji Obami/Bajdenova Administracija, što je uticalo na strane dezinformacije“, napisao je Grasli.
Procena Pittsburgh-a je na kraju zatvorena nedeljama kasnije, u septembru 2020. godine i završni izveštaj o svojim nalazima je preneo američki Advokat za zapadni okrug Pensilvanije, Scott Bredi na glavnu upravu pravosudnog sistema – posebno usmeren na glavnog tužioca Rich Donoghue-u.
Predmetna linija tog izveštaja, od 21. septembra 2020. godine, je bila: „VETO“.
U tom izveštaju Bredi je primetio da su istražitelji „imali ograničenu sposobnost da provere sve informacije“, zbog svog malog ovlašćenja za veliku porotu. Istražitelji je trebalo da izdaju podloge za relevantne dokumente ili za razgovore. Izveštaj je, međutim, uključivao preporuku da se „uradi dodatna istražna aktivnost“.
Bredina kancelarija je, međutim, koordinirala je sa U.S. Advokatskom kancelarijom za Istočni okrug Njujorka 2020. godine za Bajden FD-1023. I američka Advokatska „Kancelarija“ nije pronašla poznate izvore ruskih dezinformacija „u vezi sa predmetom FD-1023“.
Izveštaj je eventualno prenošen kod sada-specijalnog savetnika Dejvid Vajsa, koji je istraživao Hantera Bajdena od 2018. godine. Taj postupak je u osnovi pokrenut kao istraga pranja novca i zastupnička sredstva za pranje novca. Ta istraga je u toku.
U međuvremenu, na poziv početkom oktobra 2020. godine, postalo je jasno da su agenti FBI-a u Delaveru „u posedu dokaza e-pošte koji su u suprotnosti sa poricanjem od strane Džoa Bajdena da nikada nije bio svestan ili uključen u poslovne aranžmane Hantera“.
Pomoćnik advokata Lesli Vulf obaveštena je krajem oktobra 2020. o sadržaju FD-1023 u pitanju, ali je Grasli rekao da je „ona sprečila istražitelje da traže informacije o umešanosti Džoa Bajdena u kriminalne aranžmane Hantera Bajdena“. Uzbunjivači poreske uprave uključeni u istragu takođe su izneli tu tvrdnju.
Grasli je takođe primetio da je u oktobru 2020. „naređeno da se zatvori avenija pogrdnog izveštavanja o Hanteru Bajdenu“ po nalogu pomoćnika specijalnog agenta Tima Tiboa – potez za koji su uzbunjivači rekli da je napravljen „u skladu sa Autenovom procenom“.
Grasli je rekao da su javno objavljeni delovi Tiboovog intervjua sa Komitetom za pravosuđe Predstavničkog doma potvrdili te navode i otkrili da su sedište FBI-ja i „element iz Baltimora želeli da se izveštaj Hantera Bajdena zatvori, što je Tibo pratio“.
FBI je odbio da komentariše Graslijevo pismo. Ministarstvo pravde nije odmah odgovorilo na zahtev Fox News Digital-a za komentar.
Nedeljama kasnije, nakon predsedničkih izbora 2020, Grasli i Džonson su objavili svoj konačni izveštaj iz svoje istrage, sa detaljima o svojim nalazima zasnovanim na stotinama Izveštaja o sumnjivim aktivnostima Ministarstva finansija, intervjua i hiljadama stranica vladinih zapisa koji datiraju iz Obamine administracije.
„Naši nalazi ukazuju na potencijalnu kriminalnu aktivnost, uključujući pranje novca, u odnosu na članove porodice Bajden i njihove poslovne saradnike, kao i snažne finansijske veze sa sumnjivim stranim državljanima i stranim korporativnim entitetima povezanim sa vladom“, napisao je Grasli.
Od tada je Grasli u kontaktu sa Vajsovim timom i obezbedio je stotine stranica bankovnih evidencija koje „povezuju porodicu Bajden sa entitetima povezanim sa kineskom vladom“.
Grasli je zahtevao da FBI i DOJ daju odgovore na njegovo pismo do 17. novembra.