Fejsbuk cenzurisao izveštaj o hapšenju američkog novinara u Izraelu
Fejsbuk se našao pod lupom zbog cenzurisanja članka Meta Orfalea koji je izveštavao o hapšenju američkog novinara Džeremija Lofreda u Izraelu. Lofredo je uhapšen ubrzo nakon što je objavio detaljan istražni izveštaj o iranskim raketnim napadima u blizini značajnih izraelskih vojnih i obaveštajnih lokacija, uključujući bazu izraelskih vazduhoplovnih snaga i sedište Mosada.
Lofredo je od tada pušten na slobodu do istrage i nije mu dozvoljeno da napusti zemlju.
Orfaleinov članak je istakao okolnosti oko Lofredovog hapšenja i njegove nalaze koji su navodno u suprotnosti sa nekim zvaničnim izraelskim izjavama o raketnim napadima.
Prema Times of Israel, kako je Orfaela primetio, „Cenzor IDF-a zabranjuje objavljivanje tačnih lokacija takvih udara i štete.
Globalna šizofrenija, trguje se ljudskim dušama | Stefan Gajić | Mario Zna, 298 Uživo
Facebook cenzura Orfaleinog dela izaziva značajnu zabrinutost u vezi sa slobodom štampe i ulogom platformi društvenih medija u moderiranju sadržaja koji se odnosi na osetljiva geopolitička pitanja. Orfalea je doveo u pitanje transparentnost i pravičnost procesa moderiranja sadržaja na Fejsbuku, posebno s obzirom na javni interes za Lofredovo hapšenje i šire implikacije na slobodu štampe.
Cenzura ne samo da je ugušila diskusiju o Loffredovom hapšenju i sadržaju njegovog izveštaja, već je pokrenula i širu debatu o pravima izveštavanja o pitanjima od značaja za javnost bez mešanja državnih ili korporativnih subjekata.
Otišli na koncert završili na frontu! Ukrajinska vojska hapsi mladiće na sred nastupa i šalje pravo u smrt (VIDEO) https://t.co/JXA1Ag3NE5
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 13, 2024
Lofredo je pušten nakon četiri dana u pritvoru. Optužbe protiv Lofreda sugerišu da je „pomagao“ neprijatelju otkrivajući osetljive lokacije pogođene iranskim projektilima. Njegov rad, proizveden za The Grayzone, bio je u središtu ove optužbe. Grayzone je medijska kuća koju mejnstrim izvori često optužuju da prenosi proruske narative, ali hapšenje američkog državljanina zbog izveštavanja o temama koje su vlasti zabranile izaziva različite zabrinutosti za slobodu govora.
Situacija se preokrenula kada je novinar INeta svedočio da je vojni cenzor odobrio njegov sopstveni članak u koji je ugrađen Lofredov video izveštaj. Ovo odobrenje je bilo ključno u odluci sudije Siona Sahraija da naredi Lofredovo puštanje, navodeći prethodno odobrenje cenzora kao dokaz da Lofredov pritvor više ne može biti opravdan.
Lofredo je znao da je to bila zabrana izveštavanja i izjavio je da je nastavio priču, „uprkos zvaničnoj zabrani izraelskog vojnog cenzora da objavi lokacije“. Međutim, prema Orfalei, novinar PBS-a Nik Šifrin je, kao i Lofredo, izvestio o istom raketnom udaru sa identične lokacije bez posledica.
Korisnici Fejsbuka objavili su snimke ekrana koji pokazuju dokaze da je Fejsbuk cenzurisao priče o Lofredovom hapšenju. Prema snimcima ekrana, Facebook je uklonio priče pod svojom politikom „spam“.